Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri

Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri

Geleceğin teknolojisi, artık hiç de gelecek değil, günümüzün teknolojisi olmuş durumda. Bir zamanlar bizler için hayal olan, ancak Jetgiller gibi bilim kurgu eserlerinde görebileceğimiz akıllı ev konsepti, her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Günümüzde artık son kullanıcı seviyesine kadar inen akıllı ev trendleri, geleceğin yaşam ortamları için standartları belirliyor. Gelin günümüzde kullanılan ve önümüzdeki yıllarda yaygınlaşması beklenen akıllı ev teknolojilerine göz atalım.

Akıllı Ev Nedir?

Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri
Fotoğraf: Unsplash \ Dan LeFebvre

Akıllı evler, belirli bir yazılım ve donanım sistemine bağlı olan gündelik ev eşyalarının nesnelerinin interneti kavramına bağlı olarak uzaktan veya ev içerisinde basit komutlarla kontrol edilebilen evlerdir. Akıllı ev kavramının içerisine ev sıcaklığını basit bir monitöre girdiler yaparak ayarlamaktan tutun da sabah kalktığınızda kahvenizin sizin için otomatik olarak yapılmasına kadar neredeyse her türlü otomasyon girer.

Buradaki otonom ve otomasyon kavramları, aslında bir evi “akıllı” yapan şeylerdir. Gündelik hayatımızı kolaylaştırmak üzere tasarlanan akıllı evler, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günden güne daha komplike hale gelmektedir. Günümüzde eve yaklaştığınızı anlayarak sizin için kapıyı açan, ışıkları tercihleriniz dahilinde günün belirli saatlerinde otomatik olarak açan, yaptığınız etkinliğe uygun olarak sevdiğiniz parçaları çalan, otomatik su kaynatmaktan yemek hazırlamaya kadar çeşitli mutfak işlerini yerine getiren birçok akıllı ev modeli vardır. 

Akıllı evler, günümüzde kullanıcılara ev içerisindeki bir özellik olarak satıldığı gibi ayrıca farklı modellerin bir araya getirilerek dış kurulum sağlanmasıyla da oluşturulabilir.

Akıllı Evlerin Avantajları

Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | Sebastian Scholz

Akıllı ev avantajları, en basitinden 2010’lu yıllarda eski tip telefonlardan akıllı telefonlara geçişimizde yaşadığımız hayat kolaylığı ile kavranabilir. Bir akıllı ev, evin ihtiyacı duyulan gündelik bakımlarında ve gündelik rutinlerinizde size zaman kazandırır.

Siz Evin Değil, Ev Sizin Rutininize Uyar

Diyelim ki her sabah 7.00’de kahve içerek güne başlıyorsunuz. O gün yaşanan bir aksaklıktan dolayı biraz geç kalktınız ve suyu ısıtıcıya koymayı unuttunuz. Bu gecikme, kahvenizi içmenize engel olabilir. Ancak akıllı evlerde bu geçerli değildir. Ne olursa olsun, eğer gerekli ayarları yaptıysanız saat 7.00’de kahveniz içime hazır olacaktır.

Akıllı Ev, Fazladan Güvenlik Demektir

Akıllı evler, gündelik işleyişi otomasyona dökerek hayatımızı kolaylaştırdığı gibi ekstra güvenlik önlemi de sağlar. Özellikle akıllı prizler ve aydınlatmalar sayesinde evden çıktığınızda herhangi bir cihazın veya aydınlatmanın açık olup olmadığı hakkında şüphe duymanıza gerek kalmaz. Uzaktan telefonunuz yardımıyla bir tıklama ile elektriği kesmeniz mümkündür.

Ayrıca günümüzde akıllı evlerde çeşitli noktalarda yer alan kameralar, hem ev içi hem de ev dışı gelebilecek risklere karşı ailenizi korumanızı sağlar. Kameraların dışında hareket algılayıcı sensörler yardımıyla olası dış müdahalelere karşı her an tetikte olabilirsiniz.

