2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?

Belki de son 30 yılın en garip yıllarından birini geride bıraktık. COVID-19 vakalarının yeniden tırmanışa geçmesinin ardından en umutsuz günlerimizde aşı ile tünelin ucundaki ışığı gördük. Kripto para borsasının önlenemez yükselişi, öncelikle sanatı ve sonrasında aidiyet kavramlarını değiştirecek yeni bir teknoloji olan NFT’yi doğurdu.  Yeni jenerasyon ise geçmişin izlerini “cheugy” kelimesiyle silmek istiyor. Bu sene bilmediğimiz birçok kavram kelime dağarcığımıza girdi. İşte sizin için derlediğimiz 2021’in kelimeleri listemiz…

Non Fungible Token(NFT) 

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
2021’in kelimeleri: NFT nedir?

Fotoğraf: TheDigitalArtist

Son beş yıldır kripto para borsasısındaki yükseliş trendinin yeni ürünü Non Fungible Token, bu sene gündemimize girdi. 2021’in kelimeleri listemizdeki en ilginç başlıklardan biri olan NFT’nin sanat sektörünü kökten değiştirmesi bekleniyor. Peki NFT nedir?

NFT, Türkçe olarak Değiştirilemez Token demek. Bitcoin’in de temelinde yatan bazı şifreleme yöntemleri ile özel ve kırılamayan kimlikler oluşturulabiliyor. Bu yöntem ile oluşturulan kimlikler, günümüzde bir metanın orjinalliğini belirlerken kullandığımız herhangi bir belgeden çok daha tutarlı ve güvenilir. 

İşte yüksek fiyatlara satılan bazı NFT örnekleri

Everdays – The First 5000 Day:

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
NFT nedir: Everydays – The First 5000 Days

Ünlü dijital artist Beeple’ın 5000 farklı çalışmasından oluşan NFT, tam tamına 69 milyon dolara alıcı buldu! Henüz NFT kavramı emekleme aşamasındayken bir NFT’nin bu denli yüksek bir meblağ karşılığında satılması, tüm dünyanın gözlerini NFT’ye çevirmesine sebep oldu. 

İlk Tweet:

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
NFT nedir: İlk tweet

Twitter’ın CEO’su ve kurucu ortaklarından biri olan Jack Dorsey, sitede atılan ilk tweeti NFT ile satılığa çıkardı. 21 Mart 2006 yılından gelen bu hayalet mesaj, 2.9 milyon dolara alıcısını buldu. 

The Merge:

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
NFT nedir: The Merge

Fotoğraf: Crypto News

Bir başka ünlü dijital artist PAK tarafından yapılan The Merge adlı eser, 91.8 milyon dolara satıldı. Hala gelmiş geçmiş en değerli NFT olarak biliniyor. Satılan her bir token, alıcının cüzdanındaki diğer token’lar ile birleşerek farklı bir kombinasyon oluşturması üzerine programlandı. Böylece koleksiyonerler ne kadar çok NFT satın aldıysa o kadar çok değişik kombinasyon sahibi oldu. Öte yandan tüm bu parçalar ve birleşerek oluşturdukları eser için tek bir sanat eseri denebilir mi sorusu gündeme geldi.

Cheugy Nedir?

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
2021’in kelimeleri: Cheugy nedir?

Fotoğraf: EpicTop10.com

Son birkaç yıldır önceki kuşaklardan çok farklı olduğu ortaya çıkan Z kuşağı, en büyük odak noktalarından biri. Dünya Z kuşağını anlamak istiyor, bu sebeple onların dilini de öğrenmek zorunda. Z kuşağı tarafından sıkça kullanılan “cheugy”, bu senenin en çok konuşulan kelimelerinden biri olmayı başardı. TikTok’ta 30 Mart 2021 tarihinde bir paylaşım yapan Hallie Cain, 20 yaşında evlenen insan tipini tanımlamak için “cheugy” kelimesini kullanmayı önerdi. Böylece özellikle TikTok’ta popüler olan kavram, gençler arasında yaygınlaştı. Herkesin aklına ise cheugy nedir sorusu geldi. 

Kelime ilk defa 2013 yılında bir lise öğrencisi tarafından kullanıldı. Ünlü Urban Dictionary’ye ise 2018 yılında girdi. Cheugy, milenyumun yaşam tarzını ve moda kalıplarını aşağılamak için Z kuşağı tarafından sıkça kullanılıyor. Yani cheugy, zamanının gerisinde kalmış veya zamanı yakalamak için çok fazla çabalayan insanları tanımlamak için kullanılıyor.

Vax Nedir?

2021’in Kelimeleri: NFT Nedir?, Cheugy Nedir?, Vax Nedir?
2021’in kelimeleri: Vax nedir?

Fotoğraf: kfuhlert

Dünyanın en çok bilinen sözlüklerinden biri olan The Oxford English Dictionary, bu senenin kelimesi olarak “vax” yani aşıyı belirledi. Pandeminin karanlık etkisi altında geçen 2020 yılından sonra insanlığın üzerindeki ağır perdenin kalkmasını bu kelimenin temsil ettiği meta ile sağladık. Peki bu sene aşı hakkında nasıl gelişmeler yaşandı? 

  • The Oxford English Dictionary’nin yaptığı araştırmaya göre bu sene aşı kelimesi, geçen seneye kıyasla 72 kat daha fazla kullanıldı
  • İlk COVID-19 vakasının 19 Kasım 2019’da Wuhan’da görülmesinden sonra virüsün DNA dizilimi 11 Ocak 2020’de deşifre edildi. 
  • Acil duruma sebebiyet vermeyen hastalıklar için aşı geliştirme süresi ortalama 10-15 yıl arasında değişse de COVID-19 aşılarını yaklaşık bir yıl içinde geliştirip kullanmak zorunda kaldık.
  • Uzun süren aşı çalışmalarından sonra 11 Aralık 2020’de Pfizer-Biontech aşısı, çoğu ülkenin sağlık kuruluşundan acil kullanım yetkisi ile onay aldı.
  • Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre şu an dünyada 20 farklı COVID-19 aşısı bulunuyor. Bunların 15 tanesi tamamlandı, beş tanesinin onay süreci devam ediyor. 
  • Dünyanın %57,4’ü aşılandı. 
  • Virüsün şimdiye kadar ortaya çıkan beş farklı  varyantı sebebiyle dördüncü aşının da yapılması gündemde. İki ana doz bir hatırlatma dozu olarak planlanan aşı hakkında Biontech’in kurucularından Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni varyantlar karşısında dördüncü hatırlatma dozuna ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Kapak Fotoğrafı: Duygu Naz Yaldız