Brad Pitt Filmleri

Hepsi İzlemeye Değer: En İyi Brad Pitt Filmleri

Güncelleme Tarihi: 6 Kasım 2023

Eğer o varsa mutlaka filmi izlerim denen yönetmenler ve oyuncular vardır. Brad Pitt de bu isimlerden biri… Aksiyon, dram, macera, komedi gibi farklı türlerde kendini kanıtlayan aktör, artık bir Brad Pitt filmleri kavramını da bize kazandırmış durumda. 

Her oynadığı filmde kendine bir kez daha hayran bırakan aktör, bugüne kadar 85 filmde rol almış. Bu yapımlar arasından en iyi filmleri sizin için seçtik…

Mutlaka İzlenmesi Gereken Brad Pitt Filmleri

Brad Pitt Filmleri

En iyi oyuncular listesinde mutlaka sayılacak olan Brad Pitt’in bugüne kadar yalnızca yardımcı oyuncu rolüyle bir Oscar kazandığını biliyor muydunuz?

Her ne kadar Akademi bu yakışıklı oyuncuya ödül verme konusunda cimri davransa da biz seyirciler olarak onun performansını her zaman ayakta alkışlıyoruz. Bu usta aktöre ve filmlerine yakından bakmak için yer aldığı yapımlar arasından öne çıkan 20 tanesini sizin için listeledik. Hazırsanız işte en iyi Brad Pitt filmleri… 

Babylon (2022) | IMDB: 7.1

Tür: Komedi, Dram, Tarih

Süre: 3 s. 09 dk. 

Yönetmen: Damien Chazelle

Platform: Apple TV

Brad Pitt film listemize en son yayınlanan bir yapımla başlıyoruz. Hiç düşmeyen temposu ve çekim açılarıyla seyirciyi içine çekmeyi başaran Babil IMDB puanıyla da ne kadar sevildiğini kanıtlıyor.

1920’lerde Los Angeles’ta geçen yapım, çok iyi bir dönem filmi. O güne kadar sessiz filmlerin çekildiği Hollywood’da yeni teknoloji her şeyi değiştirmek üzere. Yavaş yavaş filmlerde sesin kullanılmasının sinema sektörüne etkisi, yeni yıldız olmaya başlayan bir aktris ve sessiz sinemanın önemli oyuncuları üzerinden işleniyor. Filmde, Brad Pitt’e Margot Robbie, Diego Calva ve Jean Smart eşlik ediyor. 

Bullet Train (2022) | IMDB: 7.3

 

Tür: Komedi, Aksiyon, Gerilim

Süre: 2 s. 07 dk. 

Yönetmen: David Leitch

Tren yolculukları her zaman huzurlu ve mutlu sanıyorsanız yeniden düşünün. Çünkü bu trende birbirini öldürmek isteyen insanlar var! 

Tokyo’da bir hızlı trende son görevine çıkan Ladybug (Brad Pitt), bir süre sonra trendeki tek suikastçinin kendisi olmadığını fark ediyor. Beş farklı suikastçinin görevlendirilmesi ve birbirine karşı mücadele etmesi, hem bitmeyen bir aksiyonun hem de eğlenceli anların kapısını aralıyor. Filmde ayrıca Brian Tyree Henry, Hiroyuki Sanada, Joey King, Sandra Bullock ve Michael Shannon gibi isimler de yer alıyor.  

Once Upon a Time in… Hollywood (2019) | IMDB: 7.6

Tür: Komedi, Dram

Süre: 2 s. 41 dk. 

Yönetmen: Quentin Tarantino

Platform: Apple TV

Tarantino’nun kendine özgü tarzını ve gerçek hikayeleri farklı bir şekilde yorumladığını hepimizin biliyoruz. Once Upon a Time in Hollywood da tam da böyle bir hikayeyi yeniden yorumluyor. Brad Pitt Oscar Ödülü ile taçlandırdığı oyunculuğunun yanı sıra bir dönemin en çok konuşulan olaylarından birini farklı bir versiyonuyla seyirciyle buluşuyor. 

