Yakın Gelecekte Hayatımıza Girecek Teknolojiler #Techlovers

Yakın Gelecekte Hayatımıza Girecek Teknolojiler #Techlovers

Teknoloji artık hayatımızın bir yeniliği değil adeta ta kendisi! Öyle bir çağda yaşıyoruz ki yapılamayacak şeyler olduğuna inanmıyor, mutlaka sınırları zorlamaya çalışıyoruz. Yaşamımızdaki teknolojilerin bir yenisi ne zaman gelecek, bu fikir ne zaman düşünülecek ya da zaten düşünülmüştür demekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Jetgiller çizgi filmini hatırlayanlar olacaktır. Bugünlere geldiğimizde işlerimize tıpkı o çizgi filmdeki gidip geleceğimizi düşünenlerdendim. Bir yandan da Şirinler kasabasının o sıcaklığını da uslu bir çocuk olarak bulabileceğimi düşünürdüm. Bu ikilem, 90’larda çocuk olmaktan kaynaklanıyor olabilir ama ben bir teknoloji aşığı olarak her zaman yeni şeyler denemeyi seviyorum. Bu istek, hayatımın içerisine eğlence katıyorsa daha da güzelleşiyor. Teknoloji ile estetik ve lüks birleşince benim için vazgeçilmez bir hal alıyor. 

Dünyanın en büyük teknoloji fuarı olarak bilinen CES (Consumer Technology Association), 2021 yılı için tam da aradığım teknoloji içeriklerini yayınladı. Bu arada şu haberi de vermiş olalım: CES, Las Vegas’a 2022 yılında geri dönecek. Kendimizi 2022 yılında Las Vegas’ta hayal ederek başlayalım mı?

Tamam konumuza geri dönelim, teknoloji ve hayatımıza dokunuşları…  

Samsung Ev Robotu Bot Handy

robot handy

Geçen yıl piyasaya sürülen robotun bir üst versiyonu olarak sunulan Handy Bot, o modelde olduğu gibi sağlık sorunları olduğu anda acil servisi arayabilecek ve yakınlara haber verebilecek. Ayrıca günlük işlerinize de destek olmaya niyetli; yaklaşan bir toplantıyı hatırlatacak ve açılır ekranı sayesinde video görüşme yapmaya imkan sunacak.

Yapay zeka teknolojisi ile çalışan Handy robot; evde çamaşırları katlayabiliyor, bulaşıkları makineye yerleştirebiliyor ve hatta size şarap doldurabiliyor. Gözleri biraz değişik bunu kabul ediyorum ancak hakkında yapılan yorumlar okumaya değer. Özellikle annelerin şimdiden “Gönülsüz iş yapıyor bu!” yorumlarını duyuyor gibiyim. Samsung, Handy’nin henüz geliştirme aşamasında olduğunu belirterek robotun çıkış tarihi ve satış fiyatı hakkında bir detay vermedi. 

Yves Saint Laurent Rouge Sur Mesure Powered by Perso

Loreal Scaled

Kozmetik ve teknoloji birleşince nasıl bir sonuç ortaya çıkacak merak etmişimdir. Ruj, öyle bir makyaj malzemesidir ki neredeyse her kadının hayatına girmeyi başarmıştır. Dolayısı ile ince bir çizgidedir. Yves Saint Laurent farklı bir bakış açısı yakalamış ve burada pek çok rengi kendine göre kullanabilmemiz için teknolojinin nimetlerinden faydalanmış. 

Marka, ikonik YSL rujlarının farklı versiyonlarını kişilerin tercihlerine göre geliştirebilmesi için yapay zeka teknolojisi kullanarak bir ürün geliştirmiş. Ürün, hem şık hem de taşınabilecek şekilde işlevsel.  Kullanabilmek için telefona veya tablete uygulama yüklemeniz gerekiyor. Powered by Perso şimdilik yalnızca ABD pazarında sınırlı ancak 2021’in eylül ayı itibarıyla dünya çapında da piyasaya sürülecek..

