2024'te Çıkacak Oyunlar

2024’te Çıkacak Oyunlar: En Çok Beklenen Yapımlar!

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2024

Oyunseverler için dolu dolu bir yılı geride bıraktık. 2023, GTA 6 fragmanın sonunda yayınlanması, Baldur’s Gate 3’ün inanılmaz başarısı ve The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom’ın şaşırtmayan kalitesi ile oyun sektöründe son yılların en hararetli yıllarından biriydi. An itibarıyla dünyada en çok pazar payına sahip eğlence sektörü konumundaki oyun dünyası, her sene birbirinden kaliteli yapımlarla genişlemeye devam ediyor. Peki, bu sene oyuncuları hangi şaheser oyunlar bekliyor olacak? Sizin için 2024’te çıkacak oyunlar listesi oluşturduk…

Skull and Bones (16 Şubat)

Oyun dünyasının gedikli isimlerinden Ubisoft tarafından geliştirilen Skull and Bones nihayet çıkış yapıyor. İlk defa 2017 yılında duyurulan ve neredeyse yedi yıllık geliştirme sürecinin ardından sonunda çıkış yapmaya hazırlanan Skull and Bones, Assassin’s Creed IV: Black Flag’de yakalanan korsan oynanışını tam anlamıyla yansıtacak.

Sea of Thieves’in ardından korsan temalı oyunlara yeni bir soluk getirmesi beklenen Skull and Bones, özellikle gemi yönetimi mekanikleri, muhteşem grafikleri ve neredeyse bir MMO tadındaki geniş ve zengin dünyasıyla dikkat çekiyor. Oyunun 16 Şubat tarihinde tüm platformlarda satışa çıkması bekleniyor.

Final Fantasy 7: Rebirth (29 Şubat)

son fantezi 7

Tüm zamanların en sevilen oyun serilerinden olan Final Fantasy’nin belki de en fazla takipçiye sahip olan yedinci oyun için yeniden yapım yolda! Şubatta çıkacak oyunlar arasında yerini alan yapım, şimdiden hayranları heyecanlandırmaya başladı. 

1997 yılında çıkış yapan oyunun yeniden yapımı olarak karşımıza çıkan Final Fantasy VII Remake, 2020 yılında yayınlandı ve hayran kitlesi tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Ancak yeniden yapımın bir seri olarak yani üç oyun şeklinde tasarlanması, eleştirmenlerden tepki aldı. Yaratılan kurgu evrenin efsanevi hikayesinin daha yüksek grafikler ve oynanış mekanikleri ile süslendiği seri, üçlemenin ikinci oyunuyla devam ediyor. Final Fantasy 7: Rebirth, hikayeyi kaldığı yerden devam ettirecek ve 29 Şubat’ta çıkış yapacak.

Rōnin’in Yükselişi (22 Mart)

ronin'in yükselişi

Martta çıkacak oyunlar arasında yer alan Rise of the Rōnin, kaliteli oynanış mekanikleri ve insanı çıldırtan zorluk seviyeleriyle her zaman üst sıralara oynayan Team Ninja’nın yeni şaheseri olmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda Wo Long: Fallen Dynasty ile birlikte karşılaştığımız Asya mitosu anlatısı ve yakalanan başarı, Team Ninja’yı yeniden benzer konseptli bir oyun geliştirmeye döndürdü.

Bu sefer Çin’den uzaklaşarak Asya kültürünü iliklerimize kadar hissedeceğimiz Japonya’ya gidiyoruz. RPG ögeleri ile süslenen souls-like bir yapım olan Rise of the Rōnin, nihayet yedi yıllık geliştirilme aşamasının sonuna geldi. Oyunun 22 Mart’ta marketlerde yerini alması bekleniyor.

Black Myth: Wukong (20 Ağustos)

Batılı oyun firmalarının sektörde uyguladığı dominasyonu yıkabilecek bir yapımla karşınızdayız. İlk duyurulduğu günden beri mekanikleri, görsel kalitesi ve anlatısıyla adından söz ettirmeyi başaran Black Myth: Wukong, nihayet çıkış yapıyor. Gelişmiş Unreal Engine 5 motorunu kullanan yapım, Çin’de geliştirilen ilk AAA oyun olarak görülüyor. RPG ve souls-like ögeleriyle süslenen yapım, 16. yüzyılda yazılan ve Çin coğrafyasındaki en önemli edebi eserlerden biri olarak görülen Batı’ya Yolculuk romanını kendine konu ediniyor. Oyunun 20 Ağustos tarihinde çıkması bekleniyor.

