Şeker Oranı Az Meyveler Listesi

Şeker Oranı Az Meyveler Listesi

Yüksek lif ve vitamin içeriğine sahip olan meyveler, insan vücudu için olmazsa olmaz besin değerlerini bir arada sunar. Aynı zamanda doğal bir şeker kaynağı görevi üstlenen meyvelerin bazıları daha fazla şeker oranına sahiptir. Diyet ve çeşitli sağlık problemlerinden dolayı şeker oranı yüksek meyvelerden kaçınmanız gerekebilir. Peki, şeker oranı az meyveler hangileri? Bu meyvelerin şeker miktarı ne kadar? 

Düşük Şekerli Meyveler Hangileri?

Düşük Şekerli Meyveler

Fotoğraf: Nicola Barts 

Sağlıklı ve lezzetli bir besin kaynağı olan meyveleri tüketirken birçok farklı nedenden dolayı şeker oranlarına dikkat etmeniz gerekebilir. Diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler için meyvelerde bulunan şeker miktarı ayrı bir önem taşır. Sağlıklı bir şekilde meyve yemek ve aşırı şeker alımının önüne geçmek için şeker oranı düşük şeker meyveler tercih edilebilir. İşte düşük şekerli oluşuyla bilinen meyvelerin listesi… 

  • Ahududu 
  • Limon 
  • Çilek 
  • Böğürtlen 
  • Kivi 
  • Greyfurt 
  • Avakado 
  • Karpuz 
  • Portakal 
  • Şeftali

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Şeker Oranı Düşük Meyveler

Fotoğraf: Trang Doan 

İnsan vücudunda özellikle beynin, şekere ihtiyacı olduğunu ve şekerin gerekli besinler arasında yer aldığını birçok kez duymuşsunuzdur. Sağlıklı bir şekilde vücudun şeker ihtiyacını karşılamak için meyvelerin içerisindeki doğal şeker tercih edilebilir. Şeker oranı düşük meyve çeşitleri sayesinde hem doğal hem de sağlıklı şeker seçeneklerine ulaşmak mümkün olur. Birçok farklı nedenden dolayı şeker tüketiminde sınırlamaya giden insanlar için düşük şekerli meyveler tüketmek ayrı bir önem taşır. 

 Limon

Şeker Oranı Düşük Meyve Limon

Fotoğraf: Sarah Chai 

Ekşi tadıyla akıllarda yerini alan limon, şeker oranı açısından oldukça düşük bir meyve olarak karşınıza çıkıyor. C vitamini açısından zengin bir meyve olan limonun bir tanesinde 1 veya 2 gramdan fazla şeker bulunmuyor. Meyvelerin şeker oranı listesi göz önüne alındığında limonun oldukça düşük bir seviyede kaldığını söylemek mümkün. 

Ahududu

Şeker Oranı Düşük Meyveler: Ahududu

Fotoğraf: Pixabay 

Haziran ve ağustos ayları arasında tam olgunluğa erişen ahududu, mayhoş tadı ile yazın en çok tercih edilen meyvelerinden biridir. Bir kase ahududunun içerisinde sadece 5 gram, yani 1 çay kaşığı kadar şeker yer alır. Tok tutma özelliği ile bilinen bu meyve; özellikle yaz aylarında yapılan diyetlere sıklıkla eklenir. 

Çilek 

Düşük Şekerli Meyveler: Çilek

Fotoğraf: Anasstasia Petrova 

İlkbahar ve yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan çilek, mayıs ayıyla birlikte tezgahlardaki yerini alıyor. Peki, bu lezzetli meyvenin şeker oranı ne kadar? Tüketirken oldukça tatlı gelen çilek, aslında düşük miktarda şeker içeriyor. Her ne kadar size tatlı gelse de bir kase çilekte 7 gram şeker bulunuyor. Böylece günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılarken çileğin içerisindeki şeker oranını dert etmenize gerek kalmıyor. 

