Sosyal Medya Detoksunuzu Kolaylaştıracak Öneriler

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Sosyal medya özellikle son yıllarda hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Öyle ki birçok kişi için yeni meslekler oluşturup farklı istihdam alanları bile yarattı.

Araştırmalara göre Türkiye’de insanlar günde ortalama iki buçuk saatini sosyal medya uygulamalarına ayırıyor. Elbette bu hiç de azımsanacak bir sayı değil. Ancak fark etsek de etmesek de hiç durmadan akan, bazen gerçekliğinden şüphe ettiğimiz bu sanal dünyanın üzerimizde bunaltıcı bir etkisi var. 

Zaman zaman aylık veya haftalık periyotlarda yapacağınız sosyal medya detoksları ile kendinize küçük molalar verebilirsiniz. Peki sosyal medya detoksu nedir? “Sosyal medya gereğinden fazla hayatımda, biraz ara vermek istiyorum!” diyorsanız sizin için süreci kolaylaştıracak detoks önerilerine mutlaka bir göz atmalısınız.

Sosyal Medya Uygulamalarını Silin 

Sosyal Medya Uygulamalarını Silin
Fotoğraf: Freepik

Özellikle detoks sürecinin başında sosyal medya hesaplarınızdan kolayca vazgeçmek istemeyebilirsiniz. Detoksun zarar görmemesi adına yapabileceğiniz en iyi yollardan biri en sık girdiğiniz sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silmek. Elbette belirlediğiniz süre bittiğinde bu uygulamaları kolayca geri yükleyip kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Böylece bu süreçte küçük kaçamakları engelleyip kendinize odaklanabilirsiniz. 

Bildirimlerinizi Kapatın

Bildirimlerinizi Kapatın
Fotoğraf: Christopher Ott

Sosyal medya detoksuna başlamak için en kolay adımlardan bir diğeri de bildirimlerinizi kapatmaktır. Detoksa girmeye karar vermenize rağmen telefonunuzda veya tabletinizde masaüstünüze gelen bildirimler yüzünden süreç başlamadan bitebilir. Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest gibi sık sık bildirim aldığınız platformların ayarlarını telefonunuzdan kolayca değiştirebilirsiniz. 

En Fazla Vakit Geçirdiğiniz Uygulamaları Belirleyin

En Fazla Vakit Geçirdiğiniz Uygulamaları Belirleyin
Fotoğraf: Dole777

Sosyal medya detoksunuza en çok hangi uygulamalarda vakit geçirdiğinizi belirleyerek güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu konuda hem iOS hem de Android’de bulunan ekran sürenizi belirleyen uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Verilerinizi görmek sizi detoks konusunda motive edecek en büyük etkenlerden biri olacaktır. Bunun yanında sık kullandığınız sosyal platformları ana ekranınızda klasör olarak saklayabilirsiniz. Tek tıkla karşınıza çıkan uygulamalara göre klasör içinde bulunan uygulamalara girme olasılığı daha düşüktür.

Detoksunuz Boyunca Neler Yapacağınızı Planlayın 

Detoksunuz Boyunca Neler Yapacağınızı Planlayın
Fotoğraf: Fallon Michael

Sosyal medya detoksu faydaları arasında uzun zamandır yapmak istediğiniz bir etkinliğe veya hobiye bu mola sayesinde zaman yaratabilmeniz sayılabilir. Detoksunuz boyunca neler yapacağınızı planlamak motivasyonunuzu arttırmanın yanı sıra zamanınızı kaliteli geçirmenizi de sağlar. Böylece sosyal medyaya ayırdığınız zaman sırasında neler yapabileceğinizi kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Detoksunuzun daha sağlıklı ilerlemesi için mümkünse sosyal medya alışkanlıklarınızı tetiklemeyecek türden teknoloji içermeyen kitap okuma, arkadaşlarınız veya ailenize zaman ayırma, resim yapma ve enstrüman çalmayı öğrenme gibi etkinlikler yapmaya çalışın.

Arkadaşınız ile Beraber Detoks Yapın

Arkadaşınız ile Beraber Detoks Yapın
Fotoğraf: Priscilla Du Preez

Verdiğiniz bir kararda ailenizin veya arkadaşınızın desteğini almak bu kararı uygulayabilmenizi daha keyifli hale getirip kolaylaştıracaktır. Bir arkadaşınızı da sizinle birlikte detoks yapmaya ikna etmek birbirinize karşı sorumlu hissetmenizi sağlayıp detoksa bağlılığınızı arttırabilir. Arkadaşınız ile deneyimlerinizi paylaşabilir, sosyal medya dışındaki hayatınıza odaklanabilirsiniz.