Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın En İyi Mekanları

Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın En İyi Mekanları

Güncelleme Tarihi: 8 Ekim 2023

“Karış karış convivialite” turumuza devam ediyoruz! Havaların yavaş yavaş serinlemesiyle birlikte biz de herkes gibi rotamızı Ege ve Akdeniz sahillerinden tekrar büyük şehirlere çevirebiliriz. Geçtiğimiz aylarda Bodrum’un ve Çeşme’nin en iyi mekanlarını listelemiş, convivialist yaşam tarzını tam anlamıyla temsil eden işletmelere göz atmıştık. Sosyalleşmeyi temeline alan convivialist yaklaşımı, bu kez de sosyalleşmenin kalbinde arayalım. İstanbul Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları ve convivialist işletmeleriyle karşınızdayız!

Casa Lavanda | Şile

Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın En İyi Mekanları
Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları: Casa Lavanda

Anadolu Yakası dendiğinde aklınıza ilk olarak Şile gelmiyor olabilir. Ancak Casa Lavanda’nın konumu, gözünüzü korkutmasın. Mekan, İstanbul Merkez’e yalnızca yaklaşık 45 dakika uzaklıkta. Ayrıca mekana gittiğinizde bu yolculuk için ayırdığınız süreden dolayı hiç pişman olmayacağınızın garantisini verebiliriz. Üstelik Casa Lavanda yalnızca bir restoran da değil. Otel olarak da hizmet veren mekanı, keyifli bir hafta sonu kaçamağı için değerlendirebilirsiniz.

Türkiye’nin en büyük metropolü olan İstanbul’un doğa özlemini giderme konusunda oldukça başarılı bir işletme olan Casa Lavanda, tam 20 dönüm arazi üzerine kurulu. ‘Tarladan sofraya’ yaklaşımını benimseyerek hizmet veren mekan, menüsündeki her bir lezzet için en taze ve organik ürünleri kullanıyor. Sürdürülebilir gastronomi alanında da pek çok uygulama gerçekleştiren Casa Lavanda’nın tarlalarında hiçbir kimyasal ürün veya tarım ilacı kullanılmıyor. Kompost yapımından atık yönetimine kadar her adımda doğaya duyarlı bir yaklaşım sergileyen mekanın menüsünde ise Akdeniz lezzetleri hakim. Ayrıca Casa Lavanda, Türkiye’nin en geniş şarap kavlarından birine sahip olması ve birbirinden lezzetli kokteylleriyle de çok iddialı. Havalar halen uygunken bir hafta sonunuzu Casa Lavanda’ya ayırmaya ne dersiniz?

NOR Cocktails&More | Moda

Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın En İyi Mekanları
Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları: NOR Cocktails&More

Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları listesinde Kadıköy ilçesine ve dolayısıyla Moda semtine yer vermemek olmaz. Ancak neyse ki Moda mekanları arayışında çok fazla mesai harcamamıza gerek yok. Son yıllarda İstanbul’un neredeyse kalbi haline gelen Moda, pek çok ilgi çekici işletmesiyle sosyalleşmenin merkezi konumunda. 2019 yılında hizmet vermeye başlayan NOR ise Moda’nın en iyi mekanları arasında kısa sürede yerini aldı bile!

Bundan iki yıl önce kurumsal hayattan sıkılan üç çocukluk arkadaşının bir hayali olarak hayata geçen NOR, pandemi koşullarına rağmen ayakta kalmayı başardı ve üstelik Moda’nın uğrak noktaları arasına girdi. Kadıköy’ün ve Moda’nın hareketli sosyal yaşamı içerisinde adeta bir kaçamak noktası olan NOR, konseptinin temeline rahatlığı alıyor. Mekanın tribün formunda tasarlanan oturma düzeni, Moda’daki mahalle kültürünü işletmenin içerisine taşıyor.

