2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu

Her yeni yıl, yeni planları da beraberinde getirir. Yıl sonuna doğru almak istediğimiz radikal kararları yeni yıla saklar, önümüzdeki yıl gerçekleştireceğimiz hedefleri ajandalarımıza not alırız. Çoğumuzun en büyük yeni yıl hedefi ise o yılı en verimli şekilde geçirmektir. Peki, 2023’te daha verimli olmak nasıl mümkün olabilir? İşte 2023’ü daha verimli geçirmek için 5 ipucu…

Zaman Yönetimi

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu
Fotoğraf: Black Ice

Verimliliğin en önemli bileşeni zaman yönetimidir. Eğer zamanımızı doğru kullanabilirsek verimli de kullanabiliriz. Bu konuda en büyük yardımcılarımız ise zaman yönetimi teknikleridir. Popüler zaman tekniklerinden birkaçına göz atmaya ne dersiniz?

Kanban, tüm görevlerimizi bir arada görebileceğimiz ve onları kategorilendirebileceğimiz bir zaman yönetimi tekniği olarak öne çıkıyor. İlk olarak bir kağıdı ya da panoyu üçe bölerek başlıyoruz. Ardından bölümleri isimlendiriyoruz. Örneğin; ilk bölümü “bu haftaki işlerim”, ikinci bölümü “yapmakta olduğum işler” ve üçüncü bölümü “tamamladıklarım” şeklinde adlandırabiliriz. Bu tablo sayesinde hangi görevin ne aşamada olduğunu görebilir, planlamalarımızı bu tabloya göre yapabiliriz. 

Pomodoro, odağımızın en yüksekte olduğu zamanlarda çalışmamızı sağlayan bir yöntem. 25 dakika çalışma, 5 dakika mola şeklinde ilerleyen pomodoro tekniği ile odaklanma düzeyimizi her zaman yüksek tutabiliriz. Mola vermek zihnimizi rahatlatacağı için 5 dakikalık molanın ardından gelen 25 dakikada hem çalışmalarımızı hem de 2023’ü daha verimli hale getirebiliriz.

Eisenhower tekniği, tüm görevlerin bir araya toplandığı ve öncelik listesine bölündüğü bir zaman yönetimi tekniğidir. Bu tekniği kullanmak için dörde bölebileceğimiz bir sayfa ve kaleme ihtiyaç duyarız. Bölümlerimizi ise “önemli ve acil olan işler”, “önemli fakat acil olmayan işler”, “önemli değil fakat acil işler”, “önemli ya da acil olmayan işler” olarak adlandırabiliriz. Tıpkı Kanban tekniğinde olduğu gibi tüm görevlerimizi bir kağıtta topladıktan sonra bu tablodaki kategorilere uygun olarak dağıtabiliriz. Bu teknik, görevlerimizi önem sırasına göre gerçekleştirmemizi sağlar. 

Eğer bu teknikleri kendi çalışma planımıza uyarlayabilirsek, kendimizi kısa zamanda daha fazla hedefe ulaşırken bulabiliriz.

Yeni Bir Sayfa

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu
Fotoğraf: Pexels / Thirdman

Verimli bir yıla başlamadan önce yeni bir sayfa açarak önceki yıldan kalan işlerimizi ve hedeflerimizi tekrar değerlendirmemiz gerekir. ‘’Geçen yıl bunu yapamadım’’, ‘’her yıl bu işi aksatıyorum’’ gibi olumsuz cümleleri hayatımızdan çıkarmanın tam vakti. Ajandamızda kalmış bir iş, henüz gerçekleştiremediğimiz bir hedef, takvimde unutulan etkinlikler aklımızı kurcalayabilir. Bu durumda yeni bir sayfa açarak kalan işlerimizi yeni yılda tekrar konumlandırabiliriz. Yeni hedeflerimize başlangıç yapmadan önce 2022’den kalan, açılmamış mail ve mesajlarımızı gözden geçirerek yeni yılda oluşturacağımız programlarımıza katkı sağlayabiliriz. 

