Türkiye ve Avustralya COP31 İçin Yarışıyor

Türkiye ve Avustralya COP31 İçin Yarışıyor

Dünyanın en büyük iklim değişikliği konferansı olan COP (Conference of the Parties), 1995 yılından beri  düzenli olarak üye ülkelerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. İklim değişikliği ve küresel ısıtma gibi problemlere karşı devletler seviyesinde kararların alındığı konferanslara her her sene farklı ülke ev sahipliği yapıyor. Konferansın 28. edisyonu bu sene Birleşik Arap Emirlikleri’nde gerçekleştirilecek. Ancak 31. toplantı için şimdiden adaylar belli.

Türkiye 2026 yılında yapılması planlanan COP31 için aday olduğunu açıkladı. Öte yandan bir diğer güçlü aday ise Avustralya olarak öne çıkıyor. Avustralya ile birlikte henüz kesinleşmemiş bir Pasifik ada ülkesinin de adaylar arasında yerini alması bekleniyor.

Türkiye ve Avustralya COP31 İçin Yarışıyor

Kazanan Ülke 2025 Yılında Belirlenecek

Geçtiğimiz yıl Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde düzenlenen COP27, yeterli sonuçların alınmaması sebebiyle eleştirilerin odak noktası olmuştu. Toplamda 194 ülkenin katılım gerçekleştirdiği organizasyonda alınan kararlar, uluslararası çapta bağlayıcı nitelik taşıyabiliyor. Ayrıca aynı Dünya Kupası ve Olimpiyatlar gibi COP’a ev sahipliği yapmanın ülkelere önemli bir prestij getirdiği düşünülüyor.

COP31 için Avustralya ve Türkiye arasındaki kıyasıya rekabet devam ederken ev sahipliği yapacak ülkenin 2025 yılında Batı Avrupa ülkeleri, Kanada, Yeni Zelanda, Yunanistan ve İsrail’in de aralarında yer aldığı bir ekip tarafından belirlenmesi bekleniyor.

İlk defa Kasım 2023 yılında dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından dile getirilen COP31 adaylığı için çalışmalar şimdiden başladı. Yakın zamanda bakanlığın çalışma alanının iklim değişikliği sorunlarını kapsayacak şekilde genişletilmesi, uzun süren görüşmelerin ardından Türkiye’nin 2021 yılında Paris Anlaşması’nı onaylaması ve 2053 yılına karbon nötr hedefinini koyulması, Türkiye açısından olumlu yönelimler arasında gösteriliyor.

Kaynak: Climate Home News