Metro Türkiye ve Şef Umut Karakuş’tan “Atıksız Yılbaşı Yemeği”

Metro Türkiye ve Şef Umut Karakuş’tan “Atıksız Yılbaşı Yemeği”

Metro Türkiye, yeme içme işletmelerinde gıda atığını azaltmak ve atıksız menülerin oluşturulmasını sağlamak için 2018 yılından bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar devam ederken marka bu yıl;  yılbaşı sofralarında gıda israfını önlemek için de kolları sıvadı. Metro Türkiye’nin desteği ile “Atıksız Yılbaşı Yemeği” hazırlayan Şef Umut Karakuş, lezzet ile sürdürülebilirliği buluşturdu. Muutto Galataport’ta gerçekleştirilen davette, Karakuş’un özel sunumuyla hiçbir gıdanın israf edilmediği portakallı hindiden pancarlı içli köfteye, leblebi humustan balkabağına pek çok özel lezzet bir arada sunuldu.

Metro Türkiye, Sürdürülebilirliği Gıdanın Olduğu Her Alana Yaymayı Hedefliyor

Metro Türkiye ve Şef Umut Karakuş’tan “Atıksız Yılbaşı Yemeği”

Türk mutfak kültürünü ve değerlerini koruma ve gelecek nesillere aktarma niyetiyle faaliyetlerine “sürdürülebilirlik odağında” devam eden Metro Türkiye, sunduğu ürünler ile yılbaşında atıksız sofralar nasıl kurulur sorusunun cevabını Şef Umut Karakuş ile birlikte verdi. 

Bu özel davette yaptığı konuşmada restoranların ve şeflerin sürdürülebilirlik dönüşümüne katma değer sunduklarını ifade eden Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Bu doğrultuda gıdayı koruyor, israfla mücadele ediyor, sürdürülebilirliği gıdanın olduğu her alana yaymaya gayret ediyoruz. Amacımız, sürdürülebilirlik çalışmalarımız kapsamında paydaşlarımızı bilgilendirmek ve yönlendirmek” dedi.

Türüng, “Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak kurduğumuz Gastronometro’nun web sitesinde bir restoranın ya da işletmenin ihtiyacı olabilecek tüm sürdürülebilirlik bilgilerini, trendleri, dünyada ve Türkiye’deki iyi uygulama örneklerini sunuyoruz. Bu platform üzerinden yeme-içme sektörünün sürdürülebilirliğe atacakları adımlara rehberlik ediyor, onların müşterilerine sürdürülebilir ürünler sunabilmesini sağlayacak çözümleri raflarımıza da getiriyoruz.” diye de ekledi. 

Atıksız Yemek Reçeteleri Sunuluyor

Metro Türkiye ve Şef Umut Karakuş’tan “Atıksız Yılbaşı Yemeği”

İşletmelere atıksız yemekler hazırlayabilmeleri için reçeteler de geliştirildiğinden bahsedildi. Portal üzerinden ulaşılabilen ‘Atık Azaltım Menüsü’ isimli rehberde sürdürülebilir menü oluşturma kriterlerine, sürdürülebilir gıda ve yemeklere yönelik önerilere yer verildi. Hazırladıkları Otel, Restoran ve Diğer Toplu Tüketim Yerlerinde Gıda İsrafı İle Mücadele Kılavuzu’nun da sektöre yol gösteren önemli bir rehber olduğuna değinen Türüng, kılavuz odağında yine yeme içme sektöründeki işletmelere verilen ve bu alanda bir ilk olan gıda israfıyla mücadele eğitimlerine de başladıklarını ifade etti. 

“Yeni yıla girerken en büyük dileklerimizden biri bütün mutfakların ve menülerin ‘atıksız’ olması.” diyen Sinem Türüng, Şef Umut Karakuş ile birlikte bu dileğe öncülük edecek güzel bir örnek sunmak istediklerini söyledi. 

Atıksız Mutfak Artık Bir Tercih Değil Zorunluluk

Metro Türkiye ve Şef Umut Karakuş’tan “Atıksız Yılbaşı Yemeği”
Fotoğraf: Umut Karakuş ve Akasya Asıltürkmen

Bir şef olarak aynı amaç doğrultusunda ilerledikleri Metro Türkiye ile birlikte çalışmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Şef Umut Karakuş ise “Atıksız bir mutfak artık bir tercih değil hepimizin geleceği için bir zorunluluk. İsraf edilen her bir lokma gıda ile geleceğimizi de çöpe atmış oluyoruz. Bu nedenle şeflerin ve işletmelerin bu konu üzerinde çok daha fazla ciddiyetle durması ve tüm iş yapış süreçlerini buna uygun hale getirmesi büyük önem taşıyor. İşte Metro Türkiye bu açıdan çok kıymetli çalışmalara imza atıyor. Bizlere sadece geniş bir ürün yelpazesi ile hizmet vermekle kalmıyor, atıksız menüleri nasıl hayata geçirebileceğimize dair rehberlik de ediyor.” diye konuştu.