Planlama Araçlarını Kullanmak

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu
Fotoğraf: Karolina Grabowska

Yoğun geçen hayatlarımızı düzenli hale getirmek için birden fazla takvime ya da ajandaya ihtiyaç duyduğumuz zamanlar olabilir. Hobilerimiz, iş/okul dışındaki görevlerimiz her ne kadar takvime ihtiyaç duymuyor gibi görünse de hepsini aklımızda tutmak bizi yorabilir ve verimliliğimizi düşürür. Onlar için de plan yapabileceğimiz bir alanımız olduğunda düzenimizi sağlamak çok daha kolay bir hal alır. Örneğin, iş ve okul dışındaki işlerimiz için bir ajanda tutabilir, buluşmalarımızı, ev işlerimizi, spor günlerimizi ve çeşitli etkinliklerimizi bu ajandada planlayabiliriz. Böylece iş ya da okul hayatımızın oluşturduğu yoğunluk arasında sosyal hayatımızı ihmal etmemiş oluruz. 

Ajandalarımızı ve takvimlerimizi dijital ve basılı olarak ikiye ayırabilir, görevlerimizi kategorize ederek düzenli bir program oluşturabiliriz. Yılın ilk ayında takvimimizi en temel düzeyde doldurarak bir yol haritası yaratabiliriz. Örneğin, doğum günleri, halihazırda belirlenmiş teslim tarihleri, toplantılar gibi etkinliklerimizi yerlerine yerleştirmekle başlayabiliriz. Ardından her hafta bu tarihleri baz alarak yeni işlerimizi planlamamız daha kolay bir hal alır.

Motivasyonu Korumak

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu
Fotoğraf: Alexas Fotos

Aldığımız kararlar, koyduğumuz hedefler için en büyük ihtiyacımız motivasyon. Her güne daha motive başlayabilmek ve bu şekilde devam edebilmek için kendimizi ödüllendirmeye, işlerimize ara vermeye ihtiyacımız var. Çalışırken saatin ne kadar hızlı geçtiğini fark etmediğimiz günlerde kısa bir mola vermeyi hatırladığımızda, günün geri kalanını daha yüksek bir motivasyon ile geçirebiliriz.

Motivasyonumuzu yükselttik, peki nasıl böyle kalacağız? Yıllık hedeflerimize ulaşmak başarı hissini, başarı hissi ise daha çok motive olmamızı sağlar. Eğer yılın başındaki hedeflerimiz de dahil olmak üzere haftalık ve aylık hedeflerimizi dürüst bir şekilde belirlersek, onlara ulaşamamamız için hiçbir sebebimiz olmaz. Büyük bir hedefe giderken birkaç alt hedef daha eklemek, yapabileceğimiz kadar görevi kendimize vermek gibi ince detayları programımıza dahil edebilir, hedeflerimize ulaşmış olmanın sevincini daha fazla hissedebiliriz.

Ekrana Bakma Süresini Azaltmak

2023’ü Daha Verimli Geçirmek İçin 5 İpucu
Fotoğraf: Anna Shvets

Verimli geçirmeyi beklediğimiz bir yılda ekrana bakma süremizden dolayı yaşayabileceğimiz yorgunlukları ve diğer sorunları düşünmek istemeyiz. Elbette çağımızın bir gereği olarak elektronik cihazlarımızdan da vazgeçmek mümkün olmayabilir. Bu sebeple alabileceğimiz en olası tedbir de ekrana bakma süremizi azaltmak olur. Cihaz kullanımlarımıza göre ekrana bakma süremizi sınırlandırabiliriz. Örneğin, telefonumuzda bildirimlerine ihtiyaç duymadığımız uygulamaları sessize almak gibi küçük değişimlerle bu süreyi en aza indirebiliriz. Özellikle de hayatımızın değişmez bir parçası haline gelmiş telefonumuza daha az zaman ayırmak için telefon detoksu gibi yöntemlere başvurabiliriz. Bu şekilde telefonumuzu gerekmediği zamanlarda kullandığımız süreyi en aza indirerek göz yorgunluğu ihtimalinin de önüne geçebiliriz.

Kapak Fotoğrafı: Breakingpic