Charles Manson, 1969 yılında bir anda tüm dünya tarafından tanındı. Manson Ailesi isminde bir tarikat kuran ve ırklararası bir savaş başlatmak isteyen Charles Manson, yandaşları ile aralarında Roman Polanski’nin hamile eşi Sharon Tate’in de olduğu 7 kişiyi öldürdü.

Hollywood’u ve dünyayı sarsan bu olayı Tarantino yeniden ve farklı bir şekilde yazıyor. Başarılı bir aktör ve onun dublörünün hayatını izlediğimiz filmde Leonardo DiCaprio, 

Margot Robbie, Emile Hirsch, Margaret Qualley, Austin Butler ve Al Pacino gibi isimler de yer alıyor. 

Allied (2006) | IMDB: 7.1

Brad Pitt Filmleri

Tür: Aksiyon, Dram, Romantik

Süre: 2 s. 04 dk. 

Yönetmen: Robert Zemeckis

Platform: Apple TV

İkinci Dünya Savaşı sırasında geçen filmde Brad Pitt’e Marion Cotillard eşlik ediyor. Bir İngiliz subayının görevi sırasında Fransız bir direnişçiye aşık olmasını anlatıyor. Kısa bir süre sonra evlenen ve mutlu bir hayat yaşayan ikilinin arasına saklı bir geçmiş giriyor. Artık subayın cevaplandırması gereken birden fazla soru var. Çok sevdiği kadın aslında kim ve aşk her şeyin üstesinden gelebilir mi? 

Fury (2014) | IMDB: 7.6

 

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş

Süre: 2 s. 14 dk. 

Yönetmen: David Ayer

Brad Pitt savaş filmleri söz konusu olduğunda da vazgeçilmeyen isimlerden biri. Fury, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı bir tank ekibinin yaşadıklarını konu alıyor.

Başarılı bir kumandan olan Don ‘Wardaddy’ Collier, ekibiyle birlikte savaşın son günlerinde Nazi Almanyasında düşmanla karşı karşıya geliyor. 300 kişilik düşmana karşı savaşmak zorunda kalan 5 kişilik ekibin yaşadıkları 24 saatlik bir zaman dilimi içerisinde aktarılıyor. 

World War Z (2013) | IMDB: 7.0

 

Tür: Aksiyon, Macera, Korku

Süre: 1 s. 56 dk. 

Yönetmen: Marc Forster

Platform: Netflix

Bir gün ailesiyle birlikte sıkışık trafikte kalan Gerry Lane, daha önce hiç görmediği bir olayla karşı karşıya kalır. İnsanları zombiye dönüştüren bir salgın kendi şehrine gelmiştir ve zombiler artık yalnızca birkaç metre uzağındadır. 

Sıkışmış trafikten bir şekilde ailesine kurtaran Lane, artık onlar için güvenli bir yer bulmanın yanı sıra bu salgına da çare aramak zorundadır. Elbette bir çözüm yolu bulmak, etrafta sana saldıran zombiler varken çok daha zor olacaktır. 

Moneyball (2011) | IMDB: 7.6

Brad Pitt Filmleri

Tür: Biyografi, Dram, Spor

Süre: 2 s. 13 dk. 

Yönetmen: Bennett Miller

Platform: Netflix

Brad Pitt bu kez gerçek bir hikaye ile karşımızda. Eski beyzbol yıldızı ve yeni yönetici olan Billy Beane’in hikayesini anlatan film, zorlu şartlarda inancın ve zekanın ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. 

Takımının yıldız ismini farklı bir takıma kaptıran ve yeteri kadar bütçesi olmayan Billy, yepyeni bir takım kurmak ve onu başarıya ulaştırmak zorunda. Bu yolda oldukça sıra dışı taktikler uygulayan Billy, tüm eleştirilere ve karşı çıkmalara rağmen vazgeçmeden inandığı yolda yürümeye devam ediyor. 

Inglourious Bastards (2009) | IMDB: 8.4

 

Tür: Macera, Dram, Savaş

Süre: 2 s. 33 dk. 

