Baba Temalı Popüler 10 Film

Baba Temalı Popüler 10 Film

Filmler, seyircinin hayatı ile özdeşleştikçe başarısı da artıyor. Bu nedenle filmlerde en çok işlenen temalardan biri de baba ve çocuk ilişkisi oluyor. Konuları veya yaşandıkları alan değişse de ana karakteri hep aynı olan bu yapımları ele aldık. İşte baba temalı popüler 10 film listemiz…

Baba Temalı En İyi Filmler 

Baba Temalı Popüler 10 Film
Fotoğraf: Ben Kim

Çocukları için hayatlarını tehlikeye atan, onlara umut veren veya tüm yaşamlarını değiştiren babaların hikayelerine birlikte bakalım… 

The Pursuit of Happiness (2006) | IMDB: 8.0 

Chris Gardner’ın gerçek hayat hikayesinden sinemaya uyarlanan film, karısı tarafından terk edilen ve oğlu ile baş başa kalan bir babanın hikayesini anlatıyor. Yokluk içindeki hayatlarından çıkmak için mücadele eden ve bu sırada oğluna her daim umut aşılayan Chris, çabası ve zekası ile başarıyı yakalamak için şans buluyor. 

Prisoners (2013) | IMDB: 8.1 

Başrollerinde usta oyuncular Hugh Jackman ve Jake Gyllenhaal’ın yer aldığı film, bir babanın kızı için neleri göze alabileceğini çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Şükran Günü’nde kızı kaçırılan Keller, tüm arama çalışmaları sonuçsuz kalınca kendi yöntemlerine başvuruyor. 

The Tree of Life (2011) | IMDB: 6.8

1950’li yıllarda Teksas’ta geçen hikaye, bir çocuğun büyürken yaşadığı değişimleri anlatıyor. Bu anlatım sırasında da babası ile olan ilişkisini ve çatışmaları merkezine alıyor. Simgesel ögelerin oldukça fazla olduğu filmin başrollerinde ise Brad Pitt ve Sean Penn yer alıyor.

I am Sam (2001) | IMDB: 7.6

7 yaşındaki bir çocuk zekasına sahip olan Sam, tek başına hayatını sürdürmektedir. Fakat bir gün hiç beklemediği bir çocuk ona verilir ve kendisinin çocuğu olduğu söylenir. Sam elinden geldiğince çocuğuyla ilgilenir fakat kızı 7 yaşına geldiğinde sorunlar baş göstermeye başlar. Artık çocuğu ondan daha zekidir ve bunu gören bir sosyal güvenlik çalışanı, kızının Sam’den alınmasını ister. 

Everybody’s Fine (2009) | IMDB: 7.1 

Duygusal filmler tam bana göre diyenler için Robert De Niro’nun başrolünde yer aldığı bu yapım birebir. Bir gün çocuklarını tek tek ziyaret etmek için yola çıkan baba, aslında her şeyin kendine anlatılandan farklı olduğunu görür. Yaşananlar hakkında çok fazla bilgi sahibi olmamasının çocukları ile kurduğu iletişim eksikliğinden olduğunu fark eder. 

A Perfect World (1993) | IMDB: 7.5 

Başrolünde Kevin Costner’ın yer aldığı filmde hapisten kaçan Butch, bir çocuğu rehin alır. Fakat bu rehine durumu kısa sürede boyut değiştirir. Babası ile yakın bir ilişkisi olmayan çocuk ve Butch, farklı bir bağ kurarlar ve özlemi duyulan baba ve oğul ilişkisini yaşamaya başlarlar. 

Captain Fantastic (2016) | IMDB: 7.8 

Kuzey Pasifik Ormanları’nda 6 çocuğu ile birlikte yaşayan baba Ben, kendileri için harika bir dünya kurmuştur. Çocukları her açıdan geliştirmek için çok çalışır. Fakat bir gün beklenmedik bir olay onların şehre dönüşüne neden olur. Viggo Mortensen’in canlandırdığı Ben için bundan sonraki hayat çok daha zorlu geçecektir. 

