Balkon Bahçeciliği: Ekim Ayı

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Rengarenk çiçeklerle süslenen balkonlar, uzun bir süredir saksıda yetişebilen sebzelere ev sahipliği yapıyor. Özellikle pandemi döneminde evde kalan ve yeni bir hobi kazanmak isteyenler, çeşit çeşit saksılardan kendi yetiştirdiği ürünleri toplamanın keyfini yaşıyor. Eğer siz de kendi yetiştirdiğiniz sebzeleri kullanmak istiyorsanız henüz geç kalmadınız, fakat yine de acele etmenizde yarar var. Ekim ayında balkon bahçeciliği dahilinde saksıya ne ekilir merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım. 

Ekim Ayında Ekilen Bitkiler

balkon bahçeciliği
Fotoğraf: Elias Morr

Saksıda balkon bahçeciliği için ilkbahar ve sonbahar ayları oldukça önemli. Eğer tohumlardan verim elde ederek harika bir bahçeniz olsun istiyorsanız yetiştiricilik aşamalarının yanı sıra sıcaklıklar konusunda da hassas olmanız gerekir. İşte sizin için bazı sebzeler ve ekim için püf noktaları: 

balkon bahçeciliği ekim
Fotoğraf: Jasmin Schreiber

Domates: Domates yetiştirmek için ilk olarak bir çimlenme tepsisine ihtiyacınız var. Edindiğiniz tepsinin içerisine verimli bahçe toprağı koyun. Domates tohumlarınızı ekledikten sonra üzerini 1 santimetre toprakla örtün. Tohumları güneş görmeyen fakat sıcak bir ortamda bekletin. Bunun için tepsinizin üzerini siyah bir örtüyle örtebilirsiniz. Toprağın nemli kalmasına ama çok da ıslak olmamasına dikkat edin. Çimlenmeye başlayan domatesleri güneş gören bir yerde 1,5 hafta beklettikten sonra saksıya aktarabilirsiniz. 

balkon bahçeciliği ekim
Fotoğraf: pintando la luz

Maydanoz: Çok derin olmayan ve altında delikleri olan bir saksı alarak maydanoz yetiştiriciliği için ilk adımı atabilirsiniz. Torf ve humuslu toprağı karıştırıp saksıya ekleyin. Bunu yaparken toprağı çok sıkıştırmamaya, yani mümkün olduğunca gevşek bırakmaya dikkat edin. Maydanoz tohumlarınızı toprağın üzerine gelişigüzel serptikten sonra üzerini 1-1,5 santim nemli toprakla kapatın. Özellikle sabahları güneş gören bir yere artık saksınızı yerleştirebilir ve toprağı sürekli nemli tutarak birkaç hafta içerisinde büyüyen maydanozlarınızı toplayabilirsiniz.

Fotoğraf: Markus Spiske

Salatalık: Salatalık yetiştirirken ilk ihtiyacınız geniş ve derin bir saksı. Fakat burada ek bir yardımcı da gerekli; destek çubukları. Salatalık tıpkı bir sarmaşık gibi bu çubuklara tutunacak ve daha sağlıklı büyüyecek. Derin ve altında drenaj delikleri olan saksınıza toprak doldurun ve destek çubuklarını yerleştirin. Ortasını çok derin olmayacak şekilde açın ve tohumlarınızı ekin. Saksınızı bol güneş alan fakat rüzgardan etkilenmeyecek bir yere koymayı ve her gün sulamayı unutmayın. 

Fotoğraf: Sigmund

Nane: Saksıda balkon bahçeciliğinin son bitkisi ise nane. Öncelikle bir demet taze nane edinin ve ana dalı, yan dallardan makasla keserek ayırın. Elde ettiğiniz ana dalları, içerisine temiz su koyduğunuz ayrı ayrı bardaklarda bekletin. Bir süre sonra bu dallar kök vermeye başlayacak. Kökler iyice oluştuktan sonra nanelerinizi humuslu toprak eklediğiniz saksılara dikebilirsiniz. Toprağın nemini hiç kaybetmemesine ve nane yapraklarına su değmemesine dikkat etmeyi unutmayın.