İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri

İstanbul’un En İyi Çocuk Kitabevleri

Kitap okuyan çocukların kelime dağarcığı ile birlikte hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının da geliştiği yadsınamaz bir gerçek. Bu nedenle çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, onlar için yapılabilecek en büyük iyiliklerden biri. Anne babalar zaman zaman bu alışkanlığın kazandırılmasında güçlük çekse de uygulanabilecek bazı basit ve etkili yöntemler var. Bunlardan ilki, kitap okuma alışkanlığının çok küçük yaşlardan itibaren aşılanmaya başlanması. Çocuğunuz ileri yaşlarda bol bol kitap okusun istiyorsanız, onu henüz bebeklik dönemindeyken kitaplarla tanıştırmalısınız. İkinci yöntem tamamen sizin alışkanlıklarınıza bağlı. Çocukların rol model aldığı ilk kişilerin ebeveynler olduğunu düşünürsek, sizin ne kadar okuduğunuz onların bu alışkanlığı edinmelerinde oldukça büyük pay sahibi. Uygulanabilecek bir diğer yöntem de etkileşimli kitap okuma. Ebeveynlerin aktif dinleyici konumunda olduğu, çocuklara anlatılan hikaye ile ilgili sorular yönelttiği ve bilinmeyen kelimeleri açıkladığı bu uygulama, kitap okumayı çocuklar için daha heyecanlı hale getirmektedir. Onlara kitabı sevdirmenin bir diğer yolu da çocuk kitabevlerine yapılacak ziyaretlerdir. Bu kitapevlerini yetişkin kitabevlerinden ayıran en büyük özellik, içerideki her şeyin çocuklara yönelik tasarlanmış olmasıdır. Okuma minderlerinden tutun da alçak raflara kadar… Şimdi gelin, çocuklarınıza kitapları sevdirirken meraklarını özgür bir şekilde gidermelerini ve sosyalleşmelerini sağlayacak İstanbul’un en iyi çocuk kitabevleri hangileriymiş birlikte bakalım. 

Happy Nest

çocuk ve yetişkin kitap okuyor

Fotoğraf: Adam Winger

Happy Nest Kitabevi, büyük bir İngilizce kitap arşivine sahip. Özellikle aradığınız İngilizce gelişimine katkı sağlayacak kaynaklarsa bu sıcak mekanı ziyaret edebilirsiniz. Kitapevinde aynı zamanda, çocuk gelişiminde önemli yere sahip kutu oyunları ve ahşap oyuncaklar bulunuyor. Düzenlenen atölye ve etkinlik programları, ebeveynlerin çocukları ile kaliteli vakit geçirmesine yardımcı oluyor.

Tırtıl Kids

kitap

Fotoğraf: Annie Spratt

0-16 yaş grubuna hitap eden Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca çocuk kitapları ile geniş bir koleksiyona sahip Tırtıl Kids, kurulduğu günden bu yana anne babaların sıklıkla ziyaret ettiği duraklardan biri oldu. Buradaki her bir kitap ilgili uzmanlar tarafından yaş gruplarına uygun olacak şekilde seçiliyor ve çocuk gelişimine katkı sağlamayacak hiçbir kitap veya oyun mekanda bulundurulmuyor. Kitabevi, ebeveyn ve eğitimcilerin kaynak olarak kullandığı materyallere ev sahipliği yaparken, çocukların kendi kütüphanelerini oluşturmaları için de danışmanlık veriyor. Kanyon, Uniq Hall, AcrLoft AVM ve Erenköy’de şubeleri bulunan Tırtıl Kids’te çeşitli etkinlikler ve söyleşiler de düzenleniyor. 

İyi Cüceler

kitap okuyan çocuk

Fotoğraf: Johhny Mcclung

Kitap, hediye, atölye, fikir… Buradaki her şey çocuklar için “iyi!”

Çocukların, gelişimlerine fayda sağlayacak kitaplara erişebildiği, özgürce oyun oynayabildiği ve dolu dolu vakit geçirebildiği bir mekan İyi Cüceler. Kitaplar 0-3 yaş, 3-6 yaş ve 6+ yaş olarak kategorilendiriliyor. Oyuncakların tamamı ise satışa çıkarılmadan önce gerekli sağlık testlerinden geçiriliyor. Çocukların eğlenerek öğrenmeye ihtiyacı olduğunu düşünen İyi Cüceler, bu doğrultuda sanatsal yönden beslenecekleri, problem çözme becerilerini geliştirecekleri ve nesnelerin nasıl çalıştığını keşfedecekleri atölyeler düzenliyor. Mekanın aynı zamanda 18-36 ay için oyun grupları bulunuyor.

Yalvaç Abi Kitabevi 

küçük kız kitap okuyor

Fotoğraf: Jonathan Borba

Marsık Yayıncılık’ın kurucusu ve çocuk kitabı yazarı Yalvaç Ural’ın ismini taşıyan kitabevi, 2003 yılından beri Nişantaşı’nın ebeveynler tarafından en sık ziyaret edilen noktalarından bir tanesi. Yalvaç Abi, İstanbul’un ilk çocuk kitabevi. Geniş bir koleksiyona sahip mağazada Türkçe ve yabancı dilde çocuk kitapları, dergiler ve çizgi romanlar bulabilirsiniz. Koleksiyon elbette ki bunlarla sınırlı değil; yaş gruplarına uygun eğitici oyuncaklarını ve eğitim setlerini de yine Yalvaç Abi Kitabevi raflarında bulabilirsiniz.