bahar akinci

Bahar Akıncı ile Evde Tek Başına

Güncelleme Tarihi: 2 Ekim 2021

Yattık, kalktık, çalıştık, yemek yaptık, kebap yaptık, film izledik, spor yaptık, zoom’da doğum günü kutladık, çalıştık, çocuk baktık, makrome yaptık, kurs aldık, manikür yaptık, kitap yazdık, kek yaptık, börek yaptık, çalıştık, temizlik yaptık, ev boyadık, yakından eğitilemeyen çocuklarımız uzaktan eğitilir sandık, yattık, kalktık, öyle – böyle derken 2 ayı devirdik.

Kimimiz bu süreçte deliler gibi korunarak işe gidip gelmek zorunda kaldı, esnaf dükkan açtı, sağlıkçılar çalıştı, kargocular hep taşıdı… Hafta sonu oldu karantinalar başladı. Bir şekilde vaka sayısı azaldı, ülkem düzlüğe mi çıkmaya başladı… Hadi inşallah… hep birlikte göreceğiz, birbirimize değmeden ama omuz omuza vererek çıkacağız bu kabustan.

Bir süre daha sabır… Bir süre daha sükûnet. Bu kalan ¨bir süre daha¨yı geçirebilmek için, evde biraz daha kalabilmek için kendime bir liste yaptım.

Sizinle de paylaşmamak olmazdı.

Buyurun son düzlüğe…

Beden meşgulken, zihni de meşgul etme listeleri:

Bilenler bilir, spotify’da her ülkeye özel hazırladığım yol listeleri meşhurdur. Şimdi bu listeleri neden evde keyifle dinlemeyelim ki? İşte birkaç link:

Amalfi Yol Şarkıları: https://open.spotify.com/playlist/0WSGal8IfyRrZhefh2p4r3?si=T2MWCQbZRh61CPwvTo-Ecg

Endülüs Yol Şarkıları: https://open.spotify.com/playlist/6jrp1TvmnANxiuRSSQ4flx?si=4NFDYEdyTr2BTs9DBM7LLQ

Beyrut Yol Şarkıları: https://open.spotify.com/playlist/6WaA7iF4bRqE1Wu7s5eS79?si=JZfKg2mjSWqTZm8evmZJYA

Barcelona Yol Şarkıları: https://open.spotify.com/playlist/1AlU1tFPNH5XeSX04CRhsT?si=4VGyEBOsRniuu74FGG6OsQ

Tek oturuşta bitecek mini diziler: Bir mini dizi furyası başladı gidiyor.

Benim favorilerim: Fleabag, Self Made, Unorthadox, Chernobyl, When They See Us.

Self Made Netflix

Evde otel havası yaratmak:

Evde otel havası
Fotoğraf / Sylvie Tittel

Fazlalıklardan arınmış, renklere göre düzenlenmiş bir gardrop (hatta içinde boş alan), bembeyaz sakız gibi yeni serilmiş nevresim takımı, hafif bir asansör müziği ve size en sevdiğiniz otellerin atmosferini yaratacak mumlar ve oda kokuları.

Dünyanın en ünlü otellerinden bazılarını tasarlamakla sorumlu Champalimaud Design’ın ortağı Anna Beeber’a göre, çoğu insan evlerini bir otelin alanlarını doldurma biçiminde doldurmuyor. Yatak odanızı fazlalıklardan arındırıp bir otel minimalizmine getirdiğinizde, hem yeni bir yaşam alanı hem de içinizi seyahat tutkusu ile dolduran bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Banyodan Spa Merkezi yaratmak:

Banyoda SPA Havası
Fotoğraf / Charleigh Clarke

Dünyada bir insanın aynı anda hem ruhunu, hem bedenini şımartacak tel şey bir SPA seyahati. Şimdi, bu SPA’yı evde yaratmanın tam sırası. Tütsüler, kokulu mumlar, açık renk, yumuşacık büyük havlular, masaj yağları, cilt maskeleri, losyonlar ve bir meditasyon müziği ihtiyaç listeniz. Gerisi yaratıcılığınıza kalmış.

Sanal turla bedavadan tatil yapmak:

Dünyadaki ünlü müzelerden sonra ücretsiz virtual ya da sanal tur akımına, kendini unutturmak istemeyen ülkeler de başladı. Bilgisayar ya da internete bağlı dev ekran televizyonunuzu karşınıza alıp birçok ülkeyi, şehri ya da ikonik yapıyı sanal olarak gezebilirsiniz. İşte size bazı adresler:

https://en.360tourist.net (İspanya’dan Fransa ve Meksika’ya kadar pek çok seçenek var.)

https://360.visitlondon.com  (Londra’nın pek çok mahallesi burada)

https://www.youvisit.com/tour/nyc (New York City sizi bekliyor, üstelik bir helikopter ile)