Yönetmen: Quentin Tarantino

Platform: Apple TV

En iyi Brad Pitt filmleri arasında yer alan Inglourious Basterds, hikaye anlatımı konusunda en usta isimlerden biri olan Quentin Tarantino’nun en sevilen yapımlarından biri…

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyasında geçen hikaye, Yahudi avcısı bir subay ve Hitler’e karşı bir grup Amerikalı Yahudi’nin giriştiği savaşı anlatıyor. Oldukça zeki insanların karşı karşıya gelmesi, aralarındaki çatışmayı da çok daha ilginç hale getiriyor. 

Yine Tarantino’nun tarihi bir olayı farklı şekilde yorumladığı filmde Christoph Waltz, Diane Kruger, Melanie Laurent, Eli Roth ve Daniel Brühl gibi isimler yer alıyor. 

The Curious Case of Benjamin Button (2008) | IMDB: 7.8

 

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Süre: 2 s. 46 dk. 

Yönetmen: David Fincher

Platform: Apple TV

Oldukça çirkin ve hastalıklı olarak doğan bir bebek, annesinin ölmesinin ardından babası tarafından bir huzurevinin kapısına bırakılır. Huzurevi sakinleri, Benjamin adını verdikleri bu bebeğin çok yaşamayacağını düşünse de o günden güne daha iyi bir hale gelir. Kimilerine göre mucize olan bu bebeğin hayatı, tam anlamıyla ‘farklı’ olması nedeniyle oldukça ilginç bir hal alır. 

Benjamin’in biyolojik saati herkesin aksine tersine işlemektedir. Yani herkes büyürken veya yaşlanırken Benjamin gençleşir. Bu durum hem Benjamin’in hem de çevresindekilerin hayatını oldukça ilginç bir hale getirir. 

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007) | IMDB: 7.5

 

Tür: Dram, Biyografi, Suç

Süre: 2 s. 40 dk. 

Yönetmen: Andrew Dominik

Platform: Apple TV

Türkçeye “​​Korkak Robert Ford’un Jesse James Suikastı” olarak çevrilen film, aynı adlı bir romandan sinemaya uyarlanıyor. Amerika’nın en bilinen suçlularından Jesse James ve onun çetesine girmeye çalışan Robert Ford’un hikayesini anlatan film, aslında adıyla da neler olacağını bize gösteriyor.

Fakat filmin sonunda gerçekleşecek cinayete kadar yaşananlar, aslında filmin temelini oluşturuyor. Her ne kadar Western filmi olarak tanımlansa da birçok psikolojik çözümlemeyi içerisinde barındıran yapım, birçok değeri yeniden sorgulatmayı başarıyor. 

Babel (2006) | IMDB: 7.5

Brad Pitt Filmleri

Tür: Dram

Süre: 2 s. 23 dk. 

Yönetmen: Alejandro G. Inarritu

Platform: Amazon Prime

Babil Efsanesi’ni bilir misiniz? İncil’de yer alan bu efsaneye göre insanlar kendini çok gelişmiş varlıklar olarak görür ve bu kibirle tanrıya ulaşmak için bir kule dikmeye başlar. Babil Kulesi’nin inşası sırasında tanrı, insanların kibrine sinirlenir ve onlardan aynı dilde konuşma yeteneklerini alır. İletişim kuramadıklarında birbirleri olan ilişkileri bozulan insanlar huzursuzluk içinde yaşar ve bu huzursuzluktan kurtulmak için dünyanın farklı yerlerine dağılır. 

Inarritu, bu efsaneden yola çıkarak isimlendirdiği filmde birbirinden farklı kültürlere sahip kişileri ele alıyor. Amerikalı bir çiftin Fas gezileri sırasında yaşadıkları bir olay, farklı insanların hayatlarını tetikleyen bir dizi olaylar zincirine neden oluyor. Inarritu, efsanedeki gibi insanların ayrışmasını değil aslında insanları birleştiren ortak duygulara değiniyor. 

Mr. & Mrs. Smith (2005) | IMDB: 6.5

 

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Süre: 2 s. 

Yönetmen: Doug Liman

Platform: Netflix

Hollywood’un Brangelina çiftini ortaya çıktığı filmle listemize devam ediyoruz. Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin rol aldığı filmde aksiyon neredeyse hiç bitmiyor. 

