Arkki Tasarım Atölyeleri Türkiye’de Çocuklarla Buluşuyor

Arkki Tasarım Atölyeleri Türkiye’de Çocuklarla Buluşuyor

Klasik ve ezberci eğitim sisteminin katı sınırlamalarından kurtulmuş bir eğitim modeli hepimizin hayali. Eğitim denince akla ilk gelen ülkelerden biri olan Finlandiya’da üç mimar, tam da bu motivasyonla yola çıktı ve Arkki’yi kurdu. Arkki, 9-19 yaş aralığındaki gençlerin dünyaya bir tasarımcının gözünden bakabilmelerini sağlamayı hedefliyor. Özgün atölye ve derslerle çocukların kendilerini daha iyi ifade etmelerine ve yaratım becerilerini keşfetmelerine olanak sağlayan bu kurum, Türkiye Tasarım Vakfı’nın desteğiyle Kuzguncuk İskelesi başta olmak üzere Türkiye’nin daha birçok noktasında 6-11 yaş aralığındaki gençlerle buluşuyor ve onlar için yepyeni öğrenme platformları yaratıyor.

Eğitimde inavosyon projeleri için her yıl düzenlenen WISE Ödülleri’nde 2020 yılında finale çıkan Arkki, ayrıca IFG(Inspire Future Generations) ödülünün de sahibi oldu. HundrED 2020 Küresel Koleksiyonu’nda da eğitim alanında önde gelen ve ilham veren bir kurum olarak yer alan Arkki, büyümeye ve eğitime katkıda bulunmaya devam ediyor.

Dünyada Arkki

Arkki Tasarım Atölyeleri Türkiye’de Çocuklarla Buluşuyor

“Denizleri çok kirlettik, hadi onları temizleyecek bir robot yapalım.” fikrinden önce “Yaşadığım çevreyi kirletmeyecek bir yaşamı nasıl tasarlarım?” tutumunu çocuklara kazandırmak gayretinde olan Arkki, 29 yılda 50’den fazla ülkede 25.000’den fazla çocuğun ve gencin binlerce eğitime ve atölyeye ulaşmasını sağladı. Finlandiya, Çekya, Çin, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Tayland, Vietnam, Yunanistan ve Türkiye olmak üzere dokuz ülkede faaliyet gösteren Arkki, 2022 itibariyle küresel ağına Singapur’u da dâhil etti.

Türkiye Tasarım Vakfı ve Arkki 

Arkki Tasarım Atölyeleri Türkiye’de Çocuklarla Buluşuyor
Türkiye Tasarım Vakfı ve Arkki’nin atölye çalışmaları

Arkki, 2016’dan bu yana faaliyet gösteren ve tasarım odaklı bir yaklaşım ile Türkiye’nin gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Türkiye Tasarım Vakfı iş birliğinde, Kuzguncuk İskelesi başta olmak üzere Kalyon Kültür ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde, ilkbahar dönemi boyunca atölyeler gerçekleştiriyor. 27 Şubat itibarıyla başlayan atölyelerle çocuklar, yaratıcılıklarının sınırları olmadığını görüyor. Bunun yanında Türkiye Tasarım Vakfı’nın video içerik platformu iskele.co ve farklı tasarımcıların yazılarının yayımlandığı İskele Blog’un da yer aldığı “Tasarım Kütüphanesi” de herkese açık bir çalışma ortamı sunuyor.

Atölyeler

Arkki Tasarım Atölyeleri Türkiye’de Çocuklarla Buluşuyor

Atölyeler yapılırken daha fazla verim alınabilmesi için çocuklar yaş gruplarına göre gruplara ayrılıyor. 6-8 yaş grubuna “Kâşifler”, 9-11 yaş grubuna ise “Araştırıcılar” deniyor. Kâşifler 13 hafta boyunca Araştırıcılar ise 15 hafta boyunca birbirleriyle bağlantılı, özenle tasarlanmış atölyelerle tasarım odaklı düşünme sürecine dâhil ediliyorlar. Çocuklar, aynı zamanda seçtikleri bir veya birden fazla atölyeye de bireysel olarak katılabiliyorlar.

Eğer siz de yenilikçi ve yaratım odaklı atölyelerle çocuğunuzun gelişimini görmek isterseniz buradaki linkten Arkki atölyelerine kayıt yaptırabilirsiniz.