Reese Witherspoon’un Yapımcılığını Üstlendiği 5 Proje

Güncelleme Tarihi: 7 Ocak 2021

15 yaşından beri Hollywood’un en bilinen isimlerinden biri olan, popüler kültürde iz bırakmış, Legally Blonde gibi filmleri ile tanınan Reese Witherspoon, 2016 yılında Hello Sunshine yapım evini kurdu. Uyarladığı ve anlattığı her hikâyenin merkezine kadını koyan bu medya kuruluşu kamera arkası ve önünde de kadın çalışanlara yer vermesiyle bu bakış açısını destekliyor. 

Misyonunu kadınlara yönelik algıyı değiştirmek olarak belirleyen Hello Sunshine, yapımlarını çoğunlukla kadın yazarların kitaplarından uyarlıyor. 

Kadın yazarlığına da ışık tutan Hello Sunshine, “Reese’s Book Club” (kitap kulübü) aracılığıyla takipçilerini kadın yazarlarla buluşturuyor. Her ay bir kadın yazarın kitabı Instagram’da, hem Reese’in kendi hesabında (@reesewitherspoon) hem de kitap kulübünün hesabında (@reesesbookclub) bizzat Reese tarafından açıklanıyor ve tanıtılıyor. Sadece bu yıl 18 Emmy ödülüne aday gösterilen projeleri, kamuoyunda oldukça beğeni topluyor. 

1. Gone Girl (2014)

Fotoğraf: WallpaperCave

Tür: Dram, Suç, Gizem, Gerilim

Gillian Flynn’in aynı isimli kitabından uyarlanmış, Oscar adayı olmuş bu film, türünün öncülerinden. Psikolojik ögeler üzerinden ilerleyen Gone Girl, sizi son ana kadar meraktan çatlatacak!

Konusu: Karısı kaybolunca bir anda kendini gündemin merkezinde, kamera önünde bulan Nick, bu durumdan ilk başlarda hoşlansa da medyanın masumiyetini sorgulamaya başlamasıyla kamuoyunun eleştirel hedefi haline geliyor.

Filmin ortasına doğru tamamen değişen olay akışı ve tablo izleyicinin sonu tahmin etmesini güçleştiriyor.

2. Wild (2014)

Fotoğraf: Bustle

Tür: Biyografi, Macera, Dram

Gerçek yaşamdan esinlenerek kurgulanan Oscar adayı Wild, Cheryl Strayed’in anı yazısı kitabından uyarlanmış. 

Konusu: Film, yakın zamanda karşılaştığı bir trajediyi atlatabilmek için deneyimi olmamasına rağmen Pasifik Zirvesi Yolu’nun bir parçası olan 1100 millik (1800 km) yolu tek başına yürüyen Cheryl’in hikâyesini anlatıyor. 

Eğer açık hava manzarası görmek ve bir insanın hayat yolculuğunda karşılaştığı sorunlarla nasıl mücadele ettiğini, zorluklarla savaşma azmini izlemek isterseniz siz de Cheryl’in macerasına katılabilir, kendinizden bir şey bulabilirsiniz.

3. Big Little Lies (2017)

Fotoğraf: WallpaperCave

Tür: Dram, Gizem, Suç

Sırada benim kişisel favorim, yoğun talep üzerine ikinci sezonu da çekilmiş Big Little Lies var. Liane Moriarty’nin aynı isimli kitabından kameraya taşınan dizi, Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Laura Dern, Shailene Woodley, Zoë Kravitz ve Alexander Skarsgård gibi usta oyuncu kadrosu ile birçok ödül aldı. Yapım, ayrıca ikinci sezonuna Meryl Streep’i de dahil etti!

Konusu: Monterey, Kaliforniya’da yaşayan, dışarıdan bakınca hayatları mükemmel gibi gözüken birkaç annenin hikâyesini anlatıyor. Genç bir annenin de kasabaya taşınmasıyla, bütün bu kadınların hayatları cinayete varan bir hikâye örgüsü içinde iyice karmaşık bir hal alıyor. 

Big Little Lies, değişik kurgusu, pitoresk manzaraları, nefes kesici kareleri, çekim ustalığı ve başarılı oyunculuk performansıyla merakla, hiç sıkılmadan izleyebileceğiniz sürükleyici bir dizi.

4. The Morning Show (2019)

Fotoğraf: Wallpaper Access

Tür: Dram

Reese Witherspoon, Jennifer Aniston ve Steve Carrell aynı dizide buluşuyor!

Sadece ilk sezonu yayınlanmış, ikinci sezonu şu an çekilen The Morning Show, 2016’da Me Too Hareketiyle beraber Amerikan Fox News’de patlak veren skandaldan esinlenmiştir. 

Konusu: Bu dizi, Amerika’nın hayali sabah programı, The Morning Show’da çalışan erkek ve kadınların hayatlarını ve bu canlı televizyon programını ayakta tutmak için çektikleri ilginç güçlükleri mercek altına alıyor.

5. Little Fires Everywhere (2020)

Fotoğraf: Amazon Prime Video

Tür: Dram

Son olarak, Hello Sunshine’ın yayınlanmış olan en yeni projelerinden Little Fires Everywhere’in başrollerinde Reese Witherspoon ve Scandal oyuncusu Kerry Washington var. 

Celeste Ng’nin en çok satanlar listesine girmiş, 2017 yılında basılmış aynı isimli kitabından dizileştirilen bu yapım, mart ayında ekranlara gelmişti. 

Konusu: 90’larda geçen Little Fires Everywhere, mükemmel gözüken ama aslında birçok problemi olan Richardson ailesinin ve mahallelerine yeni taşınan enigmatik anne-kızın birbirlerine dolanan, karmaşık hayatlarını anlatıyor.