İstanbul’da Bira İçilecek Mekanlar | İstanbul’da Bira Nerede İçilir?

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2022

Bira, bilinen en eski içeceklerden biri. Bugün de su ve çaydan sonra tüm dünyada en çok tüketilen üçüncü içecek konumunda. Sizlere biraz biradan biraz İstanbul macerasından biraz da İstanbul’da bira içilecek mekanlar ve bu mekanlarla ilgili önerilerimden bahsetmek istiyoruz. İşte İstanbul’da en çok tercih edilen bira mekanları biranın kısa tarihi…

Biranın Doğuşu

Bira, oldukça kadim bir içecek. Arkeolojik çalışmaların ışığında biliyoruz ki Neolitik Çağ’dan beri tüketiliyor. Bir çorbanın mayalanması sonucu ilk olarak Orta Doğu’da biranın o coğrafyada çok popüler bir içecek olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Günlük tüketim içinde, şenliklerde ve dini törenlerde fazlasıyla yaygın olan bu içecek, aynı zamanda besleyici olduğu için Mısır’da işçilere öğün olarak da verilmiş ve hatta içine bal karıştırılarak ilaç olarak bile kullanılmış. Orta Çağ’dan bugüne değin ise Kuzey Avrupa, biranın merkezi haline gelmiş.

Türkiye’de Biranın Yolu

Aslında tarihsel serüvene baktığımızda Anadolu için başlıca içeceklerin şarap ve rakı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim biranın bu coğrafyada yaygınlaşması aslında çok yakın bir dönemde gerçekleşmiş. Farklı kaynaklarda farklı tarihler verilse de bira ile tanışmamız aşağı yukarı 1840 yılında olmuş. Bu yıllarda Osmanlı’da ilk birahaneler açılmaya başlamış. Bira ile ilgili ilk yasal düzenleme de 1847 yılında gelmiş. Bu dönemde en meşhur biralardan biri, bugün de kolaylıkla edinebileceğiniz ve Atatürk’ün en sevdiği bira olarak bilinen Salvatore birasıdır.

Yazının bu kısmında bilinçsizce yapılan alkol tüketiminin sağlığa zararlı olduğunun altını çizmek istiyoruz. Fakat alkollü içeceklerin yaşam tarzı ve sosyal hayat üzerindeki etkisi yadsınamaz bir gerçek. Her alkollü içeceğin de kendi kültürünü içinde barındırdığı farklı tüketim stilleri var. Bizim coğrafyamızda favori alkollü içecekler şarap ve rakı olduğu için bira, Osmanlı’da öyle hemen popüler olamamış. Lakin bu durum, ilk yerli bira üretimimizi yapan ve endüstri tarihimizde önemli bir yer tutan Bomonti Bira Fabrikası’nın 1890 yılında açılması ile değişmeye başlamış. 

Bomonti, 1950’lere kadar İstanbul halkının uğrak yeri olan bira bahçeleri ve düşük alkollü, aromalı, kolay içilebilir birasıyla Türkiye’de bira kültürünün oluşmasında en önemli rolü oynamış.

İstanbul’da Bira İçilecek Mekan Önerileri

Tabii ki herkesin bu konuda zevki ve alışkanlıkları oldukça farklı. Fakat ben kişisel deneyimlerim, duyumlarım ve soruşturmalarım sonucu sizler için İstanbul’da bira içilecek yerler listesi hazırladım. Şehrin farklı bölgelerine dağılan barlar, “İstanbul’da bira nerede içilir?” sorusuna çok sayıda alternatif yanıt verilebilmesini sağlıyor.  İşte İstanbul’da bira içilecek mekanlar…

Zeplin Pub & Delicatessen | Bağdat Caddesi

İstanbul Bira Mekanları: Zeplin Pub

Instagram: @zeplinpub

Adres: Bağdat Cad. Tevfikbey Apt. No:204b Çiftehavuzlar, Kadıköy/İstanbul

Bağdat Caddesi üzerinde bulunan mekanın ambiyansı ve müzikleri fazlasıyla güzel. Menüsünde yerli ve yabancı pek çok biranın yanı sıra craft bira seçenekleri de bulunuyor. Ayrıca oldukça zengin bir de mutfakları mevcut. Vegan seçeneklerden farklı dünya mutfaklarına ve bira eşlikçilerine kadar pek çok lezzet sizleri bekliyor.

The Populist | Şişli

İstanbul'da Bira İçilecek Yerler: The Populist

Instagram: @thepopulisttr

Adres: Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sk. No: 1/D, Şişli/İstanbul

The Populist, Bomontiada’da hizmet veren ve son yıllarda oldukça revaçta olan bir mekan. Geniş bir seçenek skalası sunan menüsünde kendi ürettikleri biralar da mevcut. Hatta birden fazla birayı tatmak isteyenler için oluşturulmuş özel paket imkanları da var.

