en iyi kore filmleri

Sinemaya Yeni Bir Soluk: En İyi Kore Filmleri

Kore sineması tüm dünyada gün geçtikçe etkisini hissettirmeye ve daha geniş kitlelere ulaşmaya devam ediyor. Bugüne kadar yabancı olduğumuz bu kültür, hem K-Pop grupları hem de dizi ve Kore filmleri ile hayatımızın bir parçası.

Kendine has yaşam tarzları ve farklı bakış açıları ile Koreliler, her sektörde olduğu için sinemada da fark yaratmayı başarıyor. Birçok festivalden ödülle dönen yapımları ve yönetmenleri artık hepimiz biliyoruz. Elbette mutlaka henüz izlemediğimiz Kore filmleri de vardır. Şimdi bu eksikleri kapatma zamanı! İşte en iyi Kore filmleri! 

Mutlaka İzlemeniz Gereken Güney Kore Filmleri

en iyi kore filmleri
Fotoğraf: Markus Winkler

Kore dizileri genellikle duygusal olsa da bu sizi yanıltmasın. Koreliler özellikle bilim kurgu ve korkuya oldukça meraklı. Elbette bu merak filmlerine de yansıyor. İşte sizin için hazırladığımız dramdan korkuya, gerilimden bilim kurguya en iyi 10 Kore filmi! 

Parasite (2019) | IMDB: 8.5

Tür: Dram, Gerilim

Süre: 2 s. 12 dk.

Yönetmen: Bong Joon Ho

Platform: Apple Tv

Son yıllarda tüm dünyanın yakından tanımaya başladığı bir sinema olan Kore en yüksek puanlı filmler ile IMDB listelerinde üst sıraları zorlamaya başladı. Bu filmlerden en dikkat çekicilerinden biri ise 4 Oscar ödülü kazanmayı başaran Parasite!

Kenar bir mahallede oldukça kötü şartlarda yaşayan bir ailenin, çok zengin başka bir ailenin yanında çalışmaya başlamasını anlatan film, sınıf ayrımına oldukça farklı bir şekilde bakıyor. Fakir ailenin çeşitli oyunlarla ve yavaş yavaş zengin ailenin parazitine dönüşmesini oldukça ilgi çekici bir şekilde aktaran yapım, birçok kavramı yeniden sorgulamamıza neden oluyor. 

Oldboy (2003) | IMDB: 8.4

Tür: Aksiyon, Dram, Gizem

Süre: 2 s. 

Yönetmen: Park Chan-wook

En iyi Kore filmleri listesinde üst sıralarda olan bir diğer yapım ise Oldboy. Sürpriz sonlu filmler arasında da kendine yer bulan ve rahatsız ediciliği ile akıllara kazınan Oldboy, bir Oscar’a sahip olmasa da çeşitli festivallerden toplamda 40 ödül kazanmış bir yapım.

15 yıl boyunca bir hücrede tutulan ve bir gün serbest bırakılan Dae-su Oh, neden böyle bir ceza çektiğini bilmiyor. Bu sorunun cevabını aramak ve intikam almak için yola çıkan adam, serbest bırakılmasının ardındaki esas planı çok sonraları anlıyor. 

Memories of Murder (2003) | IMDB: 8.1

en iyi kore filmleri

Tür: Suç, Dram, Gizem

Süre: 2 s. 11 dk.

Yönetmen: Bong Joon Ho

Bugün Kore’ye gitseniz ve ülkenizde en fazla konuşulan olaylardan bir tanesi nedir diye sorsanız alacağınız cevap 1986 yılında yaşanan seri cinayetler olur. Bu nedenle Güney Kore filmleri arasında ülkenin kültürünü, sosyolojik yapısını ve gelişimini anlamak için en önemli yapımlardan biri de Memories of Murder. 

Bir arazide tecavüz edilmiş ve öldürülmüş bir şekilde bulunan bir kadın ile başlayan olaylar, bu cinayeti araştıran iki polisin gözünden aktarılıyor. Zaman geçtikçe cinayetler devam ediyor fakat katile dair ipucu bulunamıyor. Bu arada ülkenin ilk seri cinayetleri ile karşılaşan polisler, farklı şekilde yetiştikleri için olaylara farklı metodlarla yaklaşıyor. 

A Bittersweet Life (2005) | IMDB: 7.5

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Süre: 1 s. 59 dk.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Aşk, ihanet ve intikam… Tüm bunlar bir mafya liderinin etrafında dönerse Kore aksiyon filmleri arasına girebilecek bir yapım ortaya çıkar! 

Bay Kang, hem bir mafya lideri hem de bir otel sahibi. Otelde müdür olarak çalışan Sunwoo ise onun en büyük yardımcısı. Bay Kang, genç sevgilisinin onu aldattığından şüphelenince Sunwoo’yu onun peşine takıyor ve gerçekten aldatıyorsa onu öldürmesini istiyor. Fakat Sunwoo, bu emire karşı çıkıyor. Böylece tüm ilişkiler ve dengeler bir anda bozuluyor. 

Burning (2018) | IMDB: 7.5

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Süre: 2 s. 28 dk.

