Robot Süpürge Teknolojisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Robot Süpürge Önerileri: En İyi 10 Robot Süpürge

Son yıllarda sektörde birçok markanın boy göstermesiyle birlikte yeniden popülerlik kazanan robot süpürge teknolojisi, geleceğin akıllı evlerinde olmazsa olmaz ürünlerden biri olarak öne çıkıyor. Sizin yerinize gün içerisinde sürekli olarak gezen bu minik yardımcı dostunuz, özellikle bir evcil hayvanınız varsa günlük temizlik rutininizi oldukça kolaylaştırıyor. Bu teknolojinin daha da yaygın hale gelmesiyle markette farklı özelliklere birçok yeni markaya rastlanabiliyor. Peki, robot süpürgenizi nasıl seçmelisiniz? İşte sizin için hazırladığımız en iyi robot süpürgeler listemiz…

Robot Süpürge Nedir?

robot süpürge
Fotoğraf: Denny Müller

Robot süpürge, adından da anlaşılabileceği gibi belirli bir otomasyona sahip olan, asıl görevi yerleri temizlemek olan cihazlardır. 

İlk olarak Electrolux markası tarafından 1996 yılında piyasaya sürülen Electrolux Trilobite adlı robot süpürge, kısa sürede popüler oldu. Daha sonrasında iRobot tarafından piyasaya sürülen Roomba, dünya çapında bir başarı yakalayarak milyonlarca satış adedine ulaştı ve robot süpürge kategorisinin doğmasına yol açtı.

Robot süpürgeler, kendi kendine hareket ederek evinizin haritasını çıkarır ve kir tespit ettiği zaman temizleme işlemine koyulur. Robot süpürge özellikleri, markadan markaya değişiklik gösterse de genel özellikleri arasında gün içerisinde çalışma, tamamen otonom bir şekilde temizlik yapabilme, kendini şarj edebilme ve bazı modellerde kendini temizleyebilme bulunur. 15 ile 40 santimetre arasında değişen çaplara sahip diskler şeklinde tasarlanan robot süpürgeler, günümüzde pek çok marka tarafından üretilmektedir.

Robot süpürgeler, diğer robotik ürünlerde olduğu gibi temelde dışarıdan alınan verilerin bir iç bilgisayarda işlenmesi ve daha sonrasında elde edilen veriler ışığında temizleme gibi belirli görevlerin yerine getirilmesi prensibine bağlı olarak çalışır. 

Robot süpürgelerin üzerinde yer alan LIDAR gibi lazer teknolojileri sayesinde süpürge, etrafta gezerken nesneleri tespit edebilir ve navigasyon algoritmaları yardımıyla herhangi bir nesneye çarpmadan hareket edebilir. Aynı zamanda bu işlemi gerçekleştirirken rota tespiti daha kolay hale getirmek adına evin üç boyutlu haritasını çıkarır. Bazı robot süpürge modelleri içerisinde çeşitli sensörler ve  kamera da yer alabilir.

Evde nasıl gezinebileceğini öğrenen robot süpürgeler, bir odayı temizlemek için en iyi rotayı çıkartır ve enerji tasarrufu sağlar. Elektrikli süpürgelere benzer bir şekilde içlerinde yer alan elektrik motoru ile belirli bir emiş gücü sağlayan ve fırçalar yardımıyla da büyük parçaları çekme kabiliyeti olan robot süpürgeler, evin düzenli olarak temiz tutulmasında görev alır. Öte yandan son yıllarda geliştirilen bazı modellerde robot süpürgelerin süpürme işleminin ardından paspas yapabildiği de görülebilir. 

Robot süpürge avantajları içerisinde yer alan cihazı bir akıllı telefon uygulamasından kontrol edebilme imkanı, dilediğiniz süpürgeyi kirli olan bölgeye yönlendirebilmenizi sağlar.

