Sokak Hayvanları İçin Sürdürülebilir Barınak Fikirleri

Sokak Hayvanları İçin Sürdürülebilir Barınak Fikirleri

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2021

Yaratılışları gereği onların asıl yerleri doğa. Ancak doğamızı ne kadar koruyabiliyoruz, onların yaşam haklarına ne kadar saygı duyabiliyoruz? Doğal yaşam alanlarının daralması, metropolleşme, kötü şehir planı, yeşil ve orman alanlarının azalmasıyla sokak hayvanlarının hayatlarını idame ettirebilmeleri de giderek zorlaşıyor. Şehrin kaosu içinde bile olsa sokak canlılarının hayatlarını kolaylaştıracak basit ama etkili adımlar var. Onlar için üretebileceğimiz sürdürülebilir nitelikteki kedi evleri, köpek evleri gibi barınaklar, hem bu amaca hizmet ediyor hem de var olanın dönüştürülmesine güzel bir örnek teşkil ediyor. 

Ufak da olsa marangozluk yeteneğiniz ya da el beceriniz varsa hiç durmayın, kolları sıvayın ve çevrenizde bulunan sokak hayvanları için güzel bir sürpriz yapın. Şimdi gelin, sizler için derlediğimiz bu yaratıcı üretimlere birlikte bakalım. İşte sokak hayvanları için sürdürülebilir ev fikirleri…

Çelik Malzemeli Köpek Evi Yapımı

köepk evi

Fotoğraf: Erik Lyngsoe 

Teneke ya da çelik levha malzemeleri kullanarak yapılabilecek köpek evleri, atık çelik malzemelerin geri dönüşümüne iyi bir örnek. Sanayi bölgelerinde ya da civarınızdaki bazı yerlerde bulabileceğiniz bu atık maddeleri, birkaç tamir-onarım eşyası yoluyla köpek evine dönüştürebilirsiniz. Teneke evi sprey boyalarla renklendirebilir, evin daha şirin görünmesini sağlayabilirsiniz.

Eski Yağ Fıçılarından Köpek Yuvası Yapımı

varilden köpek yuvası yapımı

Fotoğraf: yesilist.com 

Görsel her şeyi anlatıyor. Pratik ve yaratıcı bir fikir. Hurdacılara satılan boş yağ fıçıları ya da atık halde olan variller, can dostlarımız için birer yuva ortamı sağlıyor. Ufak tefek dokunuşlarla varil ya da fıçıları kolaylıkla bir yuvaya çevirebilirsiniz. Fıçının içine sağlıklı bir zemin oluşturmak adına tahta bloklar koyabilir, barınacak hayvanların rahat etmelerini sağlayabilirsiniz. Fıçıyı istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Malzeme üstünde çeşitli desenler deneyebilir, graffiti çalışmaları yapabilirsiniz. Tamamen zevkinize ve yaratıcılığınıza kalmış.

Atık Lastiklerden Kedi Yuvası Yapımı

araba lastiklerinden kedi evi

Fotoğraf: konak.bel.tr 

Atık lastikler balkonda oturma grubundan tutun da masa, çiçeklik, dekoratif eşya yapımına kadar çok şeye kolayca dönüşebiliyor. Ama bu sefer tüm emekler sevimli kediler için gelsin. Atık lastiklerden şirin mi şirin kedi yuvaları yapabilirsiniz. Bunun için yatay haldeki lastiğe uygun iç alan açarak ve doğru kesme işlemleri yaparak işe başlayabilirsiniz. Kedi yuvası, istediğiniz kat seviyesinde olabilir. Evin çatısını ise yağmur geçirmez bir madde kullanarak tamamlayabilir, çıkan ürünü istediğiniz renklerde boyayarak daha sempatik gösterebilirsiniz.

Su Borularından Mama Aparatı

araba lastiklerinden kedi yuvası

Yukarıda bahsettiğimiz atık lastiklerden üretilen kedi yuvalarının gelişmiş versiyonu da su borularından yapılan mama aparatlarının lastik eve monte edilmesi. Su borusu parçasını uygun malzemelerle eve sabitleyebilir, üst tarafı için mama ya da suyu dış koşullardan korumak adına uygun bir kapak ayarlayabilirsiniz. Su borularını ayrıca lastik evden bağımsız olarak yaşadığınız çevrenin doğru noktalarına sabitleyebilir, görenleri de bu tarz hareketlere teşvik edebilirsiniz. Hem geri dönüşüm için iyi bir örnek hem de sokak hayvanları için iş görür bir uygulama…

