sudan gelen sifa

Sudan Gelen Şifa

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Doğal yaşamın şifrelerini keşfetmek için yola çıkan bizler, sudan gelen şifayı da görmezden gelemeyiz. Suya sabuna bolca dokunduğumuz bugünlerde suyla haşır neşir olmanın ne kadar önemli olduğunu tüm dünya bir kez daha anladı. Geçmişe biraz bakarsak çeşitli kaynaklardan yıkanma ve arınma kültürümüzün nereden geldiğini öğrenebiliriz. Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen Selçuklular vücut bakımı ve din gereği temizlik için yapılar inşa etmişlerdi. Kuran-ı Kerim’de yazan akmayan suyla temizlik yapmanın caiz olmadığını bilen Türkler, Bizans hamamlarını değişiklik yaparak kullanmışlardır. Daha sonraları Türkler de yıkanmak o kadar kıymetli bir hal almış ki saraylar dışında halkın da yararlanması için büyük hamamlar kurmuşlardır. Avrupa ve Amerika’da banyonun yasak olduğu dönemlerde, ne kadar şanslı olduğumuzu düşünüyor, hele hele şimdi kıymetini daha çok anlıyoruz.

Osmanlı’da Hamam Kültürü

Osmanlı döneminde ise hamama gitmek, hamamda yıkanmak hemen hemen yaşamın vazgeçilmezi, sosyal yaşamın bir parçasıydı. Hem kadınlar hem erkekler yıkanmak için hamama giderlerdi. Özellikle perşembe akşamları ve arife gecesi hamama gitmek, geçmişten günümüze kadar gelen hamam geleneklerindendir. Bunun dışında ise ‘gelin hamamı’, ‘damat hamamı’ ve ‘kırk hamamı’ geleneklerini de unutmamak lazım. Osmanlı döneminde hamamlar, sadece temizlik amacıyla ziyaret edilen yerler değil, ayrıca toplumsal yaşamın da vazgeçilmeziydi. Osmanlı döneminde kübera denilen devlet adamları yahut üst tabaka mensupları, konaklarında hamam olsa da, çarşı hamamlarına giderlerdi. 

Günümüzde Spa ve Hamam Kültürü

Günümüzde sayıları oldukça azalan hamamlara eskisi gibi ilgi olmasa da halen bir kısım hamam geleneğinden vazgeçemiyor. 70’li yıllara kadar korunan hamam kültürünün her eve banyonun girmesiyle birlikte ikinci plana atıldığı görülmüştür. 80’li yıllarda ise Anadolu şehirleri kentleşmeye başlayınca bu şehirlerde de hamam kültürü kaybolmaya başladı. Ancak yeniden doğala dönüş yaşamını tercih eden bireyler vakit buldukça hamamı tercih etmeye başladılar.

Günümüzde lüks oteller başta olmak üzere, neredeyse tüm otellerin küçük ya da büyük spa’sı var. Hamam ise her geçen gün spa’ların içinde kendine daha geniş bir alan yaratıyor.

Sadece seyahat sırasında değil, hayatın hızlı temposuna ara vermek ve arınmak için gündelik hayatta da oldukça sık tercih edilen, hamam ve spa’ların tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden biri doğal detoks merkezi olması.

Yeni Dönemde Spa ve Hamamlar

Üzerinizde taşıdığınız negatif enerji, kirli deri, ne varsa hepsinden bir sıcak su, sabun ve bir kese sayesinde kurtuluyorsunuz. Tam anlamıyla bir mucize yaşıyorsunuz. Ayrıca spa ve hamamlar, günlük yaşamın vazgeçilmezi ve bir sosyalleşme aracı olarak büyük çoğunluğun hayatında yer alıyor. Hamamda, vücut metabolizması ağır ağır hareketlendiği için günümüzde moda olan saunaya göre daha sağlıklı olduğunun altı çiziliyor. Gelelim dünyamız olarak mücadele ettiğimiz pandemi döneminde kapanan spa ve hamamların faydasının olup olmadığına…

Spa merkezleri ve hamamlar işletmecileri bir an önce işletmelerinin açılması gerektiğini vurguluyor. Sıcak derecede su ve sabunun virüsü yok ettiğini belirten spa ve hamam yöneticileri, gözlerini Bilim Kurulu’nun kararına çevirmiş durumdalar…

Yeni normalde spa ve hamamlar ne zaman açılacak ve nasıl hizmet verecek sorusunun cevabını da uzmanlardan alacağımız bilgiler doğrultusunda hazırlıyoruz.

Bizi okumaya devam edin…