çocuk saç modelleri

En Çok Tercih Edilen Çocuk Saç Modelleri

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2024

Yetişkinler olarak saç bakımı ve saç modellerimize oldukça önem verdiğimiz bir gerçek! Çeşitli saç kesimleri ve modeller denemek, renk denemeleri yapmak hemen her yetişkinin hayatının bir parçası kendi “tarzlarını” bulana dek. Ancak saç kesiminin gücü yalnızca yetişkin hayatında değil, çocuklar için de geçerli bir gerçek. Çocukların kendi tarzlarını oluşturması onların özgüven gelişiminde önemli bir tutuyor. O halde neden çocukları giydirip okula veya dışarıya hazırlarken saç modeli ikinci planda kalsın ki? 

Farklı yaş gruplarındaki çocuklar için fazla zaman harcamadan kolay yapabileceğiniz birçok saç modeli bulunuyor. Sizler için modası uzun yıllardır geçmeyen klasik saç modelleri ve bunların yanı sıra trendlere uygun en çok tercih edilen çocuk saç modelleri listesi hazırladık.

Kız Çocuk Saç Modelleri 

Kız çocukların küçük yaştan itibaren kendi görünümlerine dikkat etme konusunda özenli oldukları bir gerçek. Okul çağındaki kız çocuklarının zevklerine uygun saç modeli bulmak anneler için biraz zorlu olabilir. 

Farklı sevimli topuzlar, hareketli ve eğlenceli saç örgüleri, doğal görünümlü saç dalgaları ve saç aksesuarları sayesinde bir anda farklılık yaratan stiller… Çocuğunuzun saç yapısı her ne olursa olsun, onları tatmin edecek kız çocuk saç modelleri uygulamanız mümkün. 

İşte sizin için seçtiğimiz kız çocuk saç modelleri!

Kız Çocuk İçin Kısa Saç Modelleri 

kız çocuk kısa saç modeli

Yalnızca yaz aylarında değil okul döneminde de oldukça rahat ettiren bir model varsa o da kız çocuk için kısa saç modelleri. Kız çocuk saç modelleri kesimi arıyorsanız, ilk dikkat etmeniz gereken nokta saçın kalınlığı ve hacmine göre saçın modelini belirlemek. Ardından çocuk saç modelleri kesimi ile uygun biçimde saçları ilgi çekici ve eğlenceli bir hale getirmek oldukça kolay! 

 • İnce ve az saça sahip bir kız çocuğuna sahipseniz ve kız çocuk için kısa saç modelleri bakıyorsanız tercihinizi bob kesim veya pixie’den yana kullanabilirsiniz. Çene uzunluğundaki bob’lar ve asimetrik kesimlere sahip pixie’ler ile saçlar daha hacimli bir görünüme sahip olacak! 
 • Kalın ve gür saçlı çocuklarda ara katlara sahip küt saçların kullanım pratikliği sağladığı bir gerçek. 
 • Öne düşen saçları engellemek için kullanılan kahküller, hangi yılda olursak olalım modasını korumaya devam ediyor! Üstelik kahküller kız çocuklarına ekstra bir sevimlilik katıyor. 
 • Kıvırcık veya dalgalı saçlara sahip kız çocuklarının ekstra bir şey yapmadan sevimli görünmesi oldukça kolay. Yapılması gereken tek şey saça hemen bir saç aksesuarı iliştirmek! Kıvırcık saçlar için fiyonklar ideal. 
 • Kısa saçlar her ne kadar klasik at kuyruğu modeli için uygun olmasa da, saçları ortadan ikiye ayırıp tepeden minik şekilde bağlamak kız çocuklarına çok yakışıyor. Bunun için önerimiz fiyonk kurdeleli ve çiçekli saç tokaları. Saçların bir kısmını arkada salık bırakıp üstlerden de bağlayabilirsiniz. 
 • Saçı iki yandan ayırıp tepeye oluşturacağınız minik topuzlar, kız çocuklarını hem okulda hem de özel günlerde mutlu edecek! Sallantılı boncukların ve incilerin olduğu tokalarla birlikte çiçekli tokalar da bu minik topuzlara çok yakışıyor. 
 • Kız çocuk saç örgüsü modelleri kısa saçlara da çok yakışıyor. İster saçları iki yandan ayırıp ikili balık sırtı örün, isterseniz arkada tek parça olarak sıkıca örülü bırakın.
 • Eğlenceli kız çocuk saç modeller için en ideal saç boyu kısa saçlar. Saçları minik parçalara ayırıp bağlayarak palmiye görünümü yaratınca bir anda eğlenceli bir kız çocuk saç modeli elde edebilirsiniz. 

Kız Çocuk İçin Salık Saç Modelleri 

kız çocuk saç modeli

Uzun saçlar yalnızca yetişkinlerin değil, kız çocuklarının da en sevdiği saç modelleri arasında! Salık saçlar her ne kadar okul döneminde “dağınık” görünüm sebebiyle pek tercih edilmese de ufak dokunuşlar ile derli toplu bir görünüm elde etmek mümkün.

