Dünyanın En Ünlü Köpekleri

Dünyanın En Ünlü Köpekleri

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Şan, şöhret ve çok daha fazlası… Bu kavramlar yalnızca bizim türümüz için mi yaratılmış? Yanıtınız evetse yanılıyorsunuz. Dünya tarihi pek çok ünlü köpek ve kediyle dolu. Neredeyse herkesin tanıdığı, pek çok türdeşine isim babalığı yapan ünlü köpekler hangileriydi sorusuna şimdi hep birlikte yanıt bulacağız. İşte dünyanın en ünlü köpekleri dendiğinde ilk akla gelen dostlarımız…

Bir Uzay Köpeği: Layka (Laika)

dünyanın en ünlü köpekleri Layka
Dünyanın en ünlü köpek uzay yolcusu: Layka

Aranızda hiç uzaya giden var mı? Bizim ünlü köpekler listemizde var!

Sovyetler Birliği’nde 1954 yılında doğan melez bir köpek olan Layka, 1957 yılında uzaya fırlatılan Sputnik 2’nin yolcusuydu. Layka, -kesin olarak bilinmemekle birlikte- roketin fırlatılması esnasında hayatını kaybetti. Yani aslında Layka’nın hikayesi, pek çok hayvan gibi biraz acıklı. Ancak bu trajediye rağmen minik dostumuz Layka, dünyanın en ünlü köpekleri arasına adını yazdırmayı başardı. Her ne kadar insanlığın tarih boyunca süren “hayvan deneyi” alışkanlığının bir kurbanı olsa da Layka ismi 1957 yılından beri pek çok farklı köpekte yaşatılıyor. Ünlü köpek isimleri arasında ilk sırada yer alan Layka, günümüzde anısını pek çok ev köpeğinde yaşatıyor.

Dünyanın En Ünlü Köpeği: Hachiko

Dünyanın en ünlü köpekleri Hachiko
Dünyanın en ünlü köpekleri: Hachiko

En ünlü köpekler sıralamasında herhangi bir ünlülük derecesi vermek istemezdik ancak dünyanın en ünlü köpeği hangisi diye sorulduğunda tüm dünyada varılacak ortak kanılardan biri kesinlikle Hachiko olur. Tabii ki Hachiko, bu dünya çapındaki ününün bir kısmını 2009’da yayınlanan Hachi: A Dog’s Tale isimli filme de borçlu.

Japonya’nın Odate bölgesinde 1923 yılında doğan Hachiko, Akita cinsi bir köpekti. Hachiko’yu böylesine özel yapan ise sahibiyle olan olağanüstü bağıydı. Prof. Dr. Hidesaburo Ueno’nun köpeği olan Hachiko, sahibiyle birlikte iki yıl boyunca metroya birlikte yürüdü, sahibini iş dönüşü metroda bekledi. Ancak Prof. Ueno, bir gün kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Artık Hachiko’nun metroda bekleyebileceği bir dostu yoktu. Fakat bu trajedi Hachiko’yu vazgeçirmeye yetmedi ve minik dostumuz tam dokuz yıl boyunca her gün metro çıkışında sahibini beklemeye devam etti.

Hachiko, 1935 yılında, her zaman olduğu gibi metroda sahibini beklerken hayatını kaybetti. Bu olağanüstü sadakati ve sevgisi, bundan neredeyse 100 yıl önce yaşamış olan bu tatlı köpeğin dünyanın en meşhur köpekleri arasına girmesini sağladı.

En Zeki Köpek: Chaser

En ünlü köpekler Chaser
Dünyanın en ünlü köpekleri: Chaser

Ün, şan ve şöhret için her zaman uzaya gitmek gerekmez! Eğer yeterince zekiyseniz, yalnızca zekanızla bile dünyanın en ünlüleri arasına girebilirsiniz. 2004 yılında dünyaya gelen Border Collie cinsi bir köpek olan Chaser, işte tam da bu hikayeyi anlatıyor.

Profesör John W. Palley’nin köpeği olan Chaser, dünyanın en zeki köpeği olarak tanınıyor. Bunun sebebi ise oldukça bilimsel. Border Collie cinsi bu tatlı köpek, insan dışındaki bir canlıda ölçülmüş en yüksek hafızaya sahip. Dünyanın en zeki hayvanları arasında yer alan Chaser, 15 yıllık ömrü boyunca bu zekasını Profesör Palley’ye bilimsel çalışmalarda eşlik ederek kullanmış. Chaser’ın isimleriyle beraber tam 1022 farklı oyuncağı algılayabildiği tespit edilmiş. 

Rekortmen Köpek: Rubia 

Dünyanın en ünlü sporcu köpeği Rubia
Dünyanın en ünlü köpekleri: Rubia

Dünyanın en ünlü köpekleri listemizde sırada bir sporcu var! 19 Ocak 2004 tarihinde sahibi Marc Ortega ile birlikte 6.959 metre yüksekliğindeki Amerika’daki Aconcagua dağına çıkan Rubia, dünyada en yüksek irtifaya çıkan köpek olma unvanına sahip. Golden Retriever cinsi bir köpek olan Rubia, bu başarısının ardından medyanın da büyük ilgisini çekmeyi başarmıştı. Her başarılı sporcu gibi pek çok TV programına katılmış, röportajlar (!) vermişti…

İstanbul’un Gezgin Köpeği: Boji

Dünyanın en ünlü köpekleri Boji
Dünyanın En Ünlü Köpekleri: İstanbullu Boji

En ünlü köpekler listesinde finali son aylarda tanıdığımız ancak neredeyse her gün ününe ün katan bir yakın dostumuz ile yapıyoruz. Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında son günlerde en çok paylaşılan konulardan biri olan Boji, İstanbul’u metro metro, otobüs otobüs geziyor. Sivas kangal kırması bir köpek olan bu tatlı ve meraklı köpek, şimdiden İstanbul’un simgelerinden biri haline geldi bile.