En İyi 10 Robot Süpürge

Robot süpürgeler; emiş gücü, bataryası ve sensörleri bakımından birbirinden ayrılıyor. Kimi robot süpürgeler yalnızca vakumlu temizlik sağlarken kimileri silme işlemini de gerçekleştirebiliyor. Ancak neredeyse hepsi halının az olduğu ve tümseklerin bulunmadığı evlerde işlevsel olarak kullanılabiliyor. Bu sebeple robot süpürge alırken evinizin yükselti detayları ve eşya yerleşim planı da büyük önem arz ediyor. Yani, en memnun kalınan robot süpürge, size en uygun robot süpürgedir diyebiliriz. Ancak merak etmeyin! Sizin için oluşturduğumuz listede her bütçeye ve ihtiyaca göre uygun robot süpürge önerileri yer alıyor.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Pro 2

Xiaomi Vacuum Mop Pro 2

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5200 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerYüksek titreşim, paspas, lazer navigasyon ile haritalandırma

Son yıllarda akıllı ev aletleri kategorisinin en önde gelen markalarından olan Xiaomi, sevilen ürünü Mi Robot Vacuum Mop Pro 2 ile en memnun kalınan robot süpürge tercihleri arasında yer alıyor. 3000 Pa’lık emiş gücü ile önceki modele kıyasla çok daha inatçı kirleri ve parçacıkları toplama kapasitesine sahip olan cihaz, 5200 mAh’lık piliyle dikkat çekiyor. İstasyona uğramadan tek bir seferde 150 metrekareden daha büyük bir alanı temizleyebilen Xiaomi robot süpürge, gelişmiş lazer navigasyon sistemiyle tüm evin haritasını çıkarabiliyor. Üstelik birden fazla kat için haritalandırma işlemi de gerçekleştirebiliyor. Ürünün en faydalı noktalarından biri ise her odaya ayrı özelliklerin atanabilmesi. 

Örneğin gece saatlerinde yatak odasını temizlememesini veya kedinizin bulunduğu odaya girmemesini söyleyebilirsiniz.

Anker Eufy RoboVac G30

anker robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil2600 mAh
Çöp İstasyonuVar
ÖzelliklerSmart Dynamic Navigation, süpürme ve paspaslama, uygulama ile kontrol, manyetik bant ile sınır belirleme, ultra ince tasarım

Tanınan ev aletleri üreticilerinden olan Anker tarafından üretilen Eufy RoboVac G30, uygun fiyatlı ve yüksek işleve sahip robot süpürge önerisi arayanlar için biçilmiş kaftan. Süpürmenin yanı sıra paspas ile temizleme özelliğine de sahip olan cihaz, hassas navigasyon desteği ile evin her köşesine ulaşabiliyor. Ultra ince tasarımı, eşyaların altına girmeye yardımcı oluyor. Tek kullanımlık ve yeniden kullanılabilir bezlere sahip olan ürün, sürekli olarak dış kaynaklardan yedek parça temin edilmesi derdini ortadan kaldırıyor. Öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise oldukça düşük ses seviyelerinde çalışabilmesi. 

Fakir Robert Rs 770

fakir robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil2200 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerAkıllı navigasyon, uzaktan kumanda, ultra ince tasarım, çoklu temizlik modları, Türkçe sesli kontrol

Ev aletleri denildiğinde ilk akla gelen markalardan olan Fakir tarafından üretilen Robert Rs 770, evinizdeki yardımcınız olmaya hazır. Oldukça sağlam yapısı ve birbirinden faydalı özellikleriyle dikkat çeken ürün, Türkçe sesli uyarı sistemine de sahip. Üç farklı bölge için haritalandırma yapabilmesi ise ürünü istediğiniz şekilde konfigüre edebilmenize olanak sağlıyor. 

Birçok akıllı sensöre sahip olan akıllı Fakir robot süpürge, halı üzerine geldiğinde emiş gücünü arttırarak kapsamlı temizlik yapıyor. Hem süpürme hem de paspaslama yeteneklerine sahip olan ürünün 4 farklı emiş ve 3 farklı silme ayarı bulunuyor. 

TCL SWEEVA 6000

TCL robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5000 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerAkıllı temizlik ve yol bulma, otomatik şarj, uygulama ve sesli asistan ile kontrol, ince tasarım, 4 farklı seviyedeki yüksek emiş gücü, UVC sterilizasyon

Çin’de faaliyet gösteren bir diğer teknoloji devi TCL tarafından üretilen Sweeva 6000M robot süpürge, kapsamlı temizlik ve rahatlık arayanların tercihi konumunda. 4 farklı ayarlanabilir emiş seçeneği ve 2700 PA emiş gücü ile en zorlu kirleri dahi rahatça temizleyen TCL robot süpürge, gücüne rağmen 65 dB’in altındaki ses seviyelerinde çalışıyor. Ayrıca bakteri ve mikroplardan arınma için UVC sterilizasyon kullanılıyor. 

