sephora

Güzellik Bahane, Sephora ile Işıldamak Şahane

2024 senesinin ilk günlerinde yeni yılın planları yapılırken geçtiğimiz yılda yaşadığımız güzellikleri de hatırlamak insana iyi geliyor.

PlumeMag kurulduğunda başladığım yazılarıma bir ara vermiştim. Geri dönmek çok güzel. 2024 yılında güzellik dünyasının nabzını tutacağım ve sizinle deneyimlerimi ve yenilikleri paylaşacağım.

sephora araba

2023 yılının güzellik dünyasındaki önemli olaylarına dönüp baktığımız zaman, doğup büyüdüğüm Bağdat Caddesi’nde açılan ve Türkiye’nin en büyük Sephora mağazası unvanına sahip mağaza açılışından bahsetmek gerekir.

Açılışın tüm aşamalarını takip etmiş biri olarak bu çapta büyük bir etkinlik serisinin bu kadar büyük ustalıkla hayata geçirilmiş olması bir mucize olmamakla beraber, müthiş bir planlama ve olağanüstü insan odaklı bir organizasyon yetisini ortaya koyuyor.

Açılışa özel sosyal medyada yapılan duyurularda, çok sayıda kişiye hediyeler verileceği açıklanmıştı. Dünyanın birçok yerinde böyle açılışlar görüyoruz, indirim partilerinde birbirini ezenler, açılışa özel kampanya kuyruklarında çıkan kavgalar…

sephora yılbaşı

Bu örneklerde insan odaklı değil, satış odaklı yaklaşımın hoş olmayan her halini görmek mümkün.

Lakin Sephora Bağdat Caddesi açılışı için kuyrukta bekleyenler, mağaza açılış saatinde ikramlar ve güler yüz eşliğinde mağazaya birer VIP müşteri coşkusuyla konuk edilen tüm sıra yapmış kişiler Sephora’nın ruhunu muhteşem bir şekilde yansıttı.

Aslında ben Sephora’nın tadı damağında kalan ve efsaneleşen yeni yıl davetinden bahsetmek istiyordum ama konu konuyu açtı.

atlı karınca

Sephora yeni yıl davetinde, Alice Harikalar Diyarında birer karakter gibiydik. Tüm ekibin olmazsa olmaz güleryüzü, markaların en yeni ürün ve uygulamalarını deneyimlediğimiz alanlar, hatta deniz manzaralı atlı karıncaya kadar, güzelliklerle örülmüş harika bir etkinlik örgüsüydü.

Ayça Kaya’nın davetlisi olarak katıldığım bu davetin özetini şu cümle ile anlatacağım: Güzellik ürünleri tek başında fayda etmez, güzel duygular en büyük placebo etkisidir. Güzel davetler sadece mekanla, ikramla değerli hale gelmez. Davetliye hissettirilen güzel duygular en büyük meziyettir.

bihter ayyıldız sephora

Evet güzellik bahane, Sephora’nın dünyasında iyi hissetmek şahane. Son bir tekrar: İletişim bir sanattır. Güzel ürünler, güzel davetler olur unutulur ama güzel insanların, güzel sözleri yüzümüze süreceğimiz en pahalı kremden daha etkilidir.

Sephora dünyasının nice güzelliklerimi keşfedeceğimiz ve birlikte parlayacağımız bir yıl diliyorum.