Kentlinin Doğa Güncesi: Aralık Gözlemleri – Doğa Kendini Kışa Hazırlıyor

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2023

Varlığınızın bir kısmı kentlere bir yanı doğaya ait ise ve kentte yaşıyorsanız günlerinizi, doğayı duyumsayabilecek aktivitelerle donatmaya çalışırsınız. Evinizin önündeki ağaca gelen kuşları gözlemlemek, mahallenizdeki ağaçların kaydını tutmak, balıkları, mantarları, yaprakları anlamaya çalışmak… Kentte de yaşasak, dört yanımız duvarlarla ve betonla  olduğu kadar, doğayla da çevrili. İstanbul gibi bir megakentte bile, doğa gözlemleri yapmak mümkün. Aralık ayında doğada neler olup bitiyor ve biz kentliler bu ay neleri gözlemleyeceğiz, doğa güncemize ekleyelim.

Doğa Uykuya Hazırlanıyor

Fotoğraf: Tadeusz Lakot

Aralık ayı içe çekilme, yavaşlama ayıdır doğada. Ağaçların büyümesi durur, uykuya geçerler, kirpiler, ayılar kış uykusuna çekilir, “su bile uyur” der eskiler. Bizim de pandemi kısıtlamalarından dolayı evlerimize çekileceğimiz ve yavaşlayacağımız bu ay, bir içe dönüş ayıdır aslında. Zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirecek olsak da hafta içi kısacık yürüyüşlerimizde ve her zaman penceremizde doğa gözlemlerimize devam etmemiz mümkün. Aralık, doğanın kendini yeniden uyanışa hazırlayacağı, bizim ise evlerimizi ve kalplerimizi sıcacık tutacağımız bir ay olsun.

Fotoğraf: Meelika Marzzar

Aralık Ayında Doğada Neler Oluyor?

  • Kuzey Yarım Küre’de günler kısalıyor, geceler uzuyor. Sabahları erken uyananlar, artık havanın daha geç aydınlandığını görüyor. 21 Aralık’ta gün ve gecenin eşitleneceği zaman kadar, günler kısalmaya devam edecek. Haftada bir sabah güne, güneşin doğuşunu pencerenizden izleyerek başlayabilirsiniz.
  • Eğer ormanda ya da bir parkta kısa bir yürüyüş yapma imkanınız olursa orman zemininin kuru yapraklarla kaplandığını göreceksiniz. Ağaçların yaprak dökmesi, orman toprağının üstünü örtmesi, toprağın soğumasını önler.
  • Ağaç diplerinde taptaze çıkmış mantarları görebilirsiniz. Sonbahar yağmurlarıyla beslenen mantarlar, ağaçların altında küme küme büyürler.
  • Kentte de olsak pek çok parkta kirpiler, sincaplar yaşıyor. Kirpiler çoktan kış uykusuna hazırlandılar bile; şimdilerde ya uykudalar ya da gecikenler bol bol beslenip, midelerini güzelce doldurup uyumak için yuvalarına dönecekler. Sincaplar ise meşe palamutlarını toplayıp yuvalarını erzakla dolduruyorlar.
  • Kışla beraber göçmen kuşlar da geliyor. Turnalar gelmeye başladılar bile. Gökyüzünde onları göremesek de sığırcık sürülerini görmek mümkün. Sığırcıklar defne gibi meyveli ağaçlara gelirler, eğer evinizin yakınlarında bu ağaçlardan varsa, sığırcıkları beslenirken görebilirsiniz. Kızılgerdan, büyük baştankara, çalıkuşu, saka ve ispinoz öterken duyabilecekleriniz arasında.
  • Kışın çiçek açmaz, diye düşünmeyin. Siklamenler, nergisler ve kardelenler kışın çiçekli yüzlerini gösterirler. Kısa orman yürüşlerinizde siklamenleri görebilirsiniz.