Ürün, Alexa ve Google Asistan gibi çeşitli ev asistanları ile entegre edilerek kullanılabiliyor. 5000 mAh’lik bataryası ise tek seferde 3 saatlik temizlik imkanı sağlıyor. Ürünün çoklu kat haritalandırma ve bölge bazlı özelleştirme seçenekleri olduğunu belirtmemizde fayda var. 

Neabot Nomo Q11

Neabot robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5200 mAh
Çöp İstasyonuVar
ÖzelliklerOtomatik boşaltma, 4000 Pa yüksek emiş gücü, düşme engelleyici, sesli asistan desteği, AI engellerden kaçma

En iyi robot süpürge 2024 önerileri içerisinde derinlemesine temizlik arayanlar iyi bir seçenek olan için Neabot Nomo Q11, tam anlamıyla bir canavar! Ürünün en öne çıkan özelliği, kendine ait bir çöp istasyonuna sahip olması. Bu sayede sürekli olarak ürünün çöp torbasını değiştirmek zorunda kalmıyorsunuz. Şarj istasyonu içerisinde yer alan sistem, ürünün içerisindeki kirleri otomatik olarak 2.5 litrelik bir çöp torbasına boşaltıyor. Öte yandan 4000 Pa’lık oldukça yüksek emiş gücüyle dikkat çeken ürün, en zorlu kirleri dahi temizleyebiliyor. Yapay zeka destekli engellerden kaçma sistemi, düşme önleyici tasarım, 87mm ince gövde ürünün diğer öne çıkan özellikleri arasında.

Ecovacs Deeboot T9

deebot robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5200 mAh
Çöp İstasyonuVar
ÖzelliklerYüksek hassasiyetli navigasyon, oda spreyi özelliği, paspas ve süpürme, çöp istasyonu

TrueDetect 3D ve TrueMapping gibi teknolojiler sayesinde karanlıkta dahi yolunu bulabilen Deeboot T9, oldukça yenilikçi teknolojileriyle öne çıkıyor. Ürünün muadillerinden ayrılan yönlerinden bir tanesi, temizlik sonrasında 90 gün boyunca kalıcılık sağlayan oda spreyini otomatik olarak sıkması. 

OZMO Pro 2.0 paspaslama ve 3000 Pa’lık emiş gücü ise evdeki tüm kirleri kolayca temizlemesine olanak sağlıyor. Ürün, birden fazla katı haritalandırabiliyor ve odaları birbirinden ayırabiliyor. Oldukça gelişmiş bir uygulamaya sahip olan Deeboot T9’un tüm hareketleri her an izlenebiliyor. En faydalı özelliklerinden biri ise 30 güne kadar depolama kapasitesine sahip olan, değiştirilebilir istasyon çöp torbasına otomatik olarak boşaltım yapması.

iRobot Roomba Combo J7

irobot robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil2210 mAh
Çöp İstasyonuVar
ÖzelliklerAeroForca Premium dört aşamalı temizlik, nesne algılama ve kaçınma, PrecisionVision ve vSLAM ile navigasyon, uzak durulacak bölgeler

Robot süpürgelerden bahsederken bu kategorinin doğmasına öncülük eden firmadan bahsetmezsek olmaz. Dünya çapında milyonlarca satan iRobot Roomba Combo J7, profesyonel temizlik isteyenlerin tercihi konumunda. iRobot OS isimli kendi işletim sistemine ve gelişmiş vSLAM haritalandırma seçeneğine sahip olan ürün, halı gibi yüzeylerde yukarı kaldırılabilir paspas teknolojisi ile gerçekten tam otonom çalışabilen ilk modellerden biri. 

Clean Base teknolojisi, kirlerin şarj istasyonu içerisine otomatik olarak boşaltılmasına olanak sağlıyor. Gelişmiş engel tanıma özelliği ise evcil hayvan dışkısı, terlik, çorap, kablo ve bunun gibi 80’den fazla objeyi tespit ederek rotasını ayarlamasına yardımcı oluyor. Ürün, 10 farklı kat için haritalandırma yapabiliyor. En dikkat çeken özelliği ise halı üzerine geldiğinde otomatik olarak kendisini kaldırması ve yumuşak bir geçiş sağlaması.

