Tommy Hilfiger ve Lewis Hamilton’dan Sürdürülebilir Sokak Stili

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sokak stilinin önde gelen markalarından Tommy Hilfiger, marka elçisi olan Formula 1 yarışçısı Lewis Hamilton’la şu ana kadarki en sürdürülebilir koleksiyonunu yarattı. Tommy X Lewis adlı koleksiyonda %100 geri dönüştürülmüş denim, organik pamuklu kumaş ve yeniden değerlendirilen parçalar kullanıldı. 

Sonbahar/Kış 2020 sezonuna ait Tommy X Lewis koleksiyonunun %80’i çevre dostu ürünlerden oluşuyor. Üretimde kullanılan materyallerin yanı sıra yaş, cinsiyet, etnik köken ve vücut tipi konusunda da kullanıcıya dost ürünler havalı bir sokak stilinin kapılarını açıyor. Denim ve bomber ceketler, canlı renklerde sweatshirt’ler, ağır botlar ve işlenmemiş yün karışımından üretilen uzun gri palto dikkat çeken tasarımlar arasında yerini alıyor.

Şampiyon Yarışçıdan Sürdürülebilir Hedefler

Koleksiyonun tanıtımı için markanın sitesi ve Instagram hesabı üzerinden canlı yayın yapıldı. Sunucular kıyafetleri denerken her bir parçayı tek tek anlatarak izleyicilere bilgi verdi. İzleyenlerin markanın sitesindeki yayın sırasında ürünleri tek tıkla sepete ekleyebildiği sistemle dijital bir alışverişin de yolu açıldı. Marka, bu ve benzeri etkinliklerle dijital alışveriş deneyimini ileri bir noktaya taşımayı amaçlıyor.

Canlı yayının asıl beklenen ismi, altı kez Formula 1’de dünya şampiyonu olan ve bu sene de yedincisini kovalayan Lewis Hamilton’dı. Kendi adını taşıyan giyim koleksiyonunun çıkış noktasını anlatan Hamilton, sürdürülebilirliğin önemini dile getirdi. Tommy Hilfiger ile beşinci koleksiyonunu üreten şampiyon yarışçının sürdürülebilir bir koleksiyona imza atması takipçileri için sürpriz değil. Zira birçok konuda son derece duyarlı olan ve sözünü esirgemeyen Hamilton, iklim değişikliğine karşı harekete geçilmesi gerektiğine dair de sık sık paylaşım yapıyor. Yarışçı moda sektöründe ise kalıcı bir isim olmayı hedefliyor. 

Yayının başka bir konuğu olan No More Plastic Co. elçisi, influencer Doina Ciobanu ise hazır giyim sektöründe sürdürülebilirliğin geçici bir trend olmasından çekindiğini, kalıcı olması için çaba göstermemiz gerektiğini belirterek dikkat çekti. Hazır giyim markalarının sürdürülebilirliği bir PR çalışması olarak görmesi sonucu ortaya çıkan koleksiyonlar, pek de sürdürülebilir olmayan ana koleksiyonların yanında samimi bir his yaratmıyor. Bu konuda dikkatli bir imaj çizen Hamilton’ın Tommy Hilfiger ile yaptığı iş birliğinin daha geniş bir kitlede farkındalık yaratması bekleniyor.