Hasır Sepet ile Ahşap Kasalardan Kedi Yatağı ve Oyun Alanı

hasırdan kedi oyun alanı

Fotoğraf: schnurrwerk.de 

Kediler için hem şık hem rahat hem de yaratıcı bir çalışma. Bahçeniz varsa ve bahçenizde çok kedi barındıran biriyseniz, bu tarz bir üretim tam size göre olabilir. Yapımı oldukça basit. Elinizdeki kullanmadığınız hasır sepetlerden iki tane seçin ve bir kenara ayırın. İki farklı boyda kesilmiş ya da doğada hazır şekilde bulabileceğiniz kütüklere, ayırdığınız uygun boyut ve şekillerdeki hasır sepetlerinizi yapıştırın. Bu tip birleştirme çalışmalarında silikon tabancaları iyi ve hızlı sonuç verir. Kütüklerin ayaklarına da bir tahta zemin monte ederseniz konforlu kedi yatağınız hazır demektir.

İkinci görseldeki çalışma da ilk örneğin bir üst versiyonu diyebiliriz. Bu sefer hasır sepetlere, çeşitli boylardaki ahşap sebze-meyve kasaları ekleniyor. Bu örnekten ilham alabilir, istediğiniz tasarımı hayata geçirebilirsiniz. Kat kat olması sebebi ile kedilere oyun ve aktivite alanı da sunan bu mütevazı ürün, eldeki malzemelerin nasıl değerlendirilebileceğine etkili bir örnek…

Tahta Çubuklardan Kuş Evi ve Yemlik Alanı

çubuklardan kuş yuvası

Fotoğraf: dontpayfull.com

Çay – kahve karıştırıcıları, minik kuşlar için kolaylıkla sevimli bir yuvaya ve yemlik alanına dönüşebilir, tahta karıştırıcıları ya da tahta çubukları rengarenk boyayabilir, kuş yuvasının sempatiklik derecesini daha da arttırabilirsiniz. Yine yapıştırıcı silikon tabancanız ya da herhangi güçlü bir yapıştırıcı aracılığı ile dilediğiniz şekli oluşturabilirsiniz. Çatı için birleştirmeleri yaparken boşluk bırakmamanızı tavsiye ederiz. Yan taraflar zaten açık olacak. Hatta bu basit uygulamayı çocuklarınızla birlikte yapabilir, onları bu doğa dostu aktiviteye dahil edebilirsiniz.

Doğal Malzemelerle Kuş Yuvaları

tahtadan kuş yuvaları

Fotoğraf: Gary Yost ve Harmen Jelle Van Mourik

Ufak da marangozluk becerisi gerektirebilecek bir çalışma ile karşınızdayız. Ancak şu ana kadar verdiğimiz üretimler arasında, soldaki görsel için en ekolojik ve doğal olanı diyebiliriz. Ağaç kütüğünden peyzajlı bir biçimde yapabileceğiniz bu kuş yuvası, ham madde olarak sadece doğadaki doğal kaynakları gerektiriyor. Elle oyulmuş gerçek kütüklerden oluşturabileceğiniz bu tasarımı eminiz kuşlar çok sevecek.

Tahta ya da ahşap parçalar kullanarak da oldukça kullanışlı kuş yuvaları yapabilirsiniz. Birkaç basit dokunuş yeterli. Pratik ve kolay bu yuvalar kuşlara sığınabilecekleri sevimli bir ortam sunacak.

Metal Kaplardan ve Saksıdan Kuşlar İçin Yemlik

artık malzemelerden kuş yemlikleri

Fotoğraf: dontpayfull.com 

Bu sefer elinizdeki konserve kutuları, bebek devam sütü mama kapları gibi birçok metal kabı kuş yemliğine dönüştürme vakti. Metal kutuları, yatay şekilde ağızları açık olacak biçimde tahta bir parçanın üzerine, üst üste gelmesi koşuluyla yapıştırın. İstediğiniz gibi renklendirmeyi unutmayın. Görselde görüldüğü gibi bu silindir kapların üzerine ahşap ya da farklı malzemelerden bir çatı yapın. İşte size doğadaki çeşit çeşit kuşlar için eğlenceli ve sempatik bir yemlik… 

Kullanmadığınız saksılar balkon ya da bahçelerinizde minik kuşlar için hoş bir durak olabilir. Uygun nitelikteki saksılarınızı hem yemlik hem de ufak bir mola-dinlenme alanı haline getirebilirsiniz.