Joker No.19 | Beşiktaş

İstanbul Bira Yerleri: Joker No 19

Instagram: @jokerno19

Adres: Sinanpaşa Beşiktaş Cd. No:19 Beşiktaş/İstanbul

Beşiktaş’ta yer alan Joker No. 19 İstanbul’da bira içilecek mekan arayışında olanların uğrak noktası. Kokteylleriyle de meşhur olan mekanda bira-yemek uyumunu yakalamanız mümkün. Joker No. 19, günün hemen her saati müşterilerine oldukça keyifli zaman geçirme imkanı tanıyor.

Craft Beer Lab | Beşiktaş

İstanbul Birahaneler: Craft Beer

Adres: Sinanpaşa Mah. Şair Nedim Cad. No: 4 Beşiktaş İstanbul

Instagram: @craftbeerlab

İstanbul’un başka bir yerinde bulamayacağınız ithal ve butik biraları ile çok geniş bir menüsü olan Craft Beer Lab, Akaretler’de ziyaretçilerini bekliyor. Fiyatlar biraz tuzlu olsa da keyifle bira içebileceğiniz bir mekandan beklenebilecek her şey yerinde. Bira tadım menüsünü incelemenizi ayrıca tavsiye ederim.

Corner Irısh Pub | Beyoğlu

İstanbul'da Bira İçilebilecek Yerler: Corner Irish Pub

Instagram: @cornerpubirish

Adres: Asmalı Mescit Meşrutiyet Cd. No:11/A Galatasaray, Beyoğlu/İstanbul

Corner Irish Pub, Galatasaray Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunuyor. Oldukça geniş yelpazeli menüsünden seçtiğiniz buz gibi bir bira ile Premier Lig maçlarını izleyebilirsiniz. Beyoğlu’ndaki mekanların son yıllardaki genel seyri düşünülürse Corner Irish Pub; müzikleri, ziyaretçileri ve çalışanları ile gayet tercih edilebilir bir bira mekanı olarak karşımızda duruyor.

The Harp Irish Pub | Kadıköy

İstanbul Bira Mekanları: Harp Irish Pub

Instagram: @theharpkadikoy

Adres: Caferağa Mah. Misbah Muayyeş Sk. No:9, Kadıköy

Kadıköy’de bira içilecek yer arayışında olanların sık tercih ettiği The Harp Irish Pub, yalnızca bira tadabileceğiniz bir yer değil. Çok çeşitli bir kokteyl menüleri de var. Ayrıca kapalı ve açık alanları ile rahatça vakit geçirebileceğiniz mekanda bilardo oynayarak da bira keyfinize eğlence katabilirsiniz.

Beer Plus | Beşiktaş

İstanbul Bira: Beerplus

Instagram: @beerplusbesiktas

Adres: Sinanpaşa, Şht. Asım Cd. No:27 D:B, 34353 Beşiktaş

Hemen Beşiktaş çarşıda yer alan Beer Plus, uygun konumu ve fiyatları ile tercih edilebilir bir mekan. Fakat mekanı muadillerinden ayıran bir özelliği var. O da çalışanların harika tutumu. Keyifle biranızı yudumlayıp sohbet edebileceğiniz bir alan olarak Beer Plus’ı gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Biergarten | Beşiktaş

Bira İçilecek Yerler: Biergarten

Instagram: @bier_garten_besiktas

Adres: Cihannüma, Barbaros Blv. No:81 D:1A, 34353 Beşiktaş

Biergarten’e ismini veren ‘’Bira Bahçeleri’’ konsepti, Almanya’nın kültüründen aşina olduğumuz bir şey. Bizim tarihimizde de Bomonti Bira Bahçeleri adıyla bir örneğini yaşadık. Biergarten’de de böyle bir hava da mevcut. Keyifle bira içebileceğiniz mekanda gitmişken sosis tabaklarını da denemenizi tavsiye ederiz.

Taps | Bebek

Taps Bebek İstanbul Bira Mekanları

Instagram: @taps_bebek

Adres: Bebek Cevdet Paşa Caddesi, Cevdetpaşa Caddesi No 119, 34342 Beşiktaş

Boğazın eşsiz manzarası karşısında biranızı içerek bir şeyler atıştırmak istiyorsanız Taps Bebek tam da aradığınız mekan. Kendi üretimleri olan biraların yanı sıra pek çok farklı markayı da deneyebilirsiniz. 

RocknRolla | Beylikdüzü

İstanbul'daki Bira Mekanları: Rockn Rolla

Instagram: @rocknrollabeylikduzu

Adres: Büyükşehir Mah. Cumhuriyet Cad. No:1 34520 Beylikdüzü

Şahsi favorimi sona sakladım. Beylikdüzü’nde yaklaşık beş yıldır hizmet veren bu mekan, İstanbul’un batı bölgelerinde yaşayan ve ‘’İki bira için o kadar yol mu gideceğiz!’’ diyenler için iyi bir seçim. Çalışanların ve işletmecilerin tutumu, kendinizi bir arkadaşınızın evinde toplanmışsınız gibi hissedebileceğiniz harika bir ortam sunuyor.

Kapak Fotoğrafı: Mary Rebecca Elliot