İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları

Büyükşehirlerde yaşayanlar için doğa ile iç içe bir tatil yapmak cezbedici bir fikir. İstanbul’da doğanın içinde vakit geçirebileceğiniz alanlar ise ne yazık ki fazla sayıda değil. Bu noktada İstanbul’a yakın glamping mekanları kurtarıcı olarak görülebilir. İstanbul glamping için merkez ilçelerinde olmasa da sınır ve çevre bölgelerinde pek çok mekana ev sahipliği yapıyor. Glamping için İstanbul’a yakın yerlerdeki mekanlara geçmeden glamping nedir sorusunu yanıtlayalım.

Glamping Nedir?

İngilizcede cazibeli anlamına gelen “glamorous’’ ile kamp demek olan “camping’’ kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkan glamping, kamp ile konforun buluştuğu tatil olarak tanımlanabilir. Doğa ile iç içe ve konforlu, lüks çadırlarda konaklayarak yapılan tatile glamping denir. Glamping çadırları neredeyse otel odaları ile kıyaslanabilir. Genellikle kanvas kumaştan yapılan glamping çadır içerisinde lüks bir banyo dahi olur. Bu sayede otel konforu ile doğa içerisinde tatil yapabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Glamping Alanları

Glamping alanları İstanbul’un merkez bölgelerinde bulunmasa da Şile, Silivri gibi ilçelerde ve İğneada gibi İstanbul’a yakın çevre bölgelerde yer alır. İşte İstanbul’a yakın glamping mekanları…

Silivri Glamping Dome Marsevleri | Silivri

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları Silivri
Silivri Glamping Dome Marsevleri

Silivri Glamping Dome Marsevleri, meşe ve çam ağaçları içerisinde konumlanıyor. Doğa içerisinde tatil yapıldığı çadır içerisinde dahi hissediliyor. Kubbe çadırların şeffaf bölümü sayesinde yıldızları seyrederek dinlenmek mümkün. Tesiste; jakuzi, çardak, hamak ve mangal gibi imkanlar da bulunuyor. İmkanları ve konumu ile doğanın içinde konforundan ödün vermeden dinlenmek isteyenler için iyi tercihlerden biri olabilir. Dome Marsevleri’nde 2 kişi bir gece kalmak için 2.000 TL (Ağustos 2022) civarında ücret ödemek gerekiyor.

İstanbul Pallet Glamping | Şile

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları Şile
İstanbul Pallet Glamping Şile

Şile glamping mekanları arasında bulunan İstanbul Pallet Glamping; 4 mevsim konaklanabilecek, şömineli 14 m² odalara sahip, kamp içi aktiviteleri bulunan bir tesis. Bisiklet turu, trekking gibi aktiviteler sayesinde doğada keyif sürülebilir. Ayrıca mekanda açık hava sineması, kütüphane, fidan dikim alanı bulunuyor. Burada bir gece kalmak için ödenmesi gereken ücret ise 1.000 TL (Ağustos 2022) civarında. Kahvaltının yanı sıra bisiklet turu gibi aktiviteler de ödenen ücrete dahil.

Hypno Sapanca | Sapanca

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları Sapanca
İstanbul’a yakın glamping mekanları: Hypno Sapanca

İstanbul’a yakın glamping mekanları arayışında olanların yönelebileceği bir diğer destinasyon da Sapanca. Şehre yaklaşık iki saatlik mesafede bulunan bu bölge, özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal.

Sapanca glamping mekanları arasında öne çıkan işletme ise Hypo Sapanca. Tesiste hurma ve ceviz ağaçlarının arasında konumlanan kubbe çadırlar, şeffaf bölümleri sayesinde dinlenirken doğayı izlemeye imkan tanıyor. Restoran, SPA ve masaj salonu bulunan Hypno Sapanca’da şelale ve tarihi değirmen de konukların ilgisini çekiyor. Ayrıca tesiste 5 adet ısıtmalı çadır yer alıyor. Hypno Sapanca’da 2 kişi, kahvaltı dahil bir gece konaklamak ise 1.200 TL (Ağustos 2022). Tesiste sadece yetişkinler kalabiliyor ve hafta içi fiyat 1.000 TL bandında oluyor.

Longosphere Glamping | İğneada/Kırklareli

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları İğneada
Longosphere Glamping İğneada/Kırklareli

Kırklareli’de yer alan ve İstanbul’a yaklaşık 3 buçuk saatlik bir uzaklıkta bulunan İğneada’da faaliyet gösteren Longosphere Glamping, İstanbul’a yakın glamping mekanları arasında sayılabilir. Sahil, longoz ormanı ve göller ile çevrelenen tesis, konuklarına pek çok aktive yapma imkanı tanır. Kano turu, bisiklet turu, trekking, ATV safari ve yoga Longosphere Glamping’de yapılabilecek aktivetelerden bazıları arasında yer alır. 

Tesis, sincap ve kaplumbağa çadırda kalma imkanı sunar. Her iki çadırda da yatak odası, klima, minibar ve bahçe bulunur. Sincap çadırda kalanlar cam tavan sayesinde yıldızları izleyebilir. Sincap çadırda kalmak için gecelik 1.000 TL bandında ödeme, kaplumbağa çadırda kalmak için ise gecelik 2.000 TL bandında ödeme yapmak gerekir. (Ağustos 2022)

Büyükada Glamping | Büyükada

İstanbul’a Yakın Glamping Mekanları Büyükada
Büyükada Glamping

İstanbul’dan ulaşımı en kolay glamping mekanları arasında Büyükada Glamping yer alıyor. Büyükada’nın ilk ve tek glamping tesisi; veranda, jakuzi ve şömine bulunan çadırları ile ilgi çekiyor. Deniz manzaralı tesis, 38m² kullanım alanına sahip odaları ile rahat bir konaklama vadediyor. İki kişi bir gece konaklamanın ücreti ise 2.750 TL. (Ağustos 2022)

*Fiyatlar konaklama tarihine ve şartlarına göre farklılık gösterebilir, tesis ile iletişime geçerek güncel bilgi alınmalıdır.