 • Gür veya dalgalı, bukleli saçlara sahip kız çocukları için en iyi çocuk saç modelleri kesimi saçları uzun tutmak! Saçların öne düşmesini engellemek için saçları üst kısımdan ayırıp yarı toplu yarı salık bırakabilir, çeşitli saç bantları ve çıt çıt tokalar ile öne düşen saçları engelleyebilirsiniz. 
 • Eğer el beceriniz varsa çocuğunuzun kıyafetlerine uygun renklerde örgü saç bantları örmeyi deneyebilirsiniz! Böylece saçlarını salık bırakan kız çocuklarının saçlarının önüne düşmesini engellerken oldukça tarz görünmesine de yardımcı olursunuz. 
 • Saç bantları gibi çeşitli tasarımlara sahip taç kullanmak da uzun saçlara çok yakışıyor! Düz renk taçların yanı sıra incili veya boncuklu modeller kullanabileceğiniz gibi, taç tasarımlarını evde kolaylıkla kendiniz hazırlayabilirsiniz. Büyük ve ilgi çekici çiçekler, kullanılmayan oyuncaklardan yararlanılarak hazırlanan taçlar onlara farklı bir hava katacak! 
 • Dümdüz bırakılan uzun salık saçlar, çıtçıtlı tokalar eklenerek bir anda dinamik bir havaya sahip olabilir.
 • Saçların öne gelmesini engellemek için saçları tokalamak yerine yarım olarak başın yukarısında at kuyruğu olarak toplamak mümkün. Yarı salık yarı toplu bu model yalnızca yetişkinlere değil, kız çocuklarına da çok yakışıyor.
 • Salık saçlara farklı bir hava katmak istiyorsanız saçın bir kısmını ayırarak başın üst kısmında minik topuzlar oluşturabilirsiniz. Bunu tek topuz olarak yapabileceğiniz gibi ikiye ayırarak kullanmak da oldukça tatlı bir görünüm sağlıyor. 
 • Kız çocuk saç örgüsü modelleri yalnızca toplu saçlarda değil, salık saçlarda da kullanılabilir. Salık bırakılan saçların arasından ayıracağınız saçlara örgüler ekleyebilir, saçların dağınık durmasını engelleyerek temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Kız Çocuk İçin Toplu Saç Modelleri 

kız çocuk topuz

Kız çocuk için saç modelleri seçerken tercihiniz toplu modellerden yanaysa klasik at kuyrukları, balerin topuzları veya çocuk saç örgüsü modelleri tercih edebilirsiniz. 

 • Uzun saçlarda klasik at kuyrukları kullanabileceğiniz gibi saçları ortadan ayırarak iki yana at kuyruğu yapabilirsiniz. Renkli tokalar ile saça dinamik bir hava katabilir, at kuyruğu yaparken saçın bir kısmını ayırarak kullanmış olduğunuz saç lastiğinin etrafına saçı dolayıp saça farklılık katabilirsiniz. 
 • Klasik balerin topuzları kız çocuk saç modelleri arasında en çok tercih edilen modellerden. Bu modele farklı bir görünüm katmak isterseniz saçı toplarken bir kısmını ayırıp örebilir, bu örgüyü topladığınız topuzun etrafına sarabilirsiniz. 
 • Saçları iki yandan ayırıp kıvırarak başın üstünde oluşturulan iki minik topuz, kız çocuklar için saç modelleri arasında en sevimli olanlardan. 
 • Kız çocuk saç örgü modelleri modası hiçbir zaman geçmiyor. İster arkadan tek bir balıksırtı örgüsü yapın, isterseniz saçı ayırıp ikili örgüleri tercih edin. 
 • Kız çocuk saç örgü modellerine değişik bir dokunuş eklemek isterseniz, saçları ayırıp yukardan iki yana toplayın ve yarısını örgü yarısını düz olarak bırakın. İki yandan ördüğünüz saç örgülerini saçın diğer tarafına daire olarak gelecek şekilde tel tokalarsanız kız çocuklarında nostaljik bir saç görünümü sağlayabilirsiniz. 

Erkek Çocuk Saç Modelleri 

Erkek çocuk saç modelleri emin olun kız çocuk saç modelleri kadar çeşitli! Yalnızca yetişkin erkekler için değil, çocuklar için de birbirinden güzel erkek çocuk saç modelleri kesimi mevcut. Klasik Amerikan tıraşı ve asker tıraşından Mohawk modeline, uzun patenci saç modelinden kahküllü modellere… 

Erkek Çocuk İçin Kısa Saç Modelleri 

erkek çocuk kısa saç

Erkek çocuk saç modelleri arasında en çok tercih edilenler tartışmasız kısa kesim saç modelleri. Yana ayrılan ve tepeden düz kesim klasik saç kesimlerinin yanında, özgür ve iddiali Mohawk mode

line kadar birçok saç modeli bulunuyor erkek çocuklar için. Önemli olan çocuğunuzun saç yapısına ve yüz hatlarına en uygun saç modelini belirlemek. 

