İnsan Yetiştirme Merkezi Floransa ve Rönesans Sanatçıları

İnsan Yetiştirme Merkezi Floransa ve Rönesans Sanatçıları

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2021

Floransa deyince akla ilk gelen şey herhalde turizmdir. Her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen bu şehrin çok bilinmeyen bir yanı daha var. İtalya’nın Toskana Bölgesi’nin başkenti Floransa, yetiştirdiği önemli tarihi kişiliklerle de ön plana çıkıyor. Özellikle Orta Çağ’ın sonu ve Yeni Çağ’ın başında Floransa’da doğmuş ya da hayatının bir bölümünü Floransa’da geçirmiş çok önemli sanatçılar ve bilim insanları mevcut. Şehrin tarihi dokusunu ve muhteşem mimarisini gördükten sonra buna pek şaşırmamak gerek. Zira Floransa ve Rönesans ayrılmaz bir ikilidir. Rönesans dönemi Floransa’nın tam bir insan yetiştirme merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Gelin o birbirinden önemli isimlere kısaca göz atalım. İşte Floransa’nın dünyaya kazandırdığı rönesans sanatçıları ve eserleri…

Sandro Botticelli

sandro botticelli

Tarihin en önemli ressamlarından biri olan Sandro Botticelli, 1445’te Floransa’da doğdu ve hayatının büyük bölümünü burada geçirdi. Papa IV. Sixtus’un daveti üzerine gittiği Roma’da Sistine Şapeli’ni süsleme çalışmalarına katkıda bulundu. Floransa’ya döndükten sonra ünlü Medici Ailesi’nin destekleriyle çalışmalarını sürdürdü. Dante’nin İlahi Komedya’sını resme dökerek sanata bambaşka bir boyut kazandırdı.

Giovanni Boccaccio

giovanni boccaccio

Boccaccio, 1313’te Floransa’nın Certaldo isimli beldesinde dünyaya geldi. Dünya edebiyatının ilk hikayecisi olarak bilinmekte. Babasıyla birlikte bir süre Napoli’de yaşayan İtalyan yazar, daha sonra Floransa’ya geri döndü. Bu dönemde patlak veren kara veba salgını yüzünden Floransa nüfusunun %75’i hayatını kaybetti. Bu olaydan etkilenerek yazdığı Decameron’daki öyküleriyle kara veba dönemine ışık tuttu. Decameron aynı zamanda tarihin ilk hikayesi olarak anılır.

Donatello

donatello

1386 Floransa doğumlu Donatello, heykel sanatının en büyük isimlerindendir. Davud heykeli denince akla ilk olarak Michelangelo gelse de Donatello çok daha önce biri mermerden biri de bronzdan olmak üzere iki farklı Davud heykeli yaptı. Ünlü heykeltıraş aynı zamanda natüralizmin kurucularından biri olarak kabul ediliyor.

 

Dante Alighieri

dante alighieri

Kısaca Dante olarak bilinen şair, 1265’te Floransa’da hayata gözlerini açtı. Eserleriyle Erken Rönesans’ın öne çıkan isimlerinden biri oldu. Dünyaca ünlü eseri İlahi Komedya ile modern İtalyancanın temellerini attı. Ahireti konu alan bu yapıt; Cennet, Cehennem ve Araf olmak üzere üç ciltten oluşur. Özellikle 9 katmanlı cehennem tasviri, günümüzde kitaplara ve filmlere ilham kaynağı olmaya devam ediyor.

Niccolo Machiavelli

niccolo machiavelli

1459’da Floransa’da doğan sanatçı, filozof ve politikacı Machiavelli, modern siyaset felsefesinin ve siyaset biliminin kurucusu olarak tanımlanır. Amaca ulaşmak için her yola ve her araca başvurulması gerektiğini savunan Makyavelizm görüşünün de sahibidir. Sanatçının politika dışında edebi eserleri de bulunur.

Michelangelo

michelangelo

Michelangelo, 1475’te Arezzo şehrinde dünyaya geldi. Daha bir yaşındayken ailesiyle birlikte Floransa’ya taşındı. Resim, heykel, mimari ve edebiyat alanlarında eserleri olan çok önemli bir sanatçıdır. Sistine Şapeli’nin tavanına yaptığı freskler görenleri kendine hayran bırakır. Katolik Hristiyanlığın merkezi olan San Pietro Kilisesi’nin mimarıdır. Kendisine en çok heykeltıraş unvanını yakıştıran Michelangelo’nun Davud ve Pieta adlarında çok ünlü heykelleri mevcuttur.

Galileo Galilei

galileo galilei

Bilimin birçok alanında yetkinliği bulunan Galileo, 1564’te Pisa’da doğdu. Teleskobu ilk kez gökyüzü gözlemlerinde kullanarak gözlemsel astronominin kurucusu oldu. Fizik, mühendislik ve matematiğe de çok büyük katkılarda bulundu. Dönemin çeşitli üniversitelerinde akademisyenlik yaptı. Floransa’da görev yaptığı dönemde şehrin sanatsal geleneğinden ve Rönesans sanatçıları tarafından üretilen yapıtlarından oldukça etkilenerek sanatsal bir mantalite geliştirdi. Her ne kadar çok dindar biri olsa da Dünya’nın döndüğü görüşünü savunduğu için Kilise ile ters düştüğü gerekçesiyle Engizisyon’da yargılandı ve mahkum edildi.

Leonardo Da Vinci

leonardo da vinci

Floransa ve Rönesans dendiğinde akla gelen en meşhur isim şüphesiz Leonardo Da Vinci. Sanatın ve bilimin birçok kategorisinde sayısız eser bırakmış, dünya tarihinin en büyük dâhilerinden biri. 1452’de Floransa’nın Vinci kasabasında dünyaya geldi. Hayatını sanata ve bilime adayarak insanlığa hizmet etti. Saymakla bitmeyecek eserlerinden en çok bilinenleri Son Akşam Yemeği, Mona Lisa ve Vitruvius Adamı’dır.

Aynı dönemde bölgede bu kadar çok önemli insanın yetişmesinin sebebi olarak bu insanların birbirlerine ilham kaynağı olması görüşü hakimdir. Zira Floransa, Rönesans’ın başkentidir ve Rönesans hareketine bu insanlar öncülük etmiştir. Bu yazıda adı geçmeyen daha bir sürü Floransalı aydın olduğuna eminim. Floransa bu açıdan insanlığa çok büyük katkı sunmuş bir şehirdir. Bir gün Floransa’yı ziyaret ederseniz, tarihe yön vermiş insanlarla aynı havayı soluduğunuzun bilincinde olmaktan derin bir haz alacağınızdan şüpheniz olmasın.