Polis Robot Köpekler Faydalı mı Tehlikeli mi?

“Gelecekte her işi robotlar yapacak. İşlerimizi elimizden alacaklar. Bize gerek kalmayacak.” Bu tarz cümlelere son 10 yıldır çok aşina olduğumuz kesin. Ancak robotlar sadece bizim yerimizi değil, hayvanların da yerini alacak gibi görünüyor. Alınan son bilgilere göre; Boston Dynamics’in ürettiği polis robot köpekler, 2021’de New York Polis Departmanı tarafından kullanılmaya başlayabilir. Peki yakında hayatımıza girmesi muhtemel olan bu cihazların bize nasıl etkileri olacak?

Testler Devam Ediyor

Polis Robot Köpek Testleri

Fotoğraf: CNN

ABD’de geçen yıl başlayan polis robot köpek testleri sonuçlarını vermeye başladı. Spot adı verilen bu robot köpekler, birçok teknolojik donanıma sahip. Hızlı koşabilen, düştüğünde kalkabilen ve dengesini sağlayabilen polis robot köpekler, aynı zamanda çevre taraması yaparak etraftaki muhtemel tehlikeleri tespit edebiliyor. Robot köpeklerin bu özellikleri, güvenlik güçlerinin işlerini oldukça kolaylaştıracağa benziyor.

Potansiyel Tehlikeler Neler?

Fotoğraf: Wired

Birçok faydasını saydığım bu robot köpekler aslında çok da tehlikeli makinelere dönüşebilir. Şimdilik sadece uzayan bir mekanik kola sahip olacakları söyleniyor ancak eğer silahlandırılırlarsa ortaya dehşet verici görüntüler çıkabilir. Geçtiğimiz günlerde Hyundai tarafından satın alınan Boston Dynamics firması, kullanım sözleşmesinde yer alan şartlara göre robot köpeklerin silahlandırılamayacağını söylese de otoriter hükümetler işi kitabına uydurup bu köpekleri silahlandırarak otoritesini daha da güçlendirebilir. Bir başka sorun ise bu otonom robotların ne gibi yazılımsal veya mekanik problemler çıkaracağı ve bu problemlerin ne gibi sonuçlar doğuracağı. Sokak ortasında bir robot köpeğin infilak etmesi elbette hiç hoş olmaz.

Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Fotoğraf: The Sun

Öncelikle etrafta oradan oraya atlayıp zıplayan robotlar görecek olmamız beni biraz endişelendirmiyor değil. Buna alışmamız uzun zaman alabilir. Zira şu ana kadar kullandığımız ‘robot’ tanımına uyan aletlerin kontrolü hep bizdeydi. Etrafta kontrolümüz dışında elektronik aletlerin dolaşması ve bize zarar verebilme potansiyellerinin olmasına nasıl alışacağız? Onlara gerçek bir köpekmiş gibi mi davranacağız? Onlarla arkadaş mı olacağız? İletişimimiz nasıl olacak? İnsan psikolojisi buna nasıl tepki verecek? Tüm bunları zaman gösterecek.

Ben bu sorulara alacağımız cevapları çok merak ediyorum. Zira yakında hayatımıza girecek olan otonom robotlar bu robot köpeklerle sınırlı kalmayacak. Yapay zekâ teknolojisinin gelişimine bağlı olarak yakın gelecekte, dış görünüş itibarıyla insandan ayırt edemeyeceğimiz robotlar hayatımıza girebilir. Robot köpekler bunun ilk aşaması olacak gibi gözüküyor ve çıkacak sonuçlar merak konusu. Belki de insanlık tarihinde yeni bir çağa geçeceğiz. Bunu elbette biz değil, bizden yıllar sonra dünyaya gelecek olan tarihçiler ve bilim insanları netleştirecek. Aynı bizim geçmişi yorumladığımız gibi onlar da bizi ve yaşadığımız dönemleri yorumlayacak.