Böğürtlen

Düşük Şekerli Meyveler: Böğürtlen

Fotoğraf: Ir Solyanaya

Yara iyileştirici etkisi ile bilinen böğürtlen, hem tatlı hem de ekşiye yakın bir lezzet sunuyor. Şekeri en düşük meyve çeşitleri arasında yer alan böğürtlenin, bir kasesinde yaklaşık 7 gram şeker bulunuyor. Aynı zamanda çok zengin bir lif kaynağı ve antioksidan olan böğürtleni mevsiminde tüketmek oldukça önemli. 

Kivi

Düşük Şekerli Meyveler: Kivi

Fotoğraf: Dimitri Dim 

Besin değeri açısından son derece kıymetli bir meyve olan kivi, ilk hasat edildiğinde sert ve ekşimsi bir tatla karşınıza çıkıyor. Yaklaşık bir hafta sonra ise kivinin çok daha tatlı ve yumuşak olduğunu söylemek mümkün. C vitamini bakımından yüksek olan kivi, şeker oranı açısından düşük meyveler arasında yer alıyor. Bir kivi yediğinizde alacağınız şeker miktarı yaklaşık 6 gram. 

Greyfurt

Şeker Oranı Düşük Meyveler: Greyfurt

Fotoğraf: Pixabay 

Diğer turunçgiller gibi kalorisiz olan ve neredeyse hiç yağ içermeyen greyfurt, özellikle diyet listelerinde sıklıkla yer alıyor. Yüksek C vitamini içeriği ve antioksidan etkisiyle bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde geniş yer kaplayan greyfurt, aynı zamanda şeker oranıyla da ideal bir meyve seçeneği oluyor. Kahvaltılarda sıklıkla tercih edilen greyfurtun yarısında 9 gram şeker bulunuyor. 

 Avokado

Şekeri Az Meyveler: Avokado

Fotoğraf: Foodiye Factor 

Birçok farklı şekilde tüketilmeye uygun olan avakado spor yapanlar ve formunu korumak isteyenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Kalp ve damar sağlığı için çeşitli faydalar sunan bu meyve, düşük şeker oranı ile kilo vermeye yardımcı oluyor. Mucize meyveler arasında yer alan avakado, olgunlaştığında içerisinde sadece 1 gram şeker barındırıyor. Şekeri en düşük meyve hangisi diyorsanız kesinlik avokado! 

Karpuz

Şekeri Az Meyveler: Karpuz

Fotoğraf: Damir Mijailovic

Karpuz, yazın sembolü olarak bilinen ve her zaman serinleten eşsiz meyvelerden biridir. Bu kadar lezzetli bir meyvenin şeker oranının düşük olması size garip gelebilir. Ancak karpuzda tahmin ettiğinizden çok daha az şeker vardır. Ortalama bir kase karpuzda yaklaşık 10 gram şeker bulunur. Her ne kadar karpuzun şeker oranı düşük olsa da bu durum porsiyon olarak tüketirken dikkat etmeyeceğiniz anlamına gelmemeli. 

Portakal

Şekeri Az Meyveler: Portakal

Fotoğraf: Karolina Grabowska 

Meyve ve meyve suyu olarak tüketilen portakal, kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alıyor. Turunçgiller ailesinden olan bu meyve, ülkemizde Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde geniş bir yer kaplıyor. Çok sulu bir meyve olan portakal muhteşem tadını farklı lezzetlere dönüştürme imkanı da sunuyor. Özellikle portakal reçeli ve marmelat olarak tüketenlerin sayısı oldukça fazla. Böylesine tatlı bir meyveyi tüketirken herkesin aklına şeker oranı geliyor. Orta boy bir portakalda ortalama 12 gram kadar şeker bulunuyor. 

Şeftali

Şekeri Az Meyveler: Şeftali

Fotoğraf: Mark Stebnicki 

Tüylü mü tüysüz mü sorularıyla karşılaşan şeftali, yumuşak kıvamı ve lezzeti ileyaz aylarına renk katıyor. Haziran ayıyla birlikte tezgahlardaki yerini alan bu meyve, yüksek A vitamini ile göz sağlığına çeşitli faydalar sunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan şeftali, aynı zamanda kolesterolü düşürücü bir etkiye de sahip. Bu lezzetli meyve her ne kadar çok tatlı olsa da bir şeftalide ortalama 13 gramdan daha az şeker bulunuyor.

Kapak fotoğrafı: Trang Doan