 • Oxford model olarak geçen klasik tepeden düz kesim model, erkek çocuk saç modelleri arasında en çok tercih edilen modellerden. Yanlar düzgün kesilmiş, üst kısımları biraz daha uzun bırakılmış bu saç modeli klasik olduğu kadar oldukça şık. Şekil vermesi en kolay olan bu saç modelinde saçların üst kısmını dikerek şekillendirebilir, dalgalı saçları doğal akışına bırakabilirsiniz. 
 • Yana ayrılan saç modeli, yetişkin erkekler arasında ilk olarak 1920’ler ve 1960’larda moda olsa da günümüzde modasını sürdürüyor ve erkek çocuk saç modelleri arasında da en çok tercih edilenlerden biri olmaya devam ediyor! Saçın arkasının kısa, önlerde ise bir tarafın diğer tarafa oranla daha uzun bırakıldığı bu model, özellikle dalgalı saçlara sahip erkek çocuklarına çok yakışıyor! 
 • Küçük yaştaki çocuklar için en çok tercih edilen erkek çocuk saç modelleri kesimi arasında yer alan mantar kesim saç modeli, her zaman sevimli bir görünüm sunuyor. Başın üst kısımdaki saçların yanlardan uzun bırakıldığı bu model özellikle ince ve düz saçlara sahip bir erkek çocuğunuz varsa rahatlıkla tercih edilebilir. Ayrıca kıvırcık saçlara da çok yakıştığını söyleyelim!
 • Erkek çocuk için saç modelleri bakıyorsanız klasiklerden şaşmayıp Amerikan tıraşı tercih edebilirsiniz. Popüler çocuk saç modelleri kesimi arasında yer alan Amerikan tıraşı ense ve yanların kısa, üstlerin uzun bırakıldığı bir model. Çocuğunuzun tarzına tarz katmak isterseniz yanlara şekilli çizikler attırabilirsiniz! 
 • Okul çağındaki çocuklar için oldukça popüler ve rahat bir model olan asker tıraşı, özellikle kalın telli saçlara sahip bir çocuğunuz varsa, emin olun hayat kurtarıcı olacak! Yıkama ve kurutma kolaylığı sağlayan askeri, yuvarlak yüzlü erkek çocuklarına da en çok yakışan saç modellerinden, bizden söylemesi. 
 • Messi ile birlikte oldukça popüler hale gelen ve yetişkinlerde olduğu kadar erkek çocuk saç modelleri arasında da yıllardır modasını koruyan Mohawk modeline ne dersiniz? Saçın yan kısımlarının iyice kısaltıldığı veya tamamen kazındığı, üst ve ön kısımların ise uzun bırakıldığı bu model erkek çocuklarını oldukça havalı ve özgür gösteriyor! 

Erkek Çocuk İçin Uzun Saç ve Kahküllü Saç Modelleri 

erkek çocuk uzun saç

Erkek çocuklar için genellikle kısa kesim saç modelleri tercih edildiği bir gerçek. Peki ya çocuğunuzun içindeki özgür ruhu ortaya çıkarmak ve tarzına tarz katmak için uzun, dağınık ve havalı saç modellerine ne dersiniz?  

 • Yan süpürge perçem olarak geçen saçın bir kısmının ön tarafa doğru perde şeklinde sarkıtıldığı erkek çocuk saç modelleri, son yılların en çok tercih edilen çocuk saç modelleri kesimi. Kullanımı oldukça kolay olan bu modelde, yapılması gereken banyodan sonra taranan perçemleri yana doğru kurutup şekillendirmek. Sarışın ve kumral çocuklara pek yakışıyor, bizden söylemesi!
 • Dalgalı ve kıvırcık saçlı erkek çocukları için en ideal saç modellerinden biri saçları özgür bırakmak ve omuzlara kadar dökülmesine izin vermek! Boyun hizasında biten bu saç modeli “kaykaycı model” olarak da geçiyor ve her yaştaki erkek çocuğa ekstra hava katıyor! 
 • 80’lerin modası aslan yelesi popülerliğini bugün dahi sürdürüyor. Yumuşak saçlara sahip erkek çocuklarında omuzlara kadar inen saçlar, özellikle geriye doğru tarandığında oldukça cool bir izlenim veriyor. 
 • Yetişkin erkeklerde son yıllarda oldukça moda olan “man bun” yani erkek topuzu modelini erkek çocuklara uyarlamaya ne dersiniz? Başın tam tepesinde gelişigüzel oluşturulan minik topuzlar yuvarlak yüzlü erkek çocuklarına çok yakışıyor. 
 • Fransız kırpma olarak bilinen model, en trend erkek çocuk saç modelleri arasında. Kaşların hemen üzerinde biten kahkül detayına sahip bu saç model dağınık bir kesimle tamamlandığında oldukça havalı. Özellikle geniş alınlı çocuklarda ve dalgalı saçlarda bu model pek güzel duruyor.