Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?

Evlerimiz, ofislerimiz ne kadar dikkat edersek edelim kirleniyor ve bu yüzden haftalık ya da günlük temizlik yapıyoruz. Temizlik işlemlerini yaparken de çoğu zaman kullandığımız yardımcılar; çeşitli kimyasallar! Kirler ve mikroplar ile mücadele verirken kullandığımız kimyasallardan dolayı çevreyi olumsuz etkileyebiliyoruz. Peki, temizlik rutinimizi nasıl çevre dostu bir hale getirebiliriz? Bu soruya yanıt olarak izleyebileceğiniz basit adımlar yazımızda! 

Yeşil Temizlik İçin Basit Adımlar

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / KINN Living

Çevre sağlığı da en az evimizi ya da ofisimizi temiz tutmak kadar önemli! Bunun için yapmamız gereken ise temizlik alışkanlığımızı yeşillendirmek. İşte yeşil temizlik rutini için size yardımcı olabilecek birkaç ipucu…

Yeşil Temizlik Ürünleri Kullanın

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / Brooke Lark

İlk olarak yapılması gereken yeşil temizlik ürünlerine yönelmek… Bu şekilde isimlendirilen ürünler genellikle yenilenebilir kaynaklardan ediliyor. Toksik olmayan bu ürünler sayesinde hem evlerimizi, ofislerimizi temiz tutabiliyoruz hem de gezegenin sağlığını tehlikeye atmıyoruz.

Antibakteriyel Temizleyiciler Yerine Sabun Tercih Edin

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / Towfiqu barbhuiya

Pek çok kişi antibakteriyel temizleyicilerin hijyen için daha etkili olduğunu düşünüyor. Fakat durum tam olarak böyle değil. Antibakteriyel temizleyiciler sabundan daha iyi temizlik yapmıyor. Hatta antibakteriyel kimyasaldan kurtulan dirençli mikroplardan ‘’süper mikrop’’ üreme riski oluşturuyor. 

Kabartma Tozundan Faydalanın

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / howtogym

Temizlik için kullanabileceğimiz kimyasal olmayan ürünlerden biri de kabartma tozu! Özellikle halıda hoş olmayan bir koku varsa kabartma tozu bu durumu çözebiliyor. Bunun için yapılması gereken önce kabartma tozunu serpmek ve ardından vakumlamak. Lavabolarda ve benzeri yerlerde de kabartma tozu kullanmak oldukça kolay. Lavabo ve benzeri yerleri temizlemek için ilk olarak kabartma tozunu, sabun ve tuz ile karıştırmak gerekiyor. Akabinde bu karışımı kullanarak temizlenecek alanları bir bezle ovalamak ve sonrasında suyla yıkamak yeterli.

İç Mekan Havanızı Doğal Yollarla Tazeleyin

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / Anna Peipina

Oda spreyleri hoş bir koku yayıyor fakat bu da çevre sağlığını gözeten bir durum değil. Bunun yerine doğal yolları tercih etmelisiniz. Tarçın, karanfil veya sevdiğiniz diğer bitkileri kaynatarak mekanın kokusunu değiştirebilirsiniz.

Toksik Temizleyicileri Güvenle Atın

Temizlik Rutininizi Nasıl Yeşillendirebilirsiniz?
Fotoğraf: Unsplash / Markus Spiske

Evinizdeki veya ofisinizdeki toksik temizleyicileri değiştiriken çöp sahalarını da düşünmek gerekiyor. Bu temizleyicileri direkt çöpe atmak yerine doğru geri dönüşüm noktalarına bırakmak çevre sağlığı için oldukça önemli. Bu toksik temizleyicileri çöp sahalarına atmanız durumunda su kaynaklarına karışma riskini ortaya çıkarıyorsunuz. 

Sayılarla Yeşil Temizlik

  • 5 milyar: Kurumsal temizlik endüstrisinde her yıl kullanılan kimyasalların sayısı 5 milyarı buluyor.
  • 87 litre: Bir kapıcının her yıl kullandığı ve yüzde 25’i tehlikeli olan kimyasalların miktarı 87 litre civarında oluyor.
  • 17.000: Ev temizliği için mevcut petrokimyasalların sayısı 17 bini aşıyor. Bunların da sadece yüzde 30’u insan ve çevre sağlığı açısından teste tabi tutulmuş durumdadır.

Yukarıdaki sayıların azalması, gezegenimizin sağlığı için önemli bir gereklilik niteliğini taşıyor. Bu kapsamda temizlik rutinimizi yeşillendirmek oldukça kıymetli!

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / jeshoots.com