C.R.A.Z.Y. (2005) | IMDB: 7.9

Baba temalı popüler 10 film listemizde rotamızı Kanada’ya çeviriyoruz. 60’lı yıllarda geçen hikayede Zach, çevresinden ve ailesinden çok farklıdır. Babası ile aralarındaki zıtlıklar, yine de Zach’in babasına hayran olmasını engellemez. Fakat kendini bulma ve istediği gibi yaşama arzusunu da bastıramaz. Her şeye rağmen baba ve oğlu arasındaki bağ hiç kopmaz. 

Kraftidioten – In Order Of Disappearance (2014) | IMDB: 7.1

Sakin bir yaşam süren iyi bir adam, çocuğu için neler yapabilir? Norveç’te yaşayan ve yılın vatandaşı seçilen Nils, bir gün oğlunun öldürüldüğünü öğrenir. Duyduğu üzüntü ve öfke, onu intikam almaya yönlendirir. Fakat bir anda kendini uyuşturucu çetesi ve kartellerle karşı karşıya bulur. 

Taken (2008) | IMDB: 7.8 

Binlerce kilometre uzaktaki kızınızın kaçırılma anını telefondan dinleseydiniz ne yapardınız? Liam Neeson’ın başrolünde yer aldığı filmde baba Bryan’ın kızını kurtarmak için yalnızca 96 saati vardır. Hiç tanımadığı, görmediği, kim olduğunu bilmediği birinin peşine düşecek ve kızını bulmak için her şeyi yapacaktır. 

Türk Yapımı Baba Temalı Popüler 5 Film

Türk Yapımı Baba Filmleri
Fotoğraf: Kelly Sikkema

Baba konusunu işleyen filmler dünya sinemasında olduğu gibi Türk sinemasında da son derece popüler. İşte pek çoğu son yıllarda çekilmiş Türk yapımı baba temalı filmler… 

Babam ve Oğlum (2005) | IMDB: 8.2

 

Türk yapımı baba temalı filmler dendiğinde şüphesiz herkesin aklına ilk olarak Babam ve Oğlum geliyor. Çağan Irmak’ın yönettiği film; bir baba, oğlu ve torunu arasında geçen hikayeyi anlatıyor. Bu duygusal hikaye; yaşanan anlaşmazlıklar, kırgınlıklar ve kavgaların, baba ile çocuk arasındaki bağı asla koparamayacağını çok duygusal bir şekilde aktarmayı başarıyor. 

Bizi Hatırla (2018) | IMDB: 7.4

Babasını uzun süredir ihmal eden Kaan, yaşadığı rahatsızlık sonrası babasını kendi evine alır. Fakat uzun süredir ayrı kalan baba ve oğul, farklı hayatlar yaşadıkları için uyum sağlamakta zorluk çekerler. Aralarındaki bağ ve çelişkiler, ikilinin kendilerini yeniden sorgulamasına neden olur. 

Beş Vakit (2006) | IMDB: 7.3 

Küçük bir köyde yaşayan üç çocuk, akranlarından biraz daha farklıdır. Onları farklı yapan ve birbirlerine yaklaştıran ise babalarına duydukları öfkedir. Bu çocuklar yalnızca öfke duymaz, ailelerinin ölmelerini de ister ve bunun için çeşitli yöntemler dener. Reha Erdem’in yazıp yönettiği filmin başrollerinde Bülent Emin Yarar, Taner Birsel, Yigit Özsener ve Köksal Engür yer alıyor. 

