Özgür Ruhlar İçin Karavan Tatili Rehberi

Özgür Ruhlar İçin Karavan Tatili Rehberi

Güncelleme Tarihi: 6 Eylül 2022

Bahar ve yaz aylarında tatil için gidilecek yerler fazlasıyla araştırılır, bütün yıl beklenen bu büyük an için en doğru karar vermek için çokça zaman harcanır. Çünkü dinlenmek için kısa bir zamanımız var ve yanlış bir karar, güzel bir anının yerini pişmanlığa bırakabilir. Ayrıca siz tek bir yere mahkum kalmak istemeyen özgür bir ruh olabilirsiniz. Bunun için belki de yeni bir tatil şekline adım atma zamanı gelmiştir. Sizin için hazırladığımız karavan tatili rehberi ile kendinizi ve doğayı yeniden keşfedeceğiniz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Karavan Çeşitleri Nelerdir?

beyaz karavan

Fotoğraf: Evgenia Stergioula

Karavanla bir seyahate çıkacaksınız öncelikle sizin için en uygun modelin ne olduğuna karar vermeniz gerekir. Genellikle karavan dendiğinde ilk akla gelen ve sürücü mahalli ile yaşam alanının bir bütünden oluştuğu araçlara motokaravan denir. Motokaravanlar da kendi içerisinde ikiye ayrılır. İlki daha çok bir minibüse benzeyen camper, ikincisi ise yaşam alanının sürücü mahallinin üzerine kadar uzandığı ve genellikle ekstra yatak koymak için değerlendirildiği alkoven.

Bunun dışında yaşam alanının tamamen araçtan bağımsız olduğu çekme karavanlar da bulunur. Elbette bu karavanlarla seyahat etmek için kendi aracınıza ihtiyacınız vardır. Daha kısa süreli tatil planlayanlar için çekme karavanlar daha avantajlı olarak görülür. Çünkü bir park alanına karavanınızı yerleştirdikten sonra aracınızı ayırabilir ve kısa mesafeli yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz. 

Karavan Ehliyeti Nedir? Karavan Kullanmak İçin Hangi Sınıf Ehliyet Gerekir?

Bir karavan sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettikleri şeylerin başında nasıl bir ehliyete sahip olmaları gerektiği gelir. Bu sorunun cevabı aslında seçtiğiniz karavana göre değişir.

Eğer çekme karavan sahibi olacaksanız kendi aracınızı kullanacağınız için B sınıfı ehliyet yeterli olacaktır. Fakat bir motokaravan sahibi olmak istiyorsanız, burada devreye kullanacağınız karavanın ağırlığı girer. 3500 kilogramı aşmadığı sürece B sınıfı ehliyetle karavanınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat 3500 kilogram üzerindeki araçlar için C sınıfı ehliyet istenir. Kısacası karavan ehliyeti tercih ettiğiniz aracın tipine göre değişiklik gösterir.

Karavan Tatili Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

karavanda kadın

Bir karavana sahip olmadan önce sizin için en uygun karavan tipine karar vermeniz gerekir. Elbette bu bir anda verilecek bir karar değil. Öncesinde derinleme bir araştırma yaparak doğru seçimi yapabilirsiniz. Bunun için en iyi yöntemlerden biri karavan kiralama şirketleri ile iletişime geçmek ve ilk birkaç seferde kendi karavanınızı almadan önce bu yaşamı deneyimlemek olabilir. Böylece seçtiğiniz karavan tipinin ne gibi eksikleri olduğu, ihtiyacınızı karşılayıp karşılamadığı ve en önemlisi beklediğiniz rahatlığı sağlayıp sağlamadığını deneyimleyerek görebilirsiniz. 

Tatile çıkmadan önce ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemeniz de önemli. Doğa ile başbaşa bir tatil geçireceğinizi unutmayın ve kendinize bir karavan tatili rehberi hazırlayın. Yanınıza bir çakı, ateş yakmak için malzeme, el feneri gibi kamp malzemelerini mutlaka alın. Ayrıca yanınızda acil durumlar için mutlaka bir ilkyardım çantası da yer almalı. 

Karavan tatili sırasında özgür olmak, istediğiniz zaman istediğiniz yerde konaklamak büyük bir lüks. Fakat yine de rotanıza önceden karar vererek bir nebze planlı olmalısınız. Uzun veya kısa süreli konaklayacağınız alanların şehir merkezlerine uzaklığını, acil durumlarda kullanılabilecek güzargahları mutlaka belirleyin. 

Son olarak tatilin keyfini çıkarmanız için gerekli malzemeleri de unutmayın. Katlanır masa sandalyeler, sıcak bir yaz akşamı serinlemenizi sağlayacak kokteyl malzemeleri, doğayı keşfederken size yardımcı olacak kitaplar, gözlem yapmanız için dürbün ve akşamlarınıza eğlence katacak mini oyun setlerini yanınıza alabilirsiniz.

Türkiye’deki Karavan Kamp Alanları

karavanda oturma

Fotoğraf: Blake Wisz

Türkiye’de kamp yapılabilen milli parklar, genellikle karavan park alanlarına da sahip. Bazı parklarda yalnızca size yer tahsis edilirken bazılarında ise elektrik, su ve yiyecek ihtiyacınız da karşılanabiliyor. Fakat bu alanların kamp tutkunları tarafından fazlasıyla tercih edildiğini ve kalabalık olabileceğini unutmamak gerekir. 

Türkiye’nin en iyi karavan kampları ile ilgili özel bir listenin de var olduğunu belirtelim. Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu ve gezginlerden oluşan jürinin belirlediği en iyi kamp alanları listesi ise şöyle:

Hayat, bizi çoğu zaman yorsa da doğayı tanımanın, ayağımızı toprağa basmanın ve ihtiyacımız olan enerjiyi doğadan almanın ne kadar önemli ve eşsiz olduğunu unutmayalım.