Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda sektörde birçok markanın boy göstermesiyle birlikte yeniden popülerlik kazanan robot süpürge teknolojisi, geleceğin akıllı evlerinde olmazsa olmaz ürünlerden biri olarak öne çıkıyor. Sizin yerinize gün içerisinde sürekli olarak gezen bu minik yardımcı dostunuz, özellikle bir evcil hayvanınız varsa günlük temizlik rutininizi oldukça kolaylaştırıyor. Bu yazımızda robot süpürgenin çalışma mantığına, robot süpürge avantajları ve dezavantajlarına ve robot süpürgeler hakkında sıkça sorulan sorulara değineceğiz.

Robot Süpürge Nedir?

Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fotoğraf: Denny Müller

Robot süpürge, adından da anlaşılabileceği gibi belirli bir otomasyona sahip olan, asıl görevi yerleri temizlemek olan cihazlardır. İlk olarak Electrolux markası tarafından 1996 yılında piyasaya sürülen Electrolux Trilobite adlı robot süpürge, kısa sürede popüler oldu. Daha sonrasında iRobot tarafından piyasaya sürülen Roomba, dünya çapında bir başarı yakalayarak milyonlarca satış adedine ulaştı ve robot süpürge kategorisinin doğmasına yol açtı.

Robot süpürgeler, kendi kendine hareket ederek evinizin haritasını çıkarır ve kir tespit ettiği zaman temizleme işlemine koyulur. Robot süpürge özellikleri, markadan markaya değişiklik gösterse de genel özellikleri arasında gün içerisinde çalışma, tamamen otonom bir şekilde temizlik yapabilme, kendini şarj edebilme ve bazı modellerde kendini temizleyebilme bulunur. 15 ile 40 santimetre arasında değişen çaplara sahip diskler şeklinde tasarlanan robot süpürgeler, günümüzde pek çok marka tarafından üretilmektedir.

Robot Süpürge Nasıl Çalışır?

Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fotoğraf: Jens Mahnke

Robot süpürgeler, diğer robotik ürünlerde olduğu gibi temelde dışarıdan alınan verilerin bir iç bilgisayarda işlenmesi ve daha sonrasında elde edilen veriler ışığında temizleme gibi belirli görevlerin yerine getirilmesi prensibine bağlı olarak çalışır. Robot süpürgelerin üzerinde yer alan LIDAR gibi lazer teknolojileri sayesinde süpürge, etrafta gezerken nesneleri tespit edebilir ve navigasyon algoritmaları yardımıyla herhangi bir nesneye çarpmadan hareket edebilir. Aynı zamanda bu işlemi gerçekleştirirken rota tespiti daha kolay hale getirmek adına evin 3 boyutlu haritasını çıkarır. Bazı robot süpürge modelleri içerisinde çeşitli sensörler ve  kamera da yer alabilir.

Evde nasıl gezinebileceğini öğrenen robot süpürgeler, bir odayı temizlemek için en iyi rotayı çıkartır ve enerji tasarrufu sağlar. Elektrikli süpürgelere benzer bir şekilde içlerinde yer alan elektrik motoru ile belirli bir emiş gücü sağlayan ve fırçalar yardımıyla da büyük parçaları çekme kabiliyeti olan robot süpürgeler, evin düzenli olarak temiz tutulmasında görev alır. Öte yandan son yıllarda geliştirilen bazı modellerde robot süpürgelerin süpürme işleminin ardından paspas yapabildiği de görülebilir. Robot süpürge avantajları içerisinde yer alan cihazı bir akıllı telefon uygulamasından kontrol edebilme imkanı, dilediğiniz süpürgeyi kirli olan bölgeye yönlendirebilmenizi sağlar.

Robot Süpürgenin Avantajları Nelerdir?

Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fotoğraf: Kowon Vn

Tahmin edebileceğiniz üzere robot süpürgelerin avantajları arasında birinci sırada sizi günlük temizlik işleyişinden kurtarması gelir. Neredeyse tüm robot süpürge markaları; tozlanan yerleri temizleme, evcil hayvan kıllarını toplama ve küçük kırıntıları süpürme konusunda oldukça başarılıdır. Öte yandan daha önce de belirttiğimiz gibi bazı modeller paspas çekme özelliği ve güçlü emiş güçleriyle yerlerin temizliği işini tamamen elinizden alabilecek kabiliyete sahiptir.

