İklim Değişikliğini Konu Alan Şarkılar

İklim Değişikliğini Konu Alan Şarkılar

Dinlediğimiz müziğin davranışlarımıza ya da düşüncelerimize etkisini ve ruh halimizi gerçek anlamda değiştirebildiğini mutlaka fark etmişsinizdir. Mesela kulaklıklarımızı takıp en sevdiğimiz şarkılardan birine kapıldığınızda, zihnimizin rahatladığını veya bedenimizin enerjiyle dolduğunu hissederiz. Üstelik müziği hayatımızın her anına dahil edebilme potansiyelimiz, onu psikolojimiz üzerinde söz sahibi olan diğer etkenlerden bir iki adım öteye taşır. 

Aslında derler ki yediğimiz veya tükettiklerimizin toplamından ibaretiz. Müziğin hayatımızda taşıyabileceği ağırlığı hesaba katarsak buna bir boyut daha ekleyerek dinlediğimiz şeylerin de toplamı olduğumuzu iddia etmek yersiz olmaz herhalde. Madem üzerimizde böyle bir gücü var, bu gücü uğruna mücadele ettiğimiz alanlara odaklama fikrine ne dersiniz? 

Sürdürülebilir bir gelecek için algı kapılarımızdan birini daha aralamak ve iklim değişikliğini konu alan şarkılara kulak vermek, değişim için aradığımız gücü içimizde bulmamıza yardımcı olabilir. Ya da içimizde saklı kalan ve dillendiremediğimiz hislerimizi başkalarına aktarabiliriz. Bu yüzden iklim değişikliği konusunda müziği de arkamıza alarak hareket etmemizi sağlayacak birkaç şarkı ve bir müzik listesi ile karşınızdayız…

Frankie Morlard | World in Danger

Frankie Morlard iki yıl önce, yani henüz sekiz yaşındayken World in Danger’ı babasıyla rastgele müzik yaparken besteliyor. Beş yaşındayken okuduğu bir kitaptan etkilenen ufaklık, ağaçlar ve dünyayla ilgili sözleri kafasına göre sıralamaya başlıyor. Sonra da sözleri beğenen babası, ne olur ne olmaz diye çocuğun söylediklerini not ve kayıt altına alıyor. 

Önlerindeki birkaç gün içerisinde şarkıyı ilerleten baba-oğul, ortaya çıkan sonuçtan memnun kalınca şarkıyı bir kayıt şirketine yolluyor. 24 saat içerisinde oldukça pozitif bir dönüş alan ikili, yalnızca şarkıyı kaydetmekle kalmıyor, aynı zamanda bir müzik klibi için de kolları sıvıyor. Böylece küçük Frankie’nin şirin şarkısı, geniş kitlelere ulaşma şansı buluyor. İçindeki çocuksu ruh ve basit olmasına rağmen çarpıcılığından hiçbir şey yitirmeyen sözleri sayesinde parça ses getirmeyi başarıyor. Frankie’nin gelecekte daha fazla müzik yapma gibi hayalleri var. Yolculuğunun başlangıcı, bizce gayet büyük bir adım… Siz ne dersiniz?

Yokyer | Uyan

2020 Dijital İklim Grevi’nde piyasaya sürdüğü Uyan parçası ile yokyer grubu, iklim krizinin ürkütücülüğünü konu alıyor. İçinde bulunduğumuz ekolojik olumsuzluğa elektronik sesler eşliğinde dikkat çeken grup, şarkının klibinde ise odakları Avustralya yangınlarına çeviriyor. 

Şarkının kapak görselinde kutup ayılarının daralan yaşam alanlarıyla bizimkileri kıyaslayan yokyer, çevre yanlısı bir bakış açısını tüm enstrümanlarıyla benimsemiş durumda. Greenpeace gibi kuruluşlardan da etkileşim alan grup, gelecekte bu tandansta daha fazla müzik üretebilir. Böylelikle Türkiye’de pek fazla grubun yer almadığı “elektronik ve duyarlı” bir çerçevede ilerleyip önemli bir boşluğu doldurabilirler.

Billie Eilish | all the good girls go to hell

Son yıllarda pop dünyasının en fazla ses getiren ismi Billie Eilish, aslında bir Z kuşağı üyesi. Bununla bağlantılı olarak çevre bilinci daha gelişmiş bir şekilde hareket ediyor ve şarkılarında da bu tema sıklıkla tekrar ediyor. Sonuçta hayran kitlesi de büyük ölçüde kendisiyle aynı kuşaktan olduğu için iklimle alakalı şarkıların dinleyicilerinde bariz bir yansıması var. Şarkının sözleri ve klibiyle birlikte hem kişisel hem de küresel bir trajediye parmak basan sanatçı, cehennem ile ısınan dünyayı eşleştirerek herkesin cehenneme doğduğunu ifade ediyor. İşlerin bu hale gelmesinde oynadığımız rolü de sık sık hatırlatan Eilish, iklim odaklı konuları gündemde tutuyor ve epey geniş kitlelere yayılmasını sağlıyor. 

PlumeMag’den İklim Değişikliğini Konu Alan Şarkılar Listesi

Eğer bunlara benzer daha fazla şarkı dinlemek isterseniz yukarıda paylaştığımız PlumeMag’in iklim değişikliği Spotify listesi karşınızda…

Kapak Fotoğrafı: Geran de Klerk