Mutlu bir hayat süren Smith çiftinin aslında birbirlerinden gizlediği büyük bir sır var. Her ikisi de farklı taraflar için casusluk yapıyor. Birbirlerinden habersiz karşı tarafın casusunu bulmak için uğraşan Smith çiftinin kimlikleri bir süre sonra ifşa oluyor ve ikili arasındaki ilişki karmaşık bir hal alıyor. 

Troy (2004) | IMDB: 7.3 

Tür: Dram

Süre: 2 s. 43 dk.

Yönetmen: Wolfgang Petersen

Platform: Apple TV

Milattan önce yaşanmış ve efsanelerle dolu bir savaş Truva! Bu savaşı konu alan filmde ise Brad Pitt, yenilmez savaşçı Aşil (Ahilleus) rolünde.

Menelaus ile evli olan Helen, Truva Prensi Paris’e aşık olur ve kocasını terk ederek Truva’ya gider. Menelaus buna çok sinirlenir ve kardeşi Agamemnon’dan yardım ister. Aşil’i de yanına alan Agamemnon, Truva’ya karşı savaş açar. 

Ocean’s Eleven (2001) | IMDB: 7.7

Brad Pitt Filmleri

Tür: Suç, Gerilim

Süre: 1 s. 56 dk.

Yönetmen: Steven Soderberg

Muhteşem bir soygun planı izlemeye ne dersiniz? Danny Ocean, şartlı tahliyesine 24 saat kalmışken yepyeni bir soygun için plan yapıyor. Yalnızca hak eden insanlardan çalmayı düstur edinen Danny’nin bu sefer hedefi eski karısının yeni sevgilisi…

Kusursuz bir kumarhane soygunu için kolları sıvayan Danny Ocean, bu soygunu gerçekleştirmek için alanında uzman 11 kişiyi etrafında topluyor. Neredeyse saniyelerle yarışacakları soygun planını başarıya ulaştırmak için herkes rolünü kusursuz bir şekilde oynamak zorunda. Eğlence ve aksiyon dolu filmde Brad Pitt’in yanı sıra George Clooney, Matt Damon, Julia Roberts, Elliott Gould, Casey Affleck ve Andy Garcia gibi ünlü yüzler de yer alıyor. 

The Mexican (2001) | IMDB: 6.1

Brad Pitt Filmleri

Tür: Macera, Komedi, Dram

Süre: 2 s. 03 dk.

Yönetmen: Gore Verbinski

Mafya için kuryelik yapan Jerry, bu kez oldukça önemli bir görevin peşinde! Meksikalı olarak adlandırılan antika bir silahı ele geçirmek için görevlendirilen Jerry’nin işi, bu kez her zamankinden daha zor. 

Kız arkadaşının işi bırakması baskısıyla karşı karşıya kalan Jerry, bu son görevini başarıya ulaştırmaya çalışırken sevgilisiyle de aralarını düzeltmeye çalışıyor. Fakat Meksikalı, yalnızca Jerry’nin peşinde olduğu bir silah değil. Bu efsaneleşmiş hatta birçokları tarafından lanetli olarak görülen bu silahın peşinde başka insanlar da var. 

Hem silahın efsanelerini izlediğimiz hem de bitmeyen bir koşuşturma gördüğümüz film, bir aksiyondan ziyade macera ve komedi içeriyor. Keyifli vakit geçirmek istiyorsanız bu filmi listenize ekleyebilirsiniz. 

Snatch (2000) | IMDB: 8.2

 

Tür: Komedi, Suç

Süre: 1 s. 44 dk.

Yönetmen: Guy Ritchie

Platform: BluTV

Yasa dışı bir boks maçı ve kayıp bir elmas… Guy Ritchie, çok sevdiği karmaşık hikaye örgüsünü Snatch’te de kullanıyor. 

Brad Pitt’in yanı sıra Jason Statham, Vinnie Jones, Benicio Del Toro, Ewen Bremner ve Stephen Graham gibi isimleri buluşturan film, Londra’da bir elmasın çalışması ile başlıyor. Elmasın peşinde yaşananları izlerken bir yandan da boks dünyasında yapılacak bir karşılaşma ve bahis sistemini izliyoruz. Bu iki olay birbirinden bağımsız gibi görünse de Guy Ritchie ustalıkla hikayeleri buluşturmayı başarıyor. 