 • Zaman Tasarrufu: Robot süpürgeler, evinizi otomatik olarak süpürerek size zaman kazandırır. Manuel olarak temizlemek zorunda kalmadan, başka işlere odaklanabilirsiniz.
 • Enerji Tasarrufu: Robot süpürgeler, evinizin temizliği sırasında çok daha az enerji tüketir.
 • İnce Detaylara Odaklanma: Robot süpürgeler, evinizin köşelerindeki ve kenarlarındaki kiri ve tozu bile alabilirler. Böylece eviniz daha temiz görünebilir.
 • Çok Fonksiyonlu: Bazı robot süpürgeler, sadece süpürme işleviyle sınırlı kalmayıp, zeminleri silmek veya havayı temizlemek gibi diğer temizlik işlevlerini de yerine getirebilir.
 • Programlanabilir: Bazı robot süpürgeler, belirli saatlerde evinizi süpürmek üzere programlanabilir. Bu sayede, eviniz her zaman temiz olur ve siz işlerinize odaklanabilirsiniz.
 • Kolay Kullanım: Robot süpürgelerin çoğu, düğmeye basmanız ve işlerini yapmalarını beklemeniz dışında fazla bir kullanıcı müdahalesi gerektirmez. Bu sayede, temizliği yapmak için zaman ve enerji harcamanız gerekmez.

Robot Süpürgeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Fotoğraf: Unpsplash | Onur Binay

Robot süpürge teknolojisi yıllar içerisinde daha ulaşılabilir hale geldi. Günümüzde bir elektrikli süpürge fiyatına bile robot süpürge bulmanız mümkün. Öte yandan bazı modellerin de son derece pahalı olduğunu görebilirsiniz. Bu eğer bu teknolojiye aşina değilseniz robot süpürge hakkında bilgi almak son derece önemlidir. Robot süpürge almayı düşünüyorsanız merak edebileceğiniz bazı soruları sizin için cevaplandırdık. 

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. İhtiyacınız Var Mı?: Robot süpürgeler, genellikle konvansiyonel temizleme araçlarına kıyasla daha pahalı olduğu için robot süpürge almadan önce böyle bir aygıta ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Ayrıca evinizin fiziksel durumu (Örn: dubleks ev) robot süpürgenin verimli bir şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir.
 2. Süpürme ve Çekiş Performansı: Günümüzdeki robot süpürgeler ilk nesillere kıyasla çok daha iyi temizleme performansına sahiptir. Ancak bir robot süpürgeden beklentilerinizi de yükseltmemeniz gerekir. Evde robot süpürgenin yapmasını istediğiniz temizlik işine uygun olarak yüksek çekiş performansına sahip bir ürün tercih edebilirsiniz.
 3. Sensörler ve Haritalandırma: Bir robot süpürgenin en önemli parçası sensörleridir. Robot süpürgelerde ne kadar çok sensör varsa çevresini o kadar iyi tanıyabilir ve hiçbir yere takılmadan temizliği sürdürebilir. Ayrıca haritalandırma yapabilen robot süpürgeler tercih etmek, en iyi temizlik rotasının hesaplanabilmesi avantajı sayesinde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 4. Ses ve Temizleme Süresi: Evet, sonuçta bir robot süpürge tüm gün yavaş yavaş temizlik yapabilir. Ancak kim sürekli yüksek ses çıkaran ve etrafta bir fare gibi gezinen alete takılıp düşmek ister ki? Bu sebeple robot süpürge alırken çalışma sesine ve temizlik süresine dikkat etmek isteyebilirsiniz.
 5. Pil Ömrü: Bir robot süpürge için en önemli özelliklerden biri de pil ömrüdür. Yüksek pil ömrü, robot süpürgelerin tek bir şarj ile büyük odaları dahi temizleyebilmesini sağlar. Eve geldiğinizde salonunuzu temiz bulmayı beklerken tek karşılaştığınız şarjı odanın ortasında bitmiş bir robot süpürge olsun istemiyorsanız güçlü pillere sahip robot süpürgeler tercih etmelisiniz.