Yönetmen: Lee Chang-dong

Platform: Apple TV

Cannes Film Festivali’nden FIPRESCI ödülü ile dönen ve Türkçeye Şüphe ismiyle çevrilen film, bir kısa öyküden sinemaya uyarlanmış. 

Yarı zamanlı kurye olarak çalışan Jongsu, bir gün eski bir komşusu ile karşılaşıyor. Komşusu ondan Afrika seyahati sırasında kedisine bakmasını istiyor. Seyahat bitince ise komşusu Afrika’da tanıştığı gizemli bir adam olan Ben ve Jongsu’yu tanıştırıyor. Bir gün Ben, Jongsu’ya bir hobisinden bahsediyor. Bunun üzerine Jongsu’nun içine bir şüphe düşüyor ve bu şüphe günden güne büyüyor. 

Snowpiercer (2013) | IMDB: 7.1

en iyi kore filmleri

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

Süre: 2 s. 06 dk.

Yönetmen: Bong Joon Ho

En iyi Kore filmleri listemize distopik bir yapımla devam ediyoruz. Parasite ile Oscar kazanan Bong Joon Ho’nun yönettiği filmde Tilda Swinton, Chris Evans ve Ed Harris gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Dünya, iklim değişikliği nedeniyle artık tamamen bir buzul halini almış. Bu nedenle artık yaşanabilecek tek yer sürekli olarak hareket eden bir tren. Son kalan insanların yer aldığı trende ise sistem, dünyada olandan çok farklı değil. Zenginler trenin ön bölümünde lüks içerisinde hayatlarını sürdürürken fakirler arka kısımda yaşam mücadelesi veriyor. Bir gün arka bölümde yaşayan adamlardan biri isyan etmeye karar verdiğinde ise tüm düzen altüst oluyor. 

My Sassy Girl (2001) | IMDB: 8.0

Tür: Komedi, Dram, Romantik

Süre: 2 s. 17 dk.

Yönetmen: Jae-young Kwak

Tüm aşklar bir tesadüfle mi başlar? Kore romantik filmleri arasında yer alan ve Türkçeye ‘Hırçın Sevgilim’ olarak çevrilen bu yapımın sorumuza cevabı evet!

Bir gün eve dönmek için tren istasyonuna giden Kyun-woo, burada raylara düşmek üzere olan bir kızı kurtarıyor. Daha sonra trendeki davranışları yolcular tarafından yanlış anlaşılıyor ve ikili sevgili sanılıyor. Bu yanlış anlaşılma, ikilinin hayatını tamamen değiştirecek olayları beraberinde getiriyor. 

A Tale of Two Sisters (2003) | IMDB: 7.1

Tür: Dram, Korku, Gizem

Süre: 1 s. 54 dk.

Yönetmen: Jee-woon Kim

Sırada Kore korku filmleri arasında en beğenilen yapımlardan biri var. A Bittersweet Life’ın yanı sıra çektiği korku filmleriyle tanınan Jee-woon Kim tarafından yazılan ve yönetilen yapım, iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor.

Annelerinin ölümünden sonra eve dönen kız kardeşler, üvey anneleri ile yeni yaşama alışmaya çalışıyor. Fakat kadınlar arasındaki anlaşmazlık günden güne büyüyor. Babaları herhangi bir sorun olduğunu kabul etmiyor ve yaşananları görmezden geliyor. Fakat gün geçtikçe tuhaf olaylar ailenin peşini bırakmamaya başlıyor. 

Shoplifters (2018) | IMDB: 7.9

en iyi kore filmleri

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Süre: 2 s. 01 dk.

Yönetmen: Kore-eda Hirokazu

Platform: Apple TV

Kore filmleri, artık tüm dünyada kendini kabul ettiriyor ve çok seviliyor. Cannes’da Altın Palmiye kazanan Shoplifters da bunun kanıtı olan yapımlardan biri. 

Hayatlarını hırsızlık yaparak geçiren Osamu ve ailesi, bir gün marketten eve dönerken soğukta sokakta kalmış bir kız çocuğuna rastlıyor. Zaten zor geçindikleri için çocuğu yanlarına almak istemeseler de onu dışarıda bırakmaya da gönülleri razı olmuyor. Küçük kız, kısa sürede kendini aileye kabullendiriyor ve evin neşesi oluyor. Fakat bir süre sonra ortaya çıkan bir sır, hepsinin hayatını altüst ediyor. 

Okja (2017) | IMDB: 7.3

Tür: Aksiyon, Macera, Dram

Süre: 2 s. 

Yönetmen: Bong Joon Ho

Platform: Netflix

Sevgi ve dostluğun önünde hiçbir engel duramaz diyorsanız bu film tam size göre. Yalnız önceden uyaralım, gözünüzden birkaç damla yaş süzülebilir. 

Dağlarda yaşayan Mija’nın tek arkadaşı dedesi ve bir süper domuz olan Okja! Üçlü oldukça huzurlu ve mutlu bir hayat sürerken bir uluslararası şirket Okja’yı kendi merkezlerine götürüyor. Fakat Mija, şirkete güvenmiyor ve sevimli arkadaşının başının dertte olabileceğini fark ediyor. Artık Mija için yapılacak tek bir şey kalıyor: Okja’yı kurtarmak! 

Kapak fotoğrafı: Elle Morre