Fight Club (1999) | IMDB: 8.8

 

Tür: Dram

Süre: 2 s. 19 dk.

Yönetmen: David Fincher

Platform: Netflix

Artık hepimiz biliyoruz: Fight Club’ın ilk kuralı Fight Club’dan bahsetmemek…

Chuck Palahniuk’in aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanan yapım, uzun süredir uykusuzluk çeken ve sıkıcı bir hayatı olan Jack’in bir uçak yolculuğunda Tyler Durden’la tanışması ile başlıyor. Tyler’ın renkli kişiliği Jack’in ilgisini çekiyor ve ikili kısa sürede iyi bir arkadaşlık kuruyor. Bir gece çılgın Tyler’ın fikriyle dövüşmeye başlayan ikili bu adrenalinden çok hoşlanıyor ve bir dövüş kulübü kurmaya karar veriyor. Bu sırada Jack, aşık olduğu Marla Singer’la ilişkisini yürütmeye çalışıyor. 

Bir süre için her şey yolundaymış gibi görünse de Jack için işler ters gitmeye başlıyor ve anlamlandıramadığı birçok olaya cevap bulmaya çalışıyor. 

En iyi ters köşe filmler arasından gösterilen Fight Club, tekrar tekrar izlenebilecek ve her izlendiğinde yeni bir şeyler keşfedilebilecek bir yapım. 

Meet Joe Black (1998) | IMDB: 7.2

Brad Pitt Filmleri

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Süre: 2 s. 58 dk.

Yönetmen: Martin Brest

90’lı yıllarda birçok kadın Brad Pitt’e aşık olduysa nedeni olarak bu filmi gösterebiliriz. 

Bir medya patronu olan William Parrish’in 65. yaş günü, aslında tüm ailenin hayatını değiştirecek bir gün oluyor. William bir anda gizemli bir ses duymaya başlıyor ve bu sesin kaynağını bulmaya çalışıyor. Bu sırada evlenmek üzere olan kızı, genç ve yakışıklı bir adam olan Joe Black ile tanışıyor. İkili kısa sürede birbirlerine aşık oluyor. Fakat zaman William ile Joe arasında aslında büyük bir sır olduğu ortaya çıkıyor. 

Twelve Monkeys (1995) | IMDB: 8.0

 

Tür: Gizem, Gerilim, Bilim Kurgu

Süre: 2 s. 09 dk.

Yönetmen: Terry Gilliam

Platform: Apple TV

İnsanlık bir virüs tehdidi ile karşı karşıya ve nesilleri neredeyse tükenmek üzere. Gelecekte geçen bu filmde virüsün yayılmasını engellemek için bir mahkum geçmişe, 1995 yılına gönderiliyor. Eğer mahkum görevinde başarılı olursa ceza çekmekten kurtulacak.

Hiç bilmediği bir dünyada virüsün nasıl yayıldığını bulmaya çalışan mahkum, bu esnada gerçeklerin aslında bildiklerinden çok farklı olduğunu keşfediyor. Bruce Willis’in başrolünde yer aldığı filmde Brad Pitt aslında yardımcı oyuncu olsa da gösterdiği muhteşem performansla filmin en önemli kişilerinden biri olmayı başarıyor. 

Se7en (1995) | IMDB: 8.6

 

Tür: Dram, Gizem, Suç

Süre: 2 s. 07 dk.

Yönetmen: David Fincher

Platform: Apple TV

En iyi Brad Pitt filmleri arasında ilk sırayı açık ara Se7en alabilir. Hikayesi, kurgusu ve oyunculuk performansıyla Se7en, sinema tarihinin başyapıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Usta dedektif ​​Somerset emekli olmaya hazırlanırken çaylak Mills ile birlikte bir cinayet davasına atanıyor. Olay yerini inceledikten sonra oldukça farklı bir katille karşı karşıya olduklarını anlayan ikili, katili bulmak için gece gündüz çalışmaya başlıyor. Bu sırada devam eden cinayetler, onları yavaş yavaş çözüme götürürken karşılaştıkları seri katili yakalamanın hiç de kolay olmadığı gerçeğiyle de yüzleşmeye başlıyorlar.