En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları

Güne başlarken, günün yorgunluğunu atarken, molalarda soluklanırken veya daha farklı zaman dilimlerinde kahve size eşlik edebilir. Hayatın bu kadar içerisinde yer alan kahvenin getirdiği dezavantajlardan biri atık üretmesidir. Hem kahve keyfinden yoksun kalmak istemiyor hem de çevreyi korumak istiyorsanız en az atıkla kahve yapmanın yollarını değerlendirmelisiniz. Bu noktada ilk olarak kahve makinenizi gözden geçirebilirsiniz. Kahve makinelerinin çoğu pratik olduğu kadar çevre dostu değildir.

Düğmeye basıp birkaç dakika içerisinde kahvenizi almak size cazip gelebilir ancak en az atıkla kahve yapmak için makineler pek doğru seçim olmayabilir. Özellikle plastik bardaklara ihtiyaç duyan ve çevre dostu olarak nitelendirilmeyen kahve makinelerinden kaçınarak atık oluşturmadan kahve yapmak için harekete geçebilirsiniz. İşte basitçe ve en az atıkla kahve yapmak için kullanabileceğiniz yöntemler…

Cezve

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları
Fotoğraf: Unsplash / Engin Akyurt

Kahve makineniz çevre dostu değilse ve Türk kahvesi keyfinden mahrum kalmak istemiyorsanız cezve kullanmalısınız. Kahve makinesi yerine cezve kullanarak atık oluşturmadan Türk kahvenizi hazırlayabilirsiniz. Fakat Türk kahvesinin özellikle kalp rahatsızlığı olanlar için uzmanlar tarafından tavsiye edilmediğini söylemekte fayda var.

Moka Pot

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları
Fotoğraf: Unsplash / Thanos Amoutzias

En az atıkla kahve yapmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem moka pot ile kahvenizi hazırlamaktır. Moka pot ile kahve yapmak için alt kısmına su koyup ısıtmanız, üst kısmına da öğütülmüş kahve koymanız yeterlidir. Orta ateşte ısıtmanız gereken moka potta su kaynadıkça üst kısma akar ve kahveniz bir süre sonra hazır olur.

French Press

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları
Fotoğraf: Unsplash / Sorin Gheorghita

İtalyan tasarımcı Attilio Calimani tarafından 1929’da tasarlanan kahve demleme cihazı günümüze kadar varlığını korudu. Evde kahve yapmak için oldukça pratik bir cihaz olan French press, en az atıkla kahve yapmak için size yardımcı olur. Elektrik veya kağıt filtreye ihtiyaç duymadan kahve yapmanızı sağlayan French press, temizlik sürecinde de size fazla zahmet vermez.

Aeropress

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları
Fotoğraf: Unsplash / cafeconcetto

Hızlı, basit ve en az atıkla… Kahve yapmak için aradığınız yöntemde bu üç kriteri gözetiyorsanız aeropress tam size göre! Aeropress tamamen atıksız değildir, kağıt filtrelere ihtiyaç duyar. Fakat en az atıkla kahve yapabileceğiniz yöntemlerden biridir. Yapım aşaması ise oldukça basittir. Aeropress kupanızın üstünde olmalıdır. Akabinde filtreyi yerleştirip üzerine kahvenizi koyun. Sıcak suyu kahvenin üzerine döküp 20-25 saniye bekleyin. Sonrasında hava basıncı ile kahvenin bardağınıza aktarılmasını sağlayın.

Vacuum Pot

En Az Atıkla Kahve Yapmanın Yolları
Fotoğraf: Unsplash / Justin Lim

En az atıkla kahve yapmak için vacuum pot kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yapım süreci diğer yöntemlere kıyasla daha zahmetli olsa da lezzetli bir kahve içmenizi sağlayabilir. İlk olarak suyu alt kısma koyun ve sonrasında üst kısmı takın. Suyu orta ateşte ısıtmaya başlayın. Kahve çekirdeklerini de çekip hazırlayın. Alt kısımdaki su kaynadıkça yukarıdaki kısma çıkar. Su üst kısma geldiğinde kahveyi ekleyin ve karıştırın. 40-45 saniye aralıklarla karıştırmaya devam edin. Kahvenin yeterli doygunluğa ulaştığını gördüğünüzde ısı vermeyi durdurun ve kahvenin alt kısma dökülmesini bekleyin. Kahve tamamen alt kısma geldiğinde işlem tamamlanmış olur.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Nathan Dumlao