2022 Pantone Rengi: Very Peri

2022 Pantone Rengi: Very Peri

Her yeni yıl yaklaşırken, renk otoriteleri ve uzmanlar tarafından özenle seçilen yılın renkleri moda ve tasarım dünyasına yön vermeye devam ediyor. Pantone Renk Enstitüsü ise 2000 senesinden beri yılın rengini seçiyor. 2021 yılının renklerini  Illuminating ve Ultimate Gray olarak belirleyen Pantone, 2022’nin rengini de duyurdu. Pantone’nin 2022 için seçtiği renk “Very Peri” oldu.

Yepyeni Bir Ton: Mavi ve Kırmızının Dansı

Pantone 2022 veri peri
2022 Pantone rengi: Very Peri

Birçok açıdan zorlayıcı bir yılı geride bırakırken 2022’de yenilik ve yaratıcılık temalarını parlatmak isteyen Pantone, bu yıl ilk kez sabit renk veritabanından seçim yapmadı, yepyeni bir renk tonu yarattı. Sabit mavi rengini belirli oranda menekşe kırmızısı alt ton ile karıştırarak lila ve mor renge gönderme yapan yeni mavi bir ton elde etti. İşte sonuç: Very Peri (17-3938). 

Geleceği Simgeliyor

Yeni adımlar, yeni umutlar ve yeni bir gelecek… Kısacası geleceği simgeleyen ve yarına ışık tutan bir mesajı olduğuna vurgu yapılan Very Peri, dijital dünya içinde de duruşuyla oldukça iddialı görünüyor. Pantone Renk Enstitüsü İcra Direktörü Leatrice Eiseman farklı bir bakış açısı  gerekliliğine dikkat çekerek 2022 için özel olarak geliştirilen bu özel rengi, mavinin en sıcak ve en mutlu hali olarak nitelediklerini belirtiyor. 

Pantone Başkan Yardımcısı Laurie Pressman ise sıkıntılı dönemlerden geçildiğinin altını çizerek böylesi bir ortamda insanlara motivasyon katacak konunun merak, cesaret ve yaratıcılık olduğunu ifade ediyor. Pressman, ayrıca 2022 yılının rengi Very Peri’nin bu ihtiyaca karşılık geldiğini, canlı, öz güvenli ve yaratıcı bir ruhu barındırdığını söylüyor.

Değişimi Onaylıyor

2022 Pantone Rengi: Very Peri
Very Peri

İlk kez yaratılan bir ton olan bu yeni mavi, bizlere aynı zamanda sonsuz bir olasılığın olduğunu da hatırlatıyor. Pandemi sürecinin getirdiği kısıtlayıcı dönemden çıkarken hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı gerçeğini kucaklayan Very Peri rengi; değişimi kabul ediyor, onaylıyor. 

2022 Pantone rengi; dijital uyum sürecini hızla yaşamak durumunda kaldığımız yeni dünya düzeninde, dijital ve fiziksel ayrımın da gitgide kaybolduğu yeni bir gerçekliğe işaret ediyor. Very Peri, kısaca şu içinde bulunduğumuz anın ve gelecek olanın dönüştürücü etkisini ifade ediyor.