Avantajları ve Dezavantajları: Elektrikli Süpürge mi Yoksa Robot Süpürge mi? 

Robot süpürge ve elektrikli süpürgeler, genellikle aynı anda kullanılan temizlik ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Elektrikli süpürge zorlu temizleme görevlerinde kullanılırken robot süpürgeler daha çok günlük temizliği sağlıyor. Eğer ikisinden birini almayı düşünüyorsanız sizin için “Eletkrikli süpürge mi robot süpürge mi?” sorusunu avantajları ve dezavantajları açısından değerlendirdik. Tabii, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda cevabı size bıraktık.

Robot Süpürge Avantajları:

 • Otomatik olarak temizlik yaparlar, bu nedenle daha az çaba gerektirirler.
 • Çoğu model, programlanabilir veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir.
 • Çoğu zaman daha sessizdirler ve yer kaplamazlar.

Robot Süpürge Dezavantajları:

 • Genellikle daha pahalıdırlar.
 • Daha küçük toz hazneleri olduğu için daha sık boşaltılması gerekebilir.
 • Bazı modeller, sert zeminlerde daha etkili olabilse de halıların derin temizliği için yetersiz kalabilirler.

Elektrikli Süpürge Avantajları:

 • Güçlü motorları sayesinde derinlemesine temizlik sağlayabilirler.
 • Genellikle daha büyük toz torbalarına sahiptirler, bu nedenle daha uzun süre kullanılabilirler.
 • Diğer temizlik işleri için ek aksesuarlar sağlayabilirler, örneğin, halı yıkama aparatı, döşeme fırçası, vb.

Elektrikli Süpürge Dezavantajları:

 • Daha ağır ve hacimli oldukları için saklamak zor olabilir.
 • Kablo gerektirirler, bu nedenle hareket alanı sınırlıdır.
 • Gürültülü olabilirler, özellikle de güçlü motorları varsa.
 • Aktif olarak temizlik işini yapmanız gerekir.

Ortalama Robot Süpürge Ömrü Kaç Yıl?

Robot süpürgeler, diğer elektronik ürünlere kıyasla daha zorlu bir görevi yerine getirmek üzere tasarlandığı için daha sağlamdır. Ancak bir süre sonra robot süpürge ömrü kullanıcılar için sorun yaratabilir. Sektörde bulunan birçok marka ve model robot süpürge; pil ömürleri, malzeme kalitesi, yedek parça temini ve bakım hizmetleriyle uzun yıllar boyunca kullanıcısına hizmet edebilir. Robot süpürgelerin ömrü hakkında kesin bir cevap vermek zor olsa da kullanım sıklığına bağlı olarak iyi bir robot süpürgenin 4-5 yıl dayanabileceği düşünülür. Robot süpürgelerin ömrünü, üretici firmanın size sağladığı garanti süresi üzerinden tahmin edebilirsiniz.

Robot Süpürge Püf Noktaları, İpuçları

 • Robot süpürge teknolojisi ile ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi bu cihazların halı üzerinde gösterdiği performanstır. Birçok yeni modelde halıları da süpürebilmek için güçlendirilmiş tekerlekler bulunur. Bu sayede cihazlar halı üzerinde de güçlü bir emiş performansı gösterebilir.
 • Dubleks evlerde robot süpürge kullanımı özellikle haritalama özelliğine sahip modellerde bazı problemler yaratabilir. Bu tip çok katlı evlerde her bir katı ayrıca tanımlayabildikleri için çoklu haritalama özelliğine sahip olan cihazlar tercih edilmelidir.
 • Robot süpürgelerin şarj ve çalışma süreleri değişkenlik gösterir. Eğer büyük bir eviniz varsa ve sık sık temizlik yapmak istiyorsanız hızlı şarj olabilen ve enerji tasarrufu sağlayan cihazlara yönelmeniz gerekir.
 • Robot süpürgelerin boyları da modellere göre değişiklik gösterir. Özellikle LIDAR sensörüne sahip olan cihazlar daha fazla yüksekliğe sahiptir. Eğer evinizde çok sayıda alçak eşya varsa yüksekliği daha düşük seviyede olan modelleri tercih edebilirsiniz.