Akıllı Evler Tasarruf Sağlar

Akıllı evlerin avantajları arasında en önemlilerinden biri de tasarruf sağlamasıdır. Özellikle kullanılmayan elektronik cihaz ve aydınlatmaların otomatik olarak elektrikten kesilmesi, merkezi kontrole sahip ısıtma sistemleriyle enerji tasarrufu faturalarınızın daha az gelmesine yardımcı olur. Günümüzde teknolojiyle bir bütün olarak kurulan akıllı evlerde aynı zamanda yeşil enerjiye yapılan sayesinde evde güneş paneli de ekstra bir enerji kaynağı olarak bulunabilir.

Evimi Nasıl Akıllı Hale Getiririm?

Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri
Fotoğraf: Unsplash | BENCE BOROS

Evinizi akıllı hale getirmek için takip edebileceğiniz birçok yöntem vardır. Bunlar içerisinde en kolayı halihazırda akıllı ev sistemleriyle donatılmış bir yer kiralamak veya satın almak olabilir. Ancak böyle evler, akıllı ev konseptinin katma değere sahip olması nedeniyle daha pahalı olabilir. Halihazırda oturduğunuz evi akıllı hale getirmek de mümkündür.

Sektörde birçok akıllı ev sistemi sağlayan güvenlik hizmeti şirketi bulunmaktadır. Bu firmalara giderek size en uygun özelliklere sahip akıllı ev paketini seçebilir ve kurulumunu uzmanlar eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu akıllı ev paketleri, bazı noktalarda özelleştirmeye kapalı olabilir. Bu sebeple basit bir elektronik bilgisi ve ihtiyaç doğrultusunda alışveriş ile evinizi kendiniz de akıllı hale getirebilirsiniz.

Günümüzde Apple, Samsung, Xiaomi ve Huawei gibi büyük akıllı telefon markaları, tüm akıllı ev cihazlarını tek bir uygulama üzerinden kontrol edebilmenizi sağlayan hizmetlere sahiptir. Bu noktada WiFi üzerinden iletişim kurabilen akıllı cihazlar seçmek ve cihazların entegrasyonunu akıllı telefonunuzla sağlamak, kolay bir şekilde evinizi akıllı hale getirmenizi sağlayabilir. Böyle bir proje için aşağıdaki cihazlar hayat kurtarıcı olacaktır.

Aynı zamanda uygulama entegrasyonunu dışarıdan alacağınız HomePod veya Amazon Alexa benzeri sanal asistan cihazlarına bağlamanız, telefona dahi ihtiyaç duymadan evinizi kontrol etmenize yardımcı olur.

  • Sanal Asistan
  • Akıllı priz
  • Akıllı ketıl
  • Akıllı televizyon
  • İnternete bağlı kamera sistemleri
  • Akıllı sensör
  • Akıllı aydınlatma

Gelecekte Akıllı Evler

Bugün ve Gelecekte: Akıllı Ev Trendleri
Fotoğraf: Maxpixel

Akıllı  ev trendleri söz konusu olduğunda ilk aranan iki şey, konfor ve tasarruf olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda insanların konforunu sağlayacak, gündelik hayatlarını kolaylaştıracak yeni teknolojiler her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. İşte Time Teknoloji Editörü Patrick Lucas Austin’in görüşlerine göre gelecekte yaygınlaşması beklenen bazı akıllı ev teknolojileri:

Gelişmiş Akıllı Asistan Düzeni

Akıllı asistanlar günümüzde mikrofon ve hoparlöre sahip bir cihaz olarak satılıyor. Ancak gelecekte akıllı ev konseptinin yaygınlaşmasıyla birlikte yalnızca belirli bir cihaza bağlı kalarak değil, evin her yanından akıllı asistana ulaşabilir hale geleceğiz. Bunu gerçekleştirmek için evin çeşitli noktalarına konulan mini mikrofon ve hoparlörler kullanılacak. Geleceğin akıllı ev teknolojileri arasında gösterilen bu özellik, en yakın zamanda mümkün olması beklenen teknolojilerden biri. Halihazırda bu sistemi kullanan bazı akıllı ev paketleri olduğu biliniyor.

