Kantaron Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen kantaron yağı sayısız faydasının yanında özellikle yara izlerinin iyileştirilmesi ve yara tedavisinde etkili olmasıyla öne çıkıyor. Doğanın gücüne inanan ve bitkilerin dünyasını merak edenler için bu yazı; kantaron yağı faydaları, kantaron yağı ne işe yarar, sarı kantaron yağı, kantaron yağı nasıl yapılır ve kırmızı kantaron yağı başlıkları hakkında detaylı bilgiler veriyor. 

Kantaron Yağı Nedir?

Sarı YağFotoğraf: Finjam

Öncelikle kantaron yağının nasıl elde edildiğine bir bakalım. Toplanarak belirli işlemlerden geçirilen sarı kantaron çiçeklerinin zeytinyağı ile birleştirilmesi sonucu elde edilen kantaron yağı , en çok yara izlerinin etkili bir biçimde iyileştirilmesi için tercih ediliyor. Antioksidanlar, organik asitler ve biyoflavonoidler bakımından güçlü olan sarı kantaron yağında hiperforin ve hiperisin bulunuyor. Kırmızı kantaron yağı ise adından da anlaşılacağı üzere kırmızı renkte. Antrakinon türevi olan hiperisin, bu yağa kırmızı rengini veriyor.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron ÇiçekleriFotoğraf: Manfred Richter

 • Mayıs ve eylül ayları arasında topraktan 5 cm yukarıda olacak şekilde toprak üstünden toplanan sarı kantaron çiçekleri, bitki üretim maserasyonuna dahil edilir. Meserasyon, güvenli bir formülle hazırlanmış çözücü içinde bitkinin bekletilmesi demektir. Sarı kantaronun bu işlemi için zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağının sızma / soğuk sıkım olmasına dikkat edilmelidir. 
 • İdeal mevsimde toplanan sarı kantaron çiçekleri 1/5 oranındaki zeytinyağı içeren bir kavanoza konulur. 
 • Güneş ışığına 4-6 hafta boyunca maruz bırakılan kavanozun belirli aralıklarla çalkalanması sağlanır. Böylece sarı kantaron bitkisi zeytinyağı ile iyice özdeşleşir. 
 • Sürenin sonunda tülbentten geçirilen karışım koyu renkli bir cam şişeye konur ve muhafaza edilir. 

Kantaron Yağı Faydaları Nelerdir?

Kantaron KullanımıFotoğraf: Chelsea-Shapouri

Kantaron yağı faydaları üzerine pek çok bilimsel araştırma mevcuttur. Bitkilerden bilim ışığında faydalanmak insan sağlığının korunması açısından çok önemlidir. Bu nedenle kantaron yağı kullananlar detaylara dikkat etmeliler. O halde gelin, araştırma sonucu ulaşılan kantaron yağı faydaları neler, birlikte bakalım.

 • Yara iyileşmesinde etkilidir. Ayrıca sarı kantaron merheminin sezaryen yaralarının iyileşmesinde etkili bir rol oynadığı klinik çalışmalarla gözlemlenmiştir.
 • Antibakteriyel bir etki gösteren kantaron yağı mikrop önleyicidir.
 • Kantaron yağındaki hypericum ekstraktlarının bakteri kaynaklı vajinal enfeksiyonlarda da kullanımının güvenli olduğunu çalışmalar göstermiştir.
 • Genel manada iltihap gidermede yaygın bir etkide bulunur.
 • Sindirim ve mide problemlerine, gaz kramplarına iyi gelir.
 • Hafif ya da orta dereceli depresyon tedavisindeki faydası klinik olarak saptanmıştır.
 • Güneşten kuruyan cilt kuruluklarında verimli sonuçlar verir. Cilt kalitesini iyileştirir.
 • Nasır ve topuk çatlakları için kantaron yağı ile yapılacak masaj etkilidir. Hücre onarıcı ve yenileyici etkisi vardır. 
 • Yapılan klinik çalışmalar gösteriyor ki sarı kantaron yağı menopoz şikayetlerinin azaltılmasında etkili bir destektir.
 • Saç dökülmesini önlemeye yardımcıdır.
 • Ağrı kesici özelliği gösterir. Romatizmal ağrıyı hafifletirken gut ve şişme sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

Sarı Kantaron Yağı

Sarı kantaron yağının Latince adı “Hypericum perforatum”dur. Dünyanın her yerinde sarı çiçekleriyle bilinen sarı kantaron, tropik ve ılıman iklim bölgelerinde Türkiye’de ise hemen hemen her iklim bölgesinde kendiliğinden yetişebilir. 

Anadolu’da Kılıçotu, kanotu, yaraotu, kuzukıran binbirdelikotu gibi isimlerle de bilinen sarı kantaron bitkisinden elde edilen bu sarı yağ çeşidi; cilt sorunları ve sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlıklar için çoğunlukla tercih edilir. Saçlı ve saçsız deriye yoğun bir nemlendirme sağladığından cildin daha parlak ve canlı bir görünüm yakalamasına yardımcı olur ve kilo vermeye destek sağlar. Ayrıca az miktarlarda içilerek düzenli kullanıldığında mide ve bağırsak sorunlarına sağlıklı bir çözüm sunar.

Kırmızı Kantaron Yağı

8 ile 50 milimetre arasında gelişen kırmızı renkli bir bitki olan kırmızı kantaron, alternatif tıpta bitkisel tedaviler alanında sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Yaşlandırmayı geciktirme etkisi olan ve vücut fonksiyonlarının sağlıklı devam ettirilmesine olanak tanıyan kırmızı kantaron yağı, hastalık ve enfeksiyonlara karşı organizmanın direncini yükseltmesiyle de bilinir. 

Kırmızı kantaron yağı faydaları arasında cildi nemlendirmedeki başarısı da azımsanacak boyutta değildir. Bilhassa kırışıklıkların önlenmesinde yardımcı olur. Birçok faydalı bileşeni dolayısıyla sağlık alanında farklı amaçlarla kullanılır. Cilde ve saça da kullanılabilen kırmızı kantaron yağı, tedavi edici ve güzelliği koruyucu bir etkiye sahiptir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?Fotoğraf: Erin Stone

Sıklıkla yara tedavisinde ve yara izlerinin iyileştirilmesinde başvurulan kantaron yağının yaralar üzerindeki kullanımı hakkında gerekli bilgileri paylaşalım: 

Cildin herhangi bir kısmında oluşan yara, yanık, sıyrık, güneş yanıkları ve sezaryen yaralarına 10 damla kadar Kantaron yağı damlatmak yeterli olacaktır. Damlatılan kantaron yağını ise derinize son derece nazik, hafif masaj hareketleri ile uygulayabilirsiniz. 

Sindirim sistemi ve mide sorunları için de kantaron yağını sabah ve akşam olmak üzere aç karnına 1 tatlı kaşığı (10 ml) şeklinde içebilirsiniz. Bu yolla mide koruyucu etki gösterdiği belirtilen kantaron yağının mide ülserini tedavi etmeye de destek verdiği bilinir.

Önemli Not: Her türlü sağlık sorununuz için doktorunuza başvurmadan hiçbir uygulama yapmayınız.

Kapak Fotoğrafı: Silviarita