Dünyanın İlk Taşınabilir Güneş Enerjili Su Arıtma Cihazı

güneş enerjili su arıtma

Teknoloji her yerde! Güneş enerjisi ile çalışan ürünleri son zamanlarda sıkça duymaya başladık. Umarım çevre için etkileri artar ve daha da duymaya devam ederiz. Teknoloji ve sürdürülebilirlik için atılan önemli  adımları yayınlamak da bize kalır!  

ABD’li güneş enerjisi ürünleri üreticisi, dünyanın ilk taşınabilir Güneş enerjili arıtıcısını tanıttı! Başlık fazlasıyla ilgi çekici değil mi? Bakalım nedir bu arıtıcı?

GoSun Flow Su Arıtma Cihazı, bir sırt çantasına sığacak kadar küçük. Sudaki patojenlerin %99,99’unu filtrelemek için Güneş enerjisi kullanıyor ve portatif bir el yıkama istasyonu, sıcak duş, temiz içme suyu kaynağı ve çok daha fazlası olarak işlev görebiliyor. Aşağıdaki videoda detayları görebilirsiniz. 

Akıllı Mutfak

Mutfak bana kalırsa bir evin bel kemiği. Kimi zaman sohbet, kimi zaman da çalışma odası… Sabah kahvenizi demlediniz, bilgisayarınızı açtınız. Toplantılarınızı yaparken aklınızda acaba dolapta ne eksik var diye düşünmek yerine uygulamadan bakıyorsunuz ya da kameradan görüyorsunuz ve akıllı buzdolabınız size cevabı veriyor. Açıkçası benim için inanılmaz bir rahatlık olurdu.

Pandemi ile birlikte dijital çağda her anlamda bir sıçrama yaşadık. Toplantılarımız, görüntülü konuşmalarımız, alışverişlerimiz… Ev teknoloji üreticileri de bu anlamda çalışmalarına hız kazandırdı. Akıllı buzdolabı ya da akıllı fırınlar, kullanıcı tercihlerine göre birçok ayarı otomatik olarak düzenleyebiliyor. Akıllı buzdolabımız olursa biz de Modern Family’deki bu sahneyi yaşar mıyız, ne dersiniz?

Peki mutfağımızdaki teknoloji sadece buzdolabı ve fırın ile mi sınırlı? 

Hayır!

Yazının başında Jetgiller hatırlatması yapmıştık. Nasıl mı?

Kahve makinelerimizin mutfaklarımızda sıra sıra dizilmesine alışkınız. Alışkın olmadığımız ancak kulağa son derece hoş gelen bir akıllı cihaz ile sizleri tanıştırmak isterim:  Drinkworks Home Bar by Keurig Review

Görsel olarak kahve makinelerinden ayırt edemeyeceğiniz bu “Akıllı Bar”, evde kaldığımız zamanlara şahane bir şekilde eşlik edeceğe benziyor. Dostlarımıza harika kokteyller hazırlayacağımız günleri çok özlemedik mi?  Drinkworks Home Bar, farklı lezzetleri karıştırıp tercihe göre sunuyor. Yeni lezzetlere hazır mısınız? 

Akıllı Kupa

Her gün iş günü değil tabii ki. Bugün de hafta sonu olsun. Kahvaltımızı ettik, kendimize güzel bir kahve hazırladık ve kitabımızı alarak yağmurlu havanın keyfini çıkarmaya başlayacağız. Teknoloji, bu huzurlu ortamı da bozmamak için bir yenilik geliştirmiş. Karşınızda kahvenizi tek bir şarjla bir buçuk saate kadar seçtiğiniz sıcaklıkta tutacak olan akıllı kupa! Kahve sevenlerin korkulu rüyası sona eriyor; tek derdimiz bu olsun tabii.