Aydınlatılabilir Duvarlar

Aydınlatma tarih boyunca genellikle tavandan sağlanmıştır. Peki, bu sefer duvarlardan ışık almaya ne dersiniz? Gelişen teknolojiyle birlikte içerisinde kendi ışığını barındıran duvarların yaygınlaşacağı düşünülüyor. Bu duvarlar, oldukça yüksek enerji tasarrufu sağladığı gibi içerisine yerleştirilecek sensörler yardımıyla hareket algıladığı takdirde aktif hale gelebilecek. Gelecek öngörüleri arasında en fütüristik duran tasarımlardan biri de aydınlatılabilir duvarlar olacak.

Şef Robot Kol

Akıllı evlerin içerisinde akıllı ketıl veya kahve makineleri arıtk oldukça sıradan hale geldi. Peki, yemeğinizi sizin yerinize hazırlayan bir robota ne dersiniz? Halihazırda robotik firmalarının robot kollarının kabiliyetlerini göstermek amacıyla ürettikleri bazı şef robotlar bulunuyor. Bu robotlar, yumurta yapmaktan çeşitli karmaşık görevleri yerine getirmeye kadar birçok mutfak işinde kullanıcısına yardımcı olabiliyor.

“Teknolojisiz” Oda

Artık neredeyse her yanımızda içerisinden elektrik geçen bir cihazın bulunduğu evler ve ofislerde hayatımızı sürdürüyoruz. Böylesine yoğun teknolojinin altında bazen teknolojiden uzaklaşmak ve sakin bir şekilde detoks sağlamak önem kazanıyor. Time editörünün görüşlerine göre geleceğin akıllı evlerinde herhangi bir teknolojik alet içermeyen “teknolojisiz” odaların yer alması oldukça muhtemel.

Sağlık Sensörleri

Özellikle yaşlı veya bakıma muhtaç kişilerin ev hayatları acil durumlar karşısında tehlikeye girebiliyor. Buna karşın günümzüde birçok acil uyarı sistemi geliştirilse de bir ev için nihai çözümün sağlık sensörleri olduğu düşünülüyor. Ev içerisinde yer alan kişilerin kan basıncını, kalp atış hızlarını veya hareketsizlik durumunu analiz eden sensör ve yazılımlar, olası acil durumla karşılaştığı takdirde otomatik olarak yetkili birimlere haber verebiliyor olacak.

Üç Boyutlu Yazıcılar

Gelecek teknolojileri söz konusu olduğunda üç boyutlu yazıcılardan bahsedilmezse olmaz. Üç boyutlu yazıcılar artık çeşitli sektörlerde aktif olarak kullanılır hale gelse de gündelik kullanım için hala pahalı ve yeterli değil. Öngörülere göre geleceğin akıllı evlerinde 3 boyutlu yazıcılar en az bir mikro dalga fırın kadr standart hale gelecek ve çeşitli aletleri ihtiyaç dahilinde otomatik olarak üretebilecek.

Yuvarlanabilir Televizyonlar

Daha kaliteli görüntü aşkıyla her geçen gün boyutu büyüyen televizyonlarımız, artık evlerde estetik bozulmaya yol açmaya başladı. Fakat geleceğin evlerinde oldukça standart olan dikdörtgen televizyonlara yer yok. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte halihazırda geliştirilmekte olan katlanabilir, yuvarlanabilir ekran teknolojisinin televizyonlara da geleceği ve ihtiyaç duyulmadığı takdirde televizyonların kolaylıkla ortadan kaldırılabileceği düşünülüyor.

Akıllı Duş

Siz de duşta saatler geçirenlerden misiniz? Doğamız gereği bizlere huzur ve temizlik hissi veren duş, aslında psikolojimiz ve vücudumuzun sağlığı için de çok önemlidir. Akıllı evlerde size en uygun sıcaklıktaki suyu veren, her an iletişim kurabileceğiniz ve gündelik işlerinizi akıllı asistan yardımıyla tamamlayabileceğiniz akıllı duşların yer alması bekleniyor.

Şekil Değiştirebilen Mobilyalar

Evlerin en büyük dertlerinden biri de hangi eşyanın nasıl yerleştirilmesi gerektiğidir. Ayrıca bazı eşyalar çok önemli bir görevi kısa süreliğine yerine getirse de sürekli olarak evde kalabilir ve estetik görüntüyü bozabilir. Buna karşın şekil değiştirebilen, portatif, teknolojik ve taşıması kolay mobilyaların gelecekte daha da yaygınlaşması bekleniyor.