Ogilvy’den İyi Yaşam Araştırması

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2023

Pandemi sürecinde küresel bir “iyi yaşam” araştırması gerçekleştiren Ogilvy, araştırma sonuçlarını paylaştı. Araştırmada dikkatleri üzerine çekmesi gereken noktaysa şu oldu: Artık tüketici grupları, tüm markaların iyi yaşama katkı yapmasını istiyor!

Ogilvy Kimdir?

Ogilvy, 1948’den beri kültür değiştiren ikonik pazarlama kampanyaları üretiyor ve günümüzde kreatif bir ağ olarak İngiltere’de faaliyetlerine devam ediyor. Markaları, şirketler için önemli ve görünür hale getiren Ogilvy; bunu yaparken geçmiş deneyimleri, ihtiyaçları, tasarımları ve iletişimi ön plana alarak yetkin bir çalışma meydana getiriyor. Son olarak Ogilvy; marka stratejisi, reklam, halkla ilişkiler ve dijital dönüşüm alanlarında da yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

İyi Yaşam Araştırmasının Amacı Nedir?

İyi Yaşam hareketi, günümüzde küreselleşerek büyümeye devam ederken, Covid-19 süreci bu büyümeye ivme kazandırdı. Ogilvy İstanbul CEO’su Emine Çubukçu, bu dönemde beliren yeni beklentilerin yeni hizmetlere ilham vermesi gerektiğinden ve iyi yaşam yaklaşımına yeni bir çerçeveden bakmanın bir aciliyet olduğundan bahsederken, bu araştırmanın amacının markaların değişen dünyaya ayak uydurabilmesine ve değişen iyi yaşam anlayışını benimseyerek başarı kazanmalarını sağlamak olduğunu da ekliyor.

İyi Yaşam Artık Bir Marka Stratejisi

İyi Yaşam Artık Bir Marka Stratejisi
Fotoğraf: Dingzeyu Li

 

Pandemi sürecinde iyi yaşam araştırmasına başlayan Ogilvy, tüketicinin bu konsepti nasıl benimsediği ve bu konsept sonucunda markalardan ne gibi beklentileri olduğu konusunda somut veriler içeren bir açıklama yaptı. Dünyanın her yerinden katılımcıların görüşleriyle sonuçlanan bu araştırmaya göre küresel yaşam ekonomisi o kadar yaygın bir hale geldi ki tüketicilerin çoğu iyi yaşamı bir marka stratejisi olarak görüyorlar. Hatta bu o kadar yüksek bir seviyede yaygın halde ki insanlar artık havlu markalarından, hava yollarından ya da bankalardan bile iyi yaşam stratejileri sunmalarını istiyorlar.

Büyümeyi Hedefleyenler İçin Kritik Hamle

Gelecekle büyümeyi hedefleyen şirketler için iyi yaşam araştırması önemli bir kaynak halini almış durumda. Artık iyi yaşamı desteklemek lüks olmaktan çıkmış görünüyor. İyi yaşam denildiğinde artık tüketicilerin aklına spa’lar ve lüks eğlence merkezlerinden çok daha fazlası geliyor. Çoğu, iyi yaşamın marka stratejisi haline gelmesi gerektiğini; birçoğu hangi ürünle karşı karşıya gelirlerse gelsinler bu ürünün onlara iyi yaşam kalitesi sunması gerektiğini ve nispeten daha az bir kısımsa bankaların ve havayollarının iyi yaşam seçenekleri sunması gerektiğini savunuyor. Araştırmanın bir diğer ilginç sonucu ise katılımcıların %59’unun iyi yaşamı destekleyen ürünlere daha fazla para harcayabileceğini vurgulaması.

İyi Yaşam Çok Boyutlu Bir Felsefe

İyi Yaşam

Ogilvy’nin araştırmasında değindiği bir diğer noktaysa; iyi yaşamın artık yalnızca kişilere bağlı olmadığı. Günümüzde iyi yaşam; fiziksel, toplumsal ve psikolojik boyutlar taşıyor. Ogilvy Wellness İnisiyatifi’nin Küresel Lideri Marion McDonald; artık her markanın bir iyi yaşam markası olabileceğinden ve bunun birçok boyutta ulaşılmak istenen amaca faydalı olduğundan bahsediyor. Tüm bu boyutlarda insanlar birbirleriyle iletişim kurduklarında kendilerini çok daha faydalı bir iş yapıyormuş gibi hissettiklerinden bahsediyorlar, bu da tam olarak markaların aradığı şey olabilir. İyi yaşam araştırması sonucunda, iyi yaşam sözü veren şirketlerin diğer şirketlerden çok daha inandırıcı olarak kabul edildiği somut verilerle saptanıyor.