Neato D9

Neato robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil4200 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerLIDAR haritalandırma ile karanlık ortamda çalışma, 200 dakika çalışma süresi, girilmez bölge ayarı, uygulama üzerinden kontrol

Robot süpürge kullanmak isteyen ancak güvenlik endişeleri olanlar için iyi bir seçenek olan Neato D9, navigasyon sistemi için tamamen LIDAR verilerine güveniyor. Yani, ürünün üzerinde herhangi bir kamera veya mikrofon bulunmuyor. Bu sayede 360 derece, karanlıkta dahi işlevsel haritalandırma yapılabiliyor. Ürünün gelişmiş uygulaması, girilmesini istemediğiniz bölgeler tanımlamanıza olanak sağlıyor. Bütçe dostu süpürgeler arasında yer alan ürün, yüksek iş gücü gerektiren durumlara Quick Boost teknolojisi ile kendini adapte edebiliyor.

Grundig VCR 9031 Mop

grundig robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5200 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerMobil uygulama, otomatik şarj, düşme engelleyici sensör, girilmez alan ayarı, LIDAR haritalandırma

Ev aletleri kategorisinin önde gelen isimlerinden Grundig tarafından üretilen VCR 9031 Mop robot süpürge, uygun fiyatlı bir seçenek arayanlara göre olabilir. 5200 mAh’lik bataryası ise 150 dakikaya kadar temizlik süresi sunan ürün, haritalandırma işlemini LIDAR ile gerçekleştiriyor. Ürün, işlemler hakkında sesli uyarılar veriyor ve akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol edilebiliyor. Bu sayede girilmez alan belirleme ve zaman ayarı gibi özellikler kullanılabiliyor. 20 mm’ye kadar yükseklikleri otomatik olarak aşan ürün, hem hali temizleme hem de paspaslama kabiliyetlerine sahip. 65 dB’in altındaki çalışma ses seviyesi ise evde oluşabilecek istenmeyen gürültülerin önüne geçiyor.

Roborock Q7 Max

roborock robot süpürge

Ürün LinkiTıklayın!
Pil5200 mAh
Çöp İstasyonuYok
ÖzelliklerYüksek emiş gücü, dayanıklı kir temizleme sistemi, aynı anda vakum ve paspaslama, birleşik çöp kovası ve su deposu, üç boyutlu haritalandırma, uygulamadan rutin seçimi

En iyi robot süpürge önerileri listemizi Roborock Q7 Max ile tamamlıyoruz. Büyük evlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan Roborock robot süpürge, 5200 mAh’lik bataryası sayesinde tek seferde uzun süreli temizlik gerçekleştirebiliyor. Ürünün üç boyutlu haritalandırma yapabilmesi, evinizin her noktasını daha iyi kavramanıza olanak sağlarken girilmez bölgeler ve görünmez duvarlar oluşturmak ise robot süpürge kaynaklı olarak oluşabilecek sorunların önüne geçiyor. 

Yemek yapmak veya el işi hobileri gibi etrafın kirlenmesine neden olan günlük işler için uygulama üzerinden rutin seçimi seçeneği ise işinizi bir hayli kolaylaştırıyor. 

Robot Süpürgenin Avantajları Nelerdir?

robot süpürge teknolojisi
Fotoğraf: Kowon Vn

Tahmin edebileceğiniz üzere robot süpürgelerin avantajları arasında birinci sırada sizi günlük temizlik işleyişinden kurtarması gelir. Neredeyse tüm robot süpürge markaları; tozlanan yerleri temizleme, evcil hayvan kıllarını toplama ve küçük kırıntıları süpürme konusunda oldukça başarılıdır. Öte yandan daha önce de belirttiğimiz gibi bazı modeller paspas çekme özelliği ve güçlü emiş güçleriyle yerlerin temizliği işini tamamen elinizden alabilecek kabiliyete sahiptir.