Uzun Hikaye (2012) | IMDB: 7.5 

Osman Sınav’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrollerinde Kenan İmirzalıoglu, Mustafa Alabora, Zafer Algöz ve Altan Erkekli gibi isimler yer alıyor. Bulgaristan’dan göçen bir ailenin 1940 ve 1970 arasında yaşadıkları yalnızca kendi içlerindeki çatışma değildir. Siyasi görüşler, toplum baskısı ve daha birçok konu baba ile oğlu arasında çatışma yaratsa da onların bağlarını hiçbir şey koparamaz. 

Ahlat Ağacı (2018) | IMDB: 8.0 

Türk yapımı baba temalı filmler listemizin son sırasında bir Nuri Bilge Ceylan yapımı var. Edebiyatla ilgili olan ve kitabını yayınlatmak isteyen Sinan, bunun için tüm yollara başvurur. Fakat önünde büyük bir engel vardır: Babası. Aralarındaki ilişki ve çatışma, Sinan’ın hayatını daha da zora sokacaktır.  

Ödüllü Baba Temalı Filmler  

Ödüllü Baba Filmleri
Fotoğraf: Bambi Corro

En iyi baba filmleri listemizde sırada ödüllü baba temalı filmler var. Hiç vakit kaybetmeden bu yapımlara göz atalım… 

The Godfather (1972) | IMDB: 9.2

Baba temalı en iyi filmler arasında kuşkusuz ilk akla gelen The Godfather olur. Marlon Brando’nun muhteşem oyunculuğu ile unutulmazlar arasına giren film, bir mafya babası ve ailesinin öyküsünü konu alıyor. Mario Puzo’nun romanından uyarlanan yapımın “En İyi Film” dahil üç Oscar ödülü bulunuyor.

Road To Perdition (2002) | IMDB: 7.7 

Türkçeye Azap Yolu olarak çevrilen filmde biraz tehlikeli baba ve oğul ilişkileri söz konusu. Tom Hanks, Paul Newman ve Daniel Craig’in rol aldığı yapım, kurulan bir tuzak sonrası oğlunu korumak zorunda kalan Sullivan’ın göze aldıklarını anlatıyor. Sam Mendes’in yönetmen koltuğunda oturduğu Road to Perdition’ın En İyi Görüntü Yönetmenliği dalında Oscar’ı da bulunuyor. 

La Vita è Bella – Life is Beautiful (1997) | IMDB: 8.6 

Bir babanın en zor durumlarda bile çocuğunun mutluluğunu istediğini anlatan harika bir film var sırada. İkinci Dünya Savaşı sırasında oğlu ile birlikte esir kampına düşen Guido, çocuğunu mutlu etmek için bu durumu bir oyuna dönüştürür. Onların arasındaki bağ ve yaşadıkları, hem umut veren hem de hüzünlü bir hikayenin ortaya çıkmasına neden olur. Üç Oscar ödüllü bu film, izlendiğinde tüm beğenileri ve ödülleri sonuna kadar hak ettiğini kanıtlıyor.

The Father (2020) | IMDB: 8.2 

Alzheimer hastası bir babanın hikayesini daha önce izlemişsinizdir. Peki, bu hikayeyi babanın gözünden hiç izlediniz mi? Anthony Hopkins’ın muhteşem oyunculuğu ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar kazandığı film, hastalığın seyrinin yaşayan açısından nasıl ilerlediğini çarpıcı bir şekilde anlatıyor. 

Kramer vs. Kramer (1979) | IMDB: 7.8 

Oğlu ile başbaşa kalan bir baba, babalığın tam olarak ne anlama geldiğini farklı ve hızlı bir şekilde öğrenmek zorunda kalır. Bir anda kariyerini ikinci plana atmak zorunda kalan karakterimiz, hayatını düzene sokmaya çalışırken çocuğunun da gelişimine odaklanmak zorunda kalır. Dustin Hoffman’ın başrolünde yer aldığı filmin, 5 Oscar ödülü sahibi olduğunu belirtmekte fayda var.

yaa

Kapak Fotoğrafı: Daiga Ellaby