Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon

Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021

Daha önceki yazılarımızda efsane yönetmenlere değinmiştik. Peki ya kamera önünde bulunan çoğumuz tarafından takip edilen ve beyaz perdede iz bırakmış isimler? İşte bugünkü yazımız bu isimlerden birini mercek altına alıyor: Ünlü oyuncu Reese Witherspoon.  Ancak Witherspoon’u sadece oyuncu olarak tanımlamak yanlış olur çünkü kendisi bundan çok daha fazlası. 

Bildiğiniz üzere günümüzde artık sadece oyuncu olmak yeterli değil. Haliyle çoğumuz ünlülerden adaletsizliklere karşı seslerini duyurmalarını ve farkındalık yaratmak için sosyal medya ağlarını kullanmalarını bekliyoruz. O zaman “Reese Witherspoon ne alaka?” diyenlere kısaca bilgi verelim: Kendisi 2016’da kurduğu Hello Sunshine yapımevi aracılığıyla Hollywood’da kapsayıcılığı, çeşitliliği, LGBTIQ+ topluluğunu ve kadınları destekliyor, onları projelerde ön plana çıkararak güçlendiriyor. Gelin Reese’i ve projelerini daha yakından tanıyalım.

Reese Witherspoon Kimdir?

Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon
Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon kimdir?

Fotoğraf: People

Laura Jeanne Reese Witherspoon, 1976’da New Orleans’ta doğdu. Küçük yaşta oyuncu olmayı kafasına koyduğundan yedi yaşında ilk reklam filminde oynadı ve aynı dönemde mankenlik yapmaya başladı. Henüz 11 yaşındayken on eyaletin katıldığı yetenek yarışmasında birinci seçildi. 1991’de, 14 yaşındaki Witherspoon, The Man in the Moon filmi için seçmelere katıldı. Aslında küçük bir rol için başvuran Witherspoon, sergilediği performans ile başrollerden biri olan Dani Trant karakterini canlandırmaya hak kazandı.

Hollywood’da basamakları hızla tırmanırken adını duyuran ve rol üstüne rol kapan Witherspoon, özellikle 90’ların sonuna doğru Freeway, Twilight, Pleasantville ve Election filmleriyle ünlendi. Ancak dünya çapında genç oyuncunun yıldızı 2000’lere gelindiğinde parladı. American Psycho, Friends, Legally Blonde ve Sweet Home Alabama bu dönemde yer aldığı projelerden sadece birkaçıydı. 2006’da Walk the Line filmindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” Oscar ödülünü alan Witherspoon, kariyerini de böylece taçlandırdı.

Hello Sunshine Yapımevi

Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon
Reese Witherspoon ve Hello Sunshine yapımevi

Fotoğraf: New York Post 

İz bırakan filmlerde yer almaya devam eden oyuncu, 2012 senesinde Pacific Standard isimli bir yapımevi kurdu. Günümüzdeyse Pacific Standard, sonradan faaliyete geçen Hello Sunshine’ın bir yan kuruluşu olarak biliniyor. En çok satan kitaplar arasında yer alan Wild’ı, beyaz perdeye yapımcı kimliği ile uyarladı ve başrolü üstlendi. Gişede büyük başarı toplayan film, Witherspoon’a ikinci Oscar adaylığını getirdi.

2016’da Witherspoon, film, dizi ve dijital platformlarda kadın odaklı hikayeler anlatmayı misyon edinen Hello Sunshine yapımevini kurdu. Kadın yazarların kitaplarından uyarladığı ve anlattığı her hikâyenin merkezine kadını koyan Hello Sunshine, kamera arkasında kadın çalışanlara yer vererek bu bakış açısını desteklemeye devam etti.

Witherspoon Hello Sunshine’ın felsefesini şöyle açıklıyor: “Amacımız kadınları hikâyenin merkezine koymak. Sette tek kadın olarak başrol olduğum filmlerde rol almaktan sıkıldım. Sadece bir tane kadın rolünün olduğu ve o rolü kapmak için şehirdeki tüm kadın oyuncuların seferber olduğu kötü yazılmış senaryoları okumak üzüyor.”

Yeri gelmişken Reese Witherspoon’un Hello Sunshine ile ekrana taşıdığı projelerden bazılarını listeleyelim. Eminiz ki en az birini mutlaka duymuşsunuzdur:

  • Gone Girl (2014)
  • Wild (2014)
  • Big Little Lies (2017-2019)
  • The Morning Show (2019-)
  • Truth Be Told (2019-)
  • Little Fires Everywhere (2020)
  • When the Crawdads Sing (2022)
  • Daisy Jones & The Six

Reese’s Book Club

Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese Witherspoon
Bir Oyuncudan Çok Daha Fazlası: Reese’s Book Club

Fotoğraf: Reese’s Book Club 

Hello Sunshine, “Reese’s Book Club” aracılığıyla takipçilerini düzenli olarak kadın yazarlarla buluşturarak kadın yazarlığını destekliyor. Her ay bir kadın yazarın kitabı, hem Reese tarafından kendi hesabında (@reesewitherspoon) hem de kitap kulübünün hesabında (@reesesbookclub) duyuruluyor. Kitap kulübünü kendi uygulaması üzerinden de takip edebilir, yazarları ve farklı türlerden ilginç hikâyeleri inceleyebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Vogue