Organik Ürünler Tercih Etmek İçin 5 Neden

Organik Ürünler Tercih Etmek İçin 5 Neden

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2021

Günümüzde gıda sektörünün geldiği noktada, zaten “doğal” olan besinlere ayrıca bir de organik sıfatını getirmek zorunda kalıyoruz. İnsanlığın artan nüfusuna korele olarak besin ihtiyacı da artıyor. Fakat bu denli yüksek talebi doğal yollarla karşılamak zor ve masraflı. Haliyle üreticiler, çeşitli genetik ıslah yöntemleri ve kimyasal kullanımıyla ürün verimini artırmaya çalışıyor. Son yıllarda yapılan birçok çalışma ise GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) ile üretilen ürünlerin ve zehir kullanımının kanserojen riski taşıdığını ortaya koydu. Biz tüketiciler için ise kafalarda sorular oluşmaya başladı. Peki neden organik ürünler tercih etmeliyiz? Organik ürünlerin diğer ürünlerden farkı nedir? Gelin birlikte araştıralım.

Organik Ürün Nedir?

Organik kelimesi, bilimsel anlamda karbon bazlı yapılar için kullanılıyor. Yani GDO’lu olsun veya olmasın tüm besinler aslında organik bir üründür. Fakat günümüzde organik ürün dendiğinde belli üretim standartlarını karşılayan, hiçbir şekilde genetik ıslah yöntemlerine maruz kalmamış ürünleri anlıyoruz. 

Pazarlarda gördüğümüz etiketine organik yazılan her ürün organik olmayabilir. Bir ürüne organik diyebilmemiz için Avrupa Birliği’nin ve T.C Tarım Bakanlığı’nın belirlediği belli üretim şartları ve aşamalarını karşılaması gerekir. Üreticiler çeşitli saha araştırması ve laboratuvar testlerinden sonra organik ürün kimliğini kullanabilir. Belirlenen kriterlere uymadığı halde organik olarak tanıtılan ürünler için yüklü cezalar bulunuyor. Tarım Bakanlığı, sahtecilikle mücadele amacıyla organik ürünlere özel etiketler üretiyor. 

Ne yazık ki her alanda olduğu gibi organik ürün sektörü de kötü niyetli kimseler tarafından yanlış yerlere çekiliyor. Yapılan araştırmalara göre eğer bir seçenekleri olursa insanların %60’ı organik ürün tercih ediyor. Büyük şirketler ise halkın saf duygularını kandırmak amacıyla bulabildikleri her şeye “organik” sıfatını veriyor. Anlayacağınız “organik ürün vs. GDO’lu ürün” kavgasının temelinde ticari kaygılar var. GDO’lu ürünlerin kanserojen etki taşıdığı bazı çalışmalarla saptansa da bu ürünlerin geleceği hala bilim için bir tartışma konusu. Üstelik bu tartışma kısa zamanda çözülecek gibi de durmuyor. Peki biz tüketici olarak ne yapmalıyız? Organik ürünlerin avantajları nelerdir? İşte organik ürünler tercih etmeniz için 5 neden…

Organik Ürünlerin Avantajları

1) Sofradaki Besinin Yolculuğunu Bilebilmek

organik ürünler tercih etmek için nedenler

Görsel: JillWellington

Hepimiz son günlerde tarımda hijyensiz üretim haberlerine aşinayız. Böyle haberleri gördükçe soframıza giren besinlerin nerelerden geçtiğini düşünmeden edemiyoruz. Organik besinlerin en büyük avantajlarından biri, tarladan sofraya, ürünün tüm hikayesinin denetleniyor olması. Soframızda organik ürünlere yer verirsek, ürünün sertifikası üzerinden kimin ne şartlarda ve nasıl ürettiğini öğrenme imkanına sahip oluruz. 

2) Küçük Üreticiye Destek

küçük üreticiye destek

Tarımın çoğunluğunda söz sahibi olanlar; büyük şirketler. Küçük üretici ise ya onların emri altına giriyor ya da onların oluşturduğu sektörde mücadeleyi kaybedip siliniyor. Türkiye’de çiftçiliğin kanayan yaralarından biri olan bu olgu, köyden şehre göçü artırıp zamanla geleneksel tarımın yok olmasına sebep olabilir. Fakat küçük üreticinin geleneksel tarım yöntemleri, tam anlamıyla bir organik tarım örneği. Organik ürün tercih ettiğimiz zaman birçok küçük üreticinin var olmasına katkı sağlıyoruz. Çünkü organik ürünler, üreticiden tüketiciye mantığıyla üretildiği için aracı masrafı ortadan kalkıyor. 

3) Sürdürülebilir Tarım

organik ürünler sürdürülebilir tarım

Görsel: Geralt

Organik tarımın en önemli başlıklarından biri sürdürülebilir tarım. Organik tarım yapılan arazilerde düzenli olarak sürdürülebilir tarım yöntemleri uygulanıyor ve gelecek yıllar için sıkı planlamalar oluşturuluyor.  Organik ürünler tercih ettiğimizde günden güne yok olan tarım arazilerimizi koruma şansı buluyoruz. Bunun yanında su yönetimi sayesinde kaynaklarımız dengeli bir şekilde kullanılıyor. 

4) Sağlık Riskleri

gıdada sağlık riski

Görsel: Artursfoto

GDO’lu ürünlerin çok verimli olduğu bir gerçek. GDO’lu ürünlerin kanserojen riski taşıdığı birçok kez kanıtlansa da onlara öcü gibi bakmamızı sağlayacak seviyede değil. ABD Ulusal Bilimler Akademisinin hazırladığı bir rapora göre 3 milyar dönümlük arazide yetiştirilen genetiği değiştirilmiş ekinin, sağlık açısından hiçbir olumsuz duruma sebebiyet vermediği saptandı. Buna karşın raporda genetiği değiştirilmiş bitkilerin her zaman olumsuz bir duruma sebebiyet verebilme ihtimali üzerinde duruluyor. Konu sağlık olduğu zaman ne yazık ki işi olasılıklara bırakamıyoruz. Bu gibi sebeplerle organik ürünler tercih etmek olası sağlık problemlerini azaltabilir. 

5) Hayvan Sömürüsü

organik ürünler tercih etmek için nedenler

Görsel: Artem Beliaikin

Modern hayvancılığın en kötü yanlarından biri hayvan sömürüsü. Örneğin GDO’lu yemlerle beslenen tavuklar küçük kafeslere tıkılıyor, yaşamları boyunca hiç hareket etmeden bir yumurta makinesine dönüştürülüyor. Organik hayvancılıkta ise hayvanlar istediği gibi boş arazilerde gezebiliyor. Hayvan hakları anlamında büyük sorunlar doğuran uygulamaları organik ürünler tercih ederek engelleyebiliriz.

Kapak Fotoğrafı: Silviarita