Epson’a Organik Tekstil Ürün Baskısında Global Onay

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2023

Bilgiyi verimli teknolojilerle birleştirerek insan hayatında vazgeçilmez olmayı hedefleyen global teknoloji şirketi Epson, Birleşmiş Milletler’in kalkınma hedefleri doğrultusunda sürdürülebilir bir toplum üzerine de çalışmalar yapıyor. Marka, bu bağlamda organik tekstil ürün baskısında kullanılan Ultrachrome DG mürekkeplerinin, Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) tarafından onaylandığını açıklandı.

Giysi ve Kumaşların Eko Kimlikleri Artık Kanıtlanabilir

Mürekkep püskürtmeli baskı teknolojilerinin yanı sıra görsel iletişim, giyilebilir ve robotik teknolojilerdeki yenilikleri insan hayatına adapte etmeye çalışan Epson’un aldığı onayla, tüketiciler ve markalar satın aldıkları giysi ve kumaşların menşeini öğreniyor ve eko kimlik bilgilerini kanıtlayabiliyorlar. Tekstil üreticileri organik kumaşlarını ve giysilerini bu onay sayesinde büyük pazarlara ihraç edebiliyorlar.

Ürünler Hasattan Etikete Kadar Organik

Global Organik Tekstil Standardı (GOTS), dünya çapında geçerliliği olan tekstil işleme standardı olarak biliniyor. Standardın amacı, ham maddelerin hasat edilmesinden üretime ve hatta etiketlemeye kadar tekstil ürünlerinin organik statüsünü sağlayan dünya çapında kabul görmüş gereksinimlerini tanımlamak olarak açıklanıyor.

GOTS tarafından onaylanan Epson sayesinde, artık tüketiciler ve markalar, satın aldıkları giysi ve kumaşların menşeini öğreniyorlar. Bu durum, bundan böyle tekstil üreticilerinin eko kimlik bilgilerini kanıtlayabilmeleri gerektiği anlamına geliyor. Aynı zamanda bu onay ile tekstil üreticileri ve uygulamacılar, organik kumaşlarını ve giysilerini tüm büyük pazarlarda ihraç edebiliyor. Epson, tasarım ve üretimden, nakliye, kullanım ve geri dönüşüme kadar ürün yaşam döngüsünün her aşamasında çevresel etkileri dikkate alıyor.

Epson Türkiye Geniş Format Yazıcılar Kanal Müdürü Ersel Şamiloğlu, global bir marka olmanın sorumluluğu ile hareket ettiklerini dile getirerek mürekkeplerini genel kabul gören uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşlarına test ettirdiklerini belirtti. Şamiloğlu, “Reklam sektörüne sunduğumuz UltraChrome GS3 mürekkebimiz Green Guard Gold sertifikasına sahip. Tekstil sektörüne sunduğumuz UltraChrome DS ve UltraChrome DG mürekkeplerimiz OEKO-Tex Standart100 onaylı. Şimdi de SC-F2100 ve SC-F3000 tişört baskı modellerimizde kullanılan UltraChrome DG mürekkebimizin GOTS tarafından onaylandığını kullanıcılarımıza duyurmaktan çok memnunuz. Kullanıcılarımızın sosyal açıdan sorumlu bir tedarik zincirinin parçası olmasını sağlayabilmemiz bizim için önemli. UltraChrome DG mürekkeplerimiz için GOTS onayı, kullanıcılarımızın dünya çapında tanınan bir standarda bağlı kaldıklarını bildiklerinden tekstil ürünlerini güvenle satmalarına olanak tanıyacak.” diye konuştu.

Her İki Mürekkep de Yazıcıda Mevcut

Doğrudan giysiye uygulanabilen her iki mürekkep de Epson’un yeni piyasaya sürülen SC-F3000 yazıcısında standart olarak mevcutken aynı serideki daha küçük SC-F2100 yazıcıda da kullanılabiliyor.

Eylül 2020 itibariyle satışa sunulan Epson SC-F3000 ürünü, orta / büyük giysi üretim işletmeleri ve tişört tedarikçileri için maliyet avantajı sunuyor.