Frostpunk 2

donma serseri 2

Şehir yapma oyunlarını sevenler burada mı? Artık yeni oyunlar mı görmek istiyorsunuz? O zaman 2024’te çıkacak oyunlar listemizde sizin için iyi bir haberimiz var! Konsepti ve mekanikleriyle benzer kategorideki oyunlardan bir hayli ayrışan Frostpunk, nihayet devam oyunuyla karşımıza çıkıyor. Nükleer felaketin 30 yıl sonrasında geçen oyun, yetersiz kaynaklarla birlikte kendinize bir koloni kurmanızı ve genişletmenizi konu ediniyor.

Hades 2

Indie geliştiricilerin ürettiği yeni oyunlar PC ve konsol tarafında çoğunlukla ses getirmiyor. Ancak bazı oyunlar var ki bırakın ses getirmeyi, devasa bütçeli yapımların arasından sıyrılıp ‘Yılın Oyunu’ seçilmeye bile layık görülüyor. Hangi yapımdan bahsettiğimizi tahmin ediyorsunuzdur. Devamlılığa bağlı yapısı ile onlarca saatlik oynanış sunan Hades, serinin devamı ile geri dönüyor.

İlk oyunda Zagreus’un babası Hades’in cehenneminden kaçış hikayesine tanık olmuştuk. Her seviyede gitgide çeşitlenen oynanış mekanikleri ve sayısız karakter geliştirme olasılıklarıyla oyuncuları kendisine bağlayan yapım, çok daha çeşitli ve çok daha eğlenceli olacak. 2024 yılında çıkacak oyunlar arasında yerini alması beklenen Hades 2 için henüz çıkış tarihi duyurulmadı.

Hollow Knight: Silksong

Bir indie yapım ile daha karşınızdayız. Souls-like türünün farklı konseptlerde ele alınabileceğini kanıtı olan Hollow Knight, 2017 yılında en sevilen oyunlar arasında yerini almıştı. Team Cherry tarafından geliştirilen seri, 2024 yılında yepyeni bir oyunla geri dönüyor. Kriptik hikaye anlatısı, kendisine çeken oynanış mekanikleri, harita tasarımı ve harika atmosferiyle Hollow Knight: Silksong, yeniden gönlümüzde taht kurmaya hazırlanıyor. Ne yazık ki oyun için herhangi bir çıkış tarihi duyurulmadı.

S.T.A.L.K.E.R 2: Heart of Chernobyl

2024 oyunları

Oyun firmalarının ürünlerini gerçekçi olmayan çıkış tarihleri sunarak sıklıkla yetiştiremediğine şahit oluyoruz. Ancak S.T.A.L.K.E.R 2: Heart of Chernobyl’in başına gelen durum bambaşka. İlk olarak 2022 ve daha sonrasında 2023 yılında çıkması beklenen ürün, geliştirici firma GSC Game World’ün Ukrayna merkezli bir şirket olması nedeniyle sekteye uğradı. Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle uzun süre boyunca oyun üzerindeki çalışmalarını devam ettiremeyen GSC Game World, nihayet 2024 yılında yeni oyunla sahalara geri dönmeyi bekliyor.

İlk oyunun yakaladığı Çernobil Patlaması kaynaklı kıyamet sonrası dünya atmosferini daha iyi grafikler ve oynanış mekanikleriyle arşa taşımak isteyen S.T.A.L.K.E.R 2: Heart of Chernobyl için herhangi bir çıkış tarihi verilmedi. Ancak oyunun 2024 yılında çıkması bekleniyor.

Star Wars Outlaws

2021 yılında ufak bir kısmını gördüğümüz, ancak ilk defa 2023’ün yaz aylarında tanışma şansına eriştiğimiz yeni tek oyunculu hikayeli Star Wars oyunu Star Wars Outlaws, 2024 yılında çıkış yapacak. Uzun yıllardır beklenen hikayeye sahip kaliteli Star Wars oyunu özlemini sonlandıran Jedi: Fallen Order ile birlikte yakalanan başarı, Disney’i etkilemiş gibi görünüyor.

Ubisoft tarafından geliştirilen oyun, orijinal üçlemenin ikinci ve üçüncü filmleri arasında bir dönemde geçiyor ve Kay Vess ismindeki soyguncu bir karaktere odaklanıyor.

Aramızdaki Kurt 2

Aramızdaki Kurt 2

2024’te çıkacak oyunlar listemizi kendine has tarzıyla sükse yaratan bir oyunla tamamlıyoruz. Hikaye anlatımı, büyülü gerçekçilik etkileri ve eşsiz grafik tasarımlarıyla birçok oyuncu için ayrı bir konumda olan The Wolf Among Us, devam oyunuyla birlikte karşımızda olacak.

2013 yılında çıkış yapan oyunun devamı niteliğindeki The Wolf Among Us 2, hikaye tabanlı oyunların aranan ismi Telltale’ın yeniden canlandırılmasıyla birlikte tarihe gömülmüş bir projeyken yeniden gün yüzüne çıktı. 2019 yılında beri geliştirilen oyunun 2024 yılı içerisinde çıkış yapması bekleniyor.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Sam Park