NOR’un menüsü ise oldukça zengin ve dinamik. Mekan, mevsimsel olarak taze ürünleri kullanıyor ve birbirinden ilgi çekici lezzetleri misafirleriyle buluşturuyor. Ayrıca NOR’un imza kokteylleri de şimdiden dilden dile dolaşmaya başladı! Siz de arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle keyifli vakitler geçirmek istiyorsanız rotanızı NOR’a çevirebilirsiniz.

Pigalle Suadiye

Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın En İyi Mekanları
Convivialist İşletmeler – Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları: Pigalle Suadiye

Convivialist yaşam tarzına sahip insanların ortak özelliklerini listelerken “Yeni İnsanlarla Tanışmak” maddesine önemli bir yer ayırmıştık. Yeni insanlar, yeni kültürler demek. Yeni kültürler, çeşitlilik ve farklılık ise Pigalle Suadiye’de sizleri bekliyor!

Tüm konseptini multi-kültürellik üzerine kurgulayan Pigalle Suadiye, Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Özellikle Şef Fırat Yanardağ tarafından hazırlanan birbirinden farklı ve lezzetli yemekler, mekanın en önemli artılarından bir tanesi. Yeni ve beklenmedik lezzetlerle misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefleyen Pigalle Suadiye, yalnızca yemekleriyle değil mimarisi ve atmosferiyle de büyülüyor. Laxmi Interiors tarafından hazırlanan Pigalle Suadiye’nin iç mekan tasarımını, Ali Alışır ve Sedef Gali gibi ünlü sanatçıların eserleri süslüyor. 

Pigalle Suadiye, Anadolu Yakası’nda mekan arayışında olanlar için ezber bozan lezzetleri ve damaklarda unutulmaz tatlar bırakan kokteylleriyle harika bir destinasyon!

Fahri Konsolosluk | Kadıköy

Convivialist İşletmeler Fahri Konsolosluk Kadıköy
Convivialist işletmeler – Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları: Fahri Konsolosluk Kadıköy

İlginç bir mekan ismi ve dolayısıyla ilginç ve ilgi çekici bir mekan… Bu geceyi sevdiklerinizle konsoloslukta geçirmeye ne dersiniz?

Kadıköy’ün en merkezi noktalarından birinde yer alan Fahri Konsolosluk, bölgenin en iyi kokteyl barlarından bir tanesi. Yalnızca akşam ve gece saatlerinde (19.00-02.00) hizmet veren mekan, rezervasyon kabul etmiyor. Çünkü Fahri Konsolosluk; biraz müdavim mekanı, biraz keyif işi…

Dolmalık biber, bezelye ve aklınıza gelebilecek her türlü sebze veya meyve, Fahri Konsolosluk’un imza kokteylleri içerisinde sizleri bekliyor. Kendine ait bir kültürü olan mekanlardan hoşlanıyorsanız Fahri Konsolosluk’u mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Aksi Cadde | Göztepe

Convivialist İşletmeler Aksi Cadde
Convivialist işletmeler – Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları: Aksi Cadde

Anadolu Yakası’nın en iyi mekanları listesinde tabii ki bölgenin en hareketli noktalarından biri olan Bağdat Caddesi’ne de bir göz atmak gerekli. İstanbul’da dört farklı şubesiyle hizmet veren Aksi Pub’ın bizim seçtiğimiz noktası ise Aksi Cadde. Göztepe’de yer alan mekan, hem eğlenceli geceler hem de keyifli sohbetler için ideal bir destinasyon.

Irish Pub kültürünü seviyorsanız Aksi Cadde sizin de vazgeçilmeziniz olabilir. Belfast veya Dublin barlarından esintiler sunan mekan, hem yemekleri hem de kokteylleriyle oldukça iddialı. Geniş ve ferah iç tasarımıyla da misafirlerinin beğenisini kazanan Aksi Cadde, zaman zaman çeşitli etkinliklere, sergilere veya atölyelere de ev sahipliği yapıyor.