Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti

Chrome’da Kullanabileceğiniz Faydalı Eklentiler

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021

Google firmasının ürettiği bir web tarayıcısı olan Google Chrome, neredeyse tüm cihazlarda başarılı bir şekilde çalışabiliyor. Bugün yapılan araştırmalara göre web tarayıcısı endüstrisinin %65’ini tek başına Google Chrome elinde tutuyor. Chrome’un en çekici taraflarından biri de kendi mağazalarında sunduğu faydalı eklentiler. İş hayatından eğitim hayatına birçok alanda işinize yarayabilecek bu eklentiler, hayat kurtarıcı olabilir. İşte sizin için derlediğimiz Chrome’da kullanabileceğiniz 7 faydalı eklenti…

Dualless

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: Dualless

Chrome’daki en iyi eklentiler denildiği zaman akla gelen ilk eklentilerden biri olan Dualless, özellikle çok sekmede farklı görevleri aynı anda yerine getirmek zorunda olan kullanıcıları hedefliyor. Aslında Windows 10 ile birlikte ekranı ikiye bölme özelliği gelmişti. Fakat ne yazık ki her programda ve özellikle Chrome’da bu özellik iyi çalışmıyor. Dualless’in yaptığı şey ise tamamen Chrome sekmelerine özel bir şekilde dilediğiniz boyutta ve sayıda ekranınızı bölmek. 

Diyelim ki okuduğunuz bir makaleden ya da drive klasörünüzdeki bir dosyaya notlar alıyorsunuz. Dualless ile bu iki sekmeyi yan yana koyarak hem notlarınızı alabilir hem de sürekli sekmeler arası geçiş yapmak zorunda kalmadan makalenizi okumaya devam edebilirsiniz. Buraya tıklayarak Dualless’e hemen ulaşabilir, basit bir şekilde Chrome’a ekleyebilirsiniz.

Never Ending Netflix – Watch Together 

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: Never Ending Netflix-Watch Together

Chrome’daki en popüler eklentiler arasında şüphesiz bu ikisi fazlasıyla öne çıkıyor. İkisi de direkt olarak Netflix platformuyla ilişkili olduğu için onlardan tek maddede bahsedebiliriz. 

Never Ending Netflix, Netflix’in bize sunduğu izleme seçeneği imkanlarını genişletiyor ve size daha kaliteli bir seyir zevki sunuyor. Bir oturuşta koca bir dizi sezonunu izlemeyi sevenlerden misiniz? Never Ending Netflix sayesinde “Hala izliyor musunuz?” şeklinde gelen uyarı mesajını kapatabilirsiniz ya da jenerikleri otomatik olarak atlayabilirsiniz. Buradaki linke tıklayarak Never Ending Netflix’i Chrome’unuza ekleyebilirsiniz. 

Özellikle pandeminin başlangıcıyla birlikte sıkça adını duymaya başladığımız bir diğer Chrome eklentisi ise Watch Together. Watch Together sayesinde arkadaşlarınızla aynı anda bir Netflix içeriğini izleyebilir, uygulamadaki sohbet kısmını kullanarak sahne hakkında görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. Birinin tuvalete mi gitmesi gerekti? Hiç sıkıntı değil, Watch Together’da eğer durdurma tuşuna basarsanız tüm katılımcılar için film/dizi duruyor ve böylece sıkıcı senkronizasyon sorunlarından kurtulmuş oluyorsunuz.

LastPass

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: LastPass

Modern dünyadaki en önemli şeylerden biri de siber güvenlik. Önemli bilgilerimizi içinde barındıran sosyal medya hesaplarımızın şifrelerini, banka uygulaması şifrelerini ve mail şifrelerimizi sürekli birbirinden farklı yapmaya çalışıyoruz. Haliyle onlarca farklı şifreyi hatırlamak zorlaşıyor. 

Bu noktada imdadınıza LastPass yetişiyor. Temelde bir şifre kaydı tutucu olan bu program, tüm şifrelerinizi kendi belleğinde biriktirerek diğer tüm cihazlarınızdan buna erişmenize imkan sağlıyor. Şifrelerinizi bilmediğiniz bir uygulamaya emanet etmek güven verici olmayabilir. Fakat bu tür şifre tutucu uygulamalarda encrypted şekilde tutulan şifreleriniz, karmaşık ve rastgele kod dizinleriyle saklanıyor. Yani eklentinin sahibi dahi sizin şifrenizi çözecek olan anahtar hakkında bilgi sahibi olamıyor.

StayFocusd

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: StayFocusd

En faydalı Chrome eklentileri listemizde StayFocusd’dan bahsetmesek olmaz. Siz de bilgisayarın başına geçtiğiniz zaman işinizi yapmak yerine Facebook’da durum güncellemeye, alakasız haber sitelerinde gezinmeye başlamaktan şikayetçi misiniz? O zaman StayFocusd tam size göre. 

StayFocusd, tamamiyle ayarlanabilir şekilde süre aşımı gerçekleştiği zaman belirlediğiniz sitelere erişiminizi engelliyor. Bu sayede yapmanız gereken işe odaklanmak durumunda kalıyorsunuz. Özellikle evden çalışanlar için çok yararlı olan eklentiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Save To Pocket

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: Save To Pocket

Diyelim ki PlumeMag’de ilginizi çeken bir yazıya rastladınız. Ama ne yazık ki işe yetişmek zorundasınız. Sorun değil, Save To Pocket uygulamasıyla dilediğiniz sitedeki yazının dilediğiniz bölümünü daha sonra okumak ve incelemek üzere kaydedebilirsiniz. 

İnternet sürekli değişen bir ortam ve bugün incelediğimiz bir şey bir daha asla yüklenmemek üzere internetten kaldırılabiliyor. Save To Pocket sayesinde bir internet sayfasının tamamını html koduyla birlikte kaydedebilir, internete bağlı değilseniz ya da sayfa internetten kaldırılsa bile bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Daha fazlası için buraya tıklayarak hemen Save To Pocket’ı Chrome’a ekleyin.

The Great Suspender

Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti
Chrome’da Kullanabileceğiz Faydalı 7 Eklenti: The Great Suspender

Chrome’daki faydalı eklentiler saymakla bitmez. Siz de birçok sekmeyi açarak Chrome’u kullananlardan mısınız? Büyük ihtimalle yeni açtığınız sekmelerin yavaş çalışmasından ve internet hızınızdan şikayetçi durumda olmalısınız. Tüm bunlara çok basit bir çözüm getiren The Great Suspender, kullanmadığınız sekmeleri belli bir süre sonra zaman aşımı olarak algılayarak otomatik olarak bellekten siliyor. Böylece bu sekmelerde çalışan web eklentileri ve görseller boşu boşuna internetinizi ve RAM’inizi yormuyor. Merak etmeyin, sekmeleri sadece tek bir tıkla yeniden aktif hale getirebilirsiniz. The Great Suspender’a ulaşmak için buraya tıklayın.

Kapak Fotoğrafı: 200degres