 • Zaman Tasarrufu: Robot süpürgeler, evinizi otomatik olarak süpürerek size zaman kazandırır. Manuel olarak temizlemek zorunda kalmadan, başka işlere odaklanabilirsiniz.
 • Enerji Tasarrufu: Robot süpürgeler, evinizin temizliği sırasında çok daha az enerji tüketir.
 • İnce Detaylara Odaklanma: Robot süpürgeler, evinizin köşelerindeki ve kenarlarındaki kiri ve tozu bile alabilirler. Böylece eviniz daha temiz görünebilir.
 • Çok Fonksiyonlu: Bazı robot süpürgeler, sadece süpürme işleviyle sınırlı kalmayıp, zeminleri silmek veya havayı temizlemek gibi diğer temizlik işlevlerini de yerine getirebilir.
 • Programlanabilir: Bazı robot süpürgeler, belirli saatlerde evinizi süpürmek üzere programlanabilir. Bu sayede, eviniz her zaman temiz olur ve siz işlerinize odaklanabilirsiniz.
 • Kolay Kullanım: Robot süpürgelerin çoğu, düğmeye basmanız ve işlerini yapmalarını beklemeniz dışında fazla bir kullanıcı müdahalesi gerektirmez. Bu sayede temizliği yapmak için zaman ve enerji harcamanız gerekmez.

Robot Süpürgeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

robot süpürge
Fotoğraf: Unsplash | Onur Binay

Robot süpürge teknolojisi yıllar içerisinde daha ulaşılabilir hale geldi. Günümüzde bir elektrikli süpürge fiyatına bile robot süpürge bulmanız mümkün. Öte yandan bazı modellerin de son derece pahalı olduğunu görebilirsiniz. Bu eğer bu teknolojiye aşina değilseniz robot süpürge hakkında bilgi almak son derece önemlidir. Robot süpürge almayı düşünüyorsanız merak edebileceğiniz bazı soruları sizin için cevaplandırdık. 

Robot Süpürge Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. İhtiyacınız Var Mı?: Robot süpürgeler, genellikle konvansiyonel temizleme araçlarına kıyasla daha pahalı olduğu için robot süpürge almadan önce böyle bir aygıta ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmeniz gerekir. Ayrıca evinizin fiziksel durumu (Örn: dubleks ev) robot süpürgenin verimli bir şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir.
 2. Süpürme ve Çekiş Performansı: Günümüzdeki robot süpürgeler ilk nesillere kıyasla çok daha iyi temizleme performansına sahiptir. Ancak bir robot süpürgeden beklentilerinizi de yükseltmemeniz gerekir. Evde robot süpürgenin yapmasını istediğiniz temizlik işine uygun olarak yüksek çekiş performansına sahip bir ürün tercih edebilirsiniz.
 3. Sensörler ve Haritalandırma: Bir robot süpürgenin en önemli parçası sensörleridir. Robot süpürgelerde ne kadar çok sensör varsa çevresini o kadar iyi tanıyabilir ve hiçbir yere takılmadan temizliği sürdürebilir. Ayrıca haritalandırma yapabilen robot süpürgeler tercih etmek, en iyi temizlik rotasının hesaplanabilmesi avantajı sayesinde enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.
 4. Ses ve Temizleme Süresi: Evet, sonuçta bir robot süpürge tüm gün yavaş yavaş temizlik yapabilir. Ancak kim sürekli yüksek ses çıkaran ve etrafta bir fare gibi gezinen alete takılıp düşmek ister ki? Bu sebeple robot süpürge alırken çalışma sesine ve temizlik süresine dikkat etmek isteyebilirsiniz.
 5. Pil Ömrü: Bir robot süpürge için en önemli özelliklerden biri de pil ömrüdür. Yüksek pil ömrü, robot süpürgelerin tek bir şarj ile büyük odaları dahi temizleyebilmesini sağlar. Eve geldiğinizde salonunuzu temiz bulmayı beklerken tek karşılaştığınız şarjı odanın ortasında bitmiş bir robot süpürge olsun istemiyorsanız güçlü pillere sahip robot süpürgeler tercih etmelisiniz.
 6. Robot Süpürge Yorum ve Önerileri: Robot süpürgeler, kağıt üzerinde iyi görünse de genellikle kullanım sırasında tam anlamıyla kendilerini gösterebiliyor. Çünkü dünya üzerindeki milyonlarca ev için birbirinden farklı özelliklere sahip ürünler yapmak neredeyse imkansız. Bu sebeple robot süpürge alırken kullanıcı yorumlarını ve teknik değerlendirmeleri incelemeyi unutmayın!
 7.  

