Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2023

Kahve tutkunları çok iyi bilir ki iyi bir filtre kahve, günün kurtarıcısıdır. Sabah uyandığınızda onunla güne başlayabilir, yoğun iş günlerinizi beraber atlatabilirsiniz. Elbette bunları yapmak için iyi bir filtre kahve markasına ve doğru filtre kahve tavsiyelerine ihtiyacınız var. Peki, damak tadınıza uygun en iyi filtre kahve hangisi?

Doğru Filtre Kahve Nasıl Seçilir?

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları
Fotoğraf: Unsplash | Anastasia Zheinina

Kahve kahvedir, nasıl bir farkı olabilir diye düşünüyorsanız henüz doğru kahveyi tüketmiyor olabilirsiniz. Damak tadınıza uygun, iyi bir aromaya sahip ve mükemmel filtre kahveyi seçmek için birkaç ipucuna ihtiyaç var. İşte iyi bir kahve seçmenin 3 adımı:

  1. Doğru kahveyi seçtiğimizden emin olmanın ilk adımı kahvenin kokusuna bakmak. İyi bir filtre kahvenin kötü ya da ekşi kokulara sahip olması, aromasını da etkiler. 
  2. İdeal kahve aromasının belirleyicileri asit oranı, acılık ve tatlılıktır. Örneğin, asit oranı kahvenin daha canlı bir tadı olmasını sağlar. Ancak bu üçlüden herhangi birinin yoğun olması durumunda kahvenin lezzeti de direkt etkilenir. Kahvenin sert bir acılıktan ziyade yumuşak bir acılığa ihtiyacı vardır. Tatlılığı sağlayan bileşen ise yapay şeker olmamalıdır.
  3. Bir kahve aroma ve koku olarak mükemmel olsa da damak tadımıza uygun değilse bizim için doğru seçim olmayabilir. Bu sebeple kahvede hangi tadı almak istediğimize karar vermeliyiz. Örneğin, meyveli tatlar için Afrika kahvelerini, baharatlı tatlar ve çikolata tadının ön planda olmasını istiyorsak Asya kahvelerini tercih edebiliriz.

Filtre Kahve Önerileri

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları
Fotoğraf: Pexels | Burst

Filtre kahvemizi seçerken hangi özelliklere dikkat etmemiz gerektiğini artık biliyoruz. Gelin, bu özelliklerdeki en iyi filtre kahve yorumlarına sahip markaları ve kahvelerini birlikte inceleyelim.

Kahve Dünyası

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Filtre kahve içmeye yeni başladıysanız ve klasiklerden yanaysanız Kahve Dünyası’nın klasik filtre kahvesi, aradığınız ürünolabilir. Ek olarak, markanın filtre kahveleri arasında aromalı seçenekler olarak vanilya, fındık ve karamel de yer alıyor. En çok tercih edilen çeşitlerinden biri de fındık aromalı filtre kahvesi!

Tchibo

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Kahveleriyle öne çıkan bir diğer marka da Tchibo. Filtre kahve kategorisinde birçok seçeneği sunan markanın en sevilen filtre kahveleri arasında Black’N White ve Gold Selection yer alıyor. Black’N White kalabalık bir evde ya da ofiste herkesi memnun edebilecek bir kahve. Öyle ki hem sütlü hem de sade şekilde tüketilebiliyor ve her iki şekilde de aynı dengeyi koruyabiliyor. Daha yoğun bir tat arayanların ve klasik severlerin tercihi ise Gold Selection. 

Kronotrop 

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Kahvenin aromasını etkileyen en önemli unsurlardan biri, çekirdeklerinin hangi bölgede yetiştiğidir. Örneğin, Peru’da yetişen kahve çekirdekleri karamel aromasına sahip. Kronotrop’un filtre kahve çeşitleri ise Kolombiya, Ruanda, Meksika, Kenya, Peru’nun yöresel kahvelerinden oluşuyor.

Filtre kahve demlenme şeklinden, tüketen kişinin damak zevkine kadar değişiklik gösterebilir. Kronotrop zevklerinize ve demleme tercihinize uygun kahveyi bulmanız için bir kahve testi oluşturmuş. Bu testi tamamladıktan sonra size uygun kahve seçeneklerine ulaşabilirsiniz! 

Kuru Kahveci Mehmet Efendi

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları
Fotoğraf: Pexels | Aleksandar Pasaric

Yöresel filtre kahveleriyle öne çıkan bir diğer marka ise Kuru Kahveci Mehmet Efendi. Türk kahvesiyle tanıdığımız marka, kahve deneyimini filtre kahve çeşitleriyle de ortaya koyuyor. 

Oze Kahve

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

Klasik filtre kahve içmekten hoşlanmayan birçok insan sebep olarak kahvenin acı gelmesinden ya da sertliğinden şikayet eder. Eğer siz de bu gruptansanız çikolata ve meyve aromalı kahveler size göre! Örneğin, hem tatlı hem de meyveli bir filtre kahveye ihtiyacınız varsa Oze Kahve’nin çikolata ve frambuazlı filtre kahvesini deneyebilirsiniz. 

Moliendo

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları
Fotoğraf: Unsplash | Yachi Chou

Her ne kadar hazırlanma süresi kısa olsa da filtre kahvenin demlenmesini bekleyemediğimiz zamanlar olabiliyor. Böyle durumlarda saniyeler içerisinde kahvemizi hazırlayabilmek için Moliendo’nun pratik filtre kahveleri hızlı bir çözüm olabilir. Aynı zamanda pratik filtre kahveleri de notalarına ve aromasına göre tercih edebilirsiniz. 

A Roasting Lab

Kahve Tutkunlarına: En İyi Filtre Kahve Markaları

En iyi filtre kahve önerileri listemizde son üye A Roasting Lab… Paket tasarımlarıyla akıllarda kalan markanın en beğenilen çeşidi ise çiçek, kakao ve tütünsü notalarıyla Burundi Afric. Markanın diğer filtre kahve çeşitleri arasında yöresel kahveler bulunurken farklı lezzetler denemek isteyen kahveseverler için özel koleksiyonlara da yer veriliyor.