Üç Boyutlu Yazıcılar ve Sürdürülebilirlik

Üç Boyutlu Yazıcılar ve Sürdürülebilirlik

Üç boyutlu yazıcıların aslında eski bir teknoloji olduğunu biliyor muydunuz? 1981’de Japonya’da icat edilen bu yazıcılar, birkaç sene sonra Amerika’da ilk defa üretim amaçlı kullanılmaya başladı. Fakat üretim maliyeti ve teknolojik güçlüklerden ötürü 2006’ya kadar halka arz edilmedi. Ondan sonraki yıllarda ise adım adım satışları artan bu ürünler, geçtiğimiz 10 yılda büyük bir atılım sergileyerek iyiden iyiye popülerleşti. Üç boyutlu yazıcılara dair en heyecan verici nokta ise yaratıcılık anlamında sınırlarının kavranamayacak kadar engin olması. Doğal olarak bu engin sınırlar dahilinde sürdürülebilirlik adına kıymetli adımlar atmak da mümkün hale geliyor.

Üç Boyutlu Yazıcıların Sürdürülebilirliğe Katkıları

Üç Boyutlu Yazıcılar ve SürdürülebilirlikFotoğraf: İnes Alvarez Fidez

Üç boyutlu yazıcıların sürdürülebilirlikle bağlantısı, üretim temelli bir noktadan doğuyor. Bu cihazlarla yapılan üretim, fabrikasyon mantığından oldukça farklı. Mesela bir ürün fabrikada üretildikten sonra satılacağı yere kargolanması gerekiyor. Bu da doğal olarak bir kargo ücreti ve o ürünün taşınması için harcanacak kaynaklar anlamına geliyor.

MIT’nin araştırmasına göre bir ürün için 3 boyutlu yazıcı kullanmak, %40-60 oranında enerji tasarrufuna imkan tanıyor. Yazıcılar, aynı zamanda üretim atığı gibi bir sorundan da bağımsız olma şansı tanıyor. Sonuçta ham maddeyi işlemek yerine ürünü direkt kalıp olarak çıkarıyorlar. Böylelikle üretim süresince açığa çıkan ham madde israfını %70-90 oranında engelliyor.

Bu örneklerin yanı sıra 3 boyutlu yazıcılar aşağıdaki özelliklere sahip:

  • Yarı yarıya daha hafif ürünler üretildiği için taşıma konusunda enerji tasarrufu sağlanıyor.
  • Ürünlerin bozulan parçaların tamir edilebilmesi hep mümkün olmuyor. Fakat üç boyutlu yazıcılar o parçaları yazdırıp direkt tamir edilmesini sağlayabiliyor. Böylelikle ürünler daha uzun süreli kullanılıyor.
  • Ürünleri yazdırırken kullanılan maddeyi o ürünün orijinalinde kullanılandan daha sürdürülebilir bir tanesiyle değiştirmek mümkün. Böylelikle temelden sürdürülebilir bir çözüm, kendiliğinden doğuyor.
  • Üç boyutlu yazıcılar geri dönüşmesi gereken malzemeleri de işleyebiliyor. Bu sayede bu atıklar daha rahat bir şekilde kullanılıyor.

Üç Boyutlu Yazıcılar Yaygınlaşacak Mı?

Üç Boyutlu Yazıcılar ve SürdürülebilirlikFotoğraf: Louis Reed

Bu faydaları göz önünde bulundurduktan sonra neden üç boyutlu yazıcılar daha popüler bir hale gelmiyor sorusu ortaya çıkıyor. Bağlantılı olarak araştırmalar, önümüzdeki 10 yılda yazıcıların daha sık kullanılmasına garanti gözüyle bakıyor. Tabii bunun için bazı gelişmelerin de yaşanması gerekiyor. Mesela üç boyutlu yazıcılarla daha uyumlu çalışan yazılım ve tasarım programlarının geliştirilmesi lazım. Bununla beraber bu yazıcıların kullanımına yönelik eğitimlerin de daha yaygın bir hale gelmesi şart. Bir yandan da bu sorunu yapay zekaya teslim etmek mümkün olursa birçok şey kolaylaşıyor. Eğer bu koşulların hepsi sağlanırsa üç boyutlu yazıcılar daha endüstriyel bir konum edinebilir.

Kapak Fotoğrafı: Minku Kang