Avantajları ve Dezavantajları: Elektrikli Süpürge mi Yoksa Robot Süpürge mi? 

Robot süpürge ve elektrikli süpürgeler, genellikle aynı anda kullanılan temizlik ürünleri olarak karşımıza çıkıyor. Elektrikli süpürge zorlu temizleme görevlerinde kullanılırken robot süpürgeler daha çok günlük temizliği sağlıyor. Eğer ikisinden birini almayı düşünüyorsanız sizin için “Elektrikli süpürge mi robot süpürge mi?” sorusunu avantajları ve dezavantajları açısından değerlendirdik. Tabii, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz doğrultusunda cevabı size bıraktık.

Robot Süpürge Avantajları:

 • Otomatik olarak temizlik yapar, bu nedenle daha az çaba gerektirir.
 • Çoğu model, programlanabilir veya uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir.
 • Çoğu zaman daha sessizdir ve yer kaplamaz.

Robot Süpürge Dezavantajları:

 • Genellikle daha pahalıdır.
 • Daha küçük toz hazneleri olduğu için daha sık boşaltılması gerekebilir.
 • Bazı modeller, sert zeminlerde daha etkili olabilse de halıların derin temizliği için yetersiz kalabilir.

Elektrikli Süpürge Avantajları:

 • Güçlü motorları sayesinde derinlemesine temizlik sağlayabilir.
 • Genellikle daha büyük toz torbalarına sahiptir, bu nedenle daha uzun süre kullanılabilir.
 • Diğer temizlik işleri için ek aksesuarlar sağlayabilir. Örneğin;  halı yıkama aparatı, döşeme fırçası, vb.

Elektrikli Süpürge Dezavantajları:

 • Daha ağır ve hacimli oldukları için saklamak zor olabilir.
 • Kablo gerektirir, bu nedenle hareket alanı sınırlıdır.
 • Gürültülü olabilir, özellikle de güçlü motorları varsa.
 • Aktif olarak temizlik işini yapmanız gerekir.

Ortalama Robot Süpürge Ömrü Kaç Yıl?

Robot süpürgeler, diğer elektronik ürünlere kıyasla daha zorlu bir görevi yerine getirmek üzere tasarlandığı için daha sağlamdır. Ancak bir süre sonra robot süpürge ömrü kullanıcılar için sorun yaratabilir. Sektörde bulunan birçok marka ve model robot süpürge; pil ömürleri, malzeme kalitesi, yedek parça temini ve bakım hizmetleriyle uzun yıllar boyunca kullanıcısına hizmet edebilir. Robot süpürgelerin ömrü hakkında kesin bir cevap vermek zor olsa da kullanım sıklığına bağlı olarak iyi bir robot süpürgenin 4-5 yıl dayanabileceği düşünülür. Robot süpürgelerin ömrünü, üretici firmanın size sağladığı garanti süresi üzerinden tahmin edebilirsiniz.

Robot Süpürge Püf Noktaları, İpuçları

 • Robot süpürge teknolojisi ile ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi bu cihazların halı üzerinde gösterdiği performanstır. Birçok yeni modelde halıları da süpürebilmek için güçlendirilmiş tekerlekler bulunur. Bu sayede cihazlar halı üzerinde de güçlü bir emiş performansı gösterebilir.
 • Dubleks evlerde robot süpürge kullanımı özellikle haritalama özelliğine sahip modellerde bazı problemler yaratabilir. Bu tip çok katlı evlerde her bir katı ayrıca tanımlayabildikleri için çoklu haritalama özelliğine sahip olan cihazlar tercih edilmelidir.
 • Robot süpürgelerin şarj ve çalışma süreleri değişkenlik gösterir. Eğer büyük bir eviniz varsa ve sık sık temizlik yapmak istiyorsanız hızlı şarj olabilen ve enerji tasarrufu sağlayan cihazlara yönelmeniz gerekir.
 • Robot süpürgelerin boyları da modellere göre değişiklik gösterir. Özellikle LIDAR sensörüne sahip olan cihazlar daha fazla yüksekliğe sahiptir. Eğer evinizde çok sayıda alçak eşya varsa yüksekliği daha düşük seviyede olan modelleri tercih edebilirsiniz.