İBB’den Sahiplen İstanbul Projesi

İBB’den Sahiplen İstanbul Projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Gönüllüleri ve SemtPati uygulaması iş birliğiyle İstanbul’da sokak hayvanlarını sahiplendirme seferberliği başlattı! SemtPati ile bakımevlerinde yaşayan hayvanları sahiplenmek isteyen hayvanseverler; köpeklerin fotoğraf, isim, yaş, cinsiyet gibi bilgilerinin yer aldığı uygulamadan köpeklere sıcak bir yuva açabilecek. Sahiplenmek istenilen köpekler için ön başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvurular, İstanbul Gönüllüleri ve İBB Veteriner Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor. Köpekler, sahiplendirilmeden önce mizaç testine ve temel eğitimlere tabi tutuluyor.

İBB’den Sahiplen İstanbul Projesi

İBB’nin verilerine göre İstanbul’un 39 ilçesinde toplam 128.000 sahipsiz köpek ve 162.970 sahipsiz kedi yaşıyor.

İBB Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü bu sokak hayvanları için rehabilitasyon, aşılama, kısırlaştırma ve diğer acil sağlık işlemlerini yürüterek tüm canlıları kayıt altında tutuyor. Bakımevlerinde canlıların bakım, beslenme ve mikroçiplenmesi yapılıyor.

İstanbul’da yaralı bir sokak hayvanı gördüğünüzde ALO 153 numarasını arayarak bulunduğunuz ilçe belediyesinin veterinerlik hizmetlerinin hat numarasını öğrenebilir, belediye yetkililerini arayarak en kısa sürede pet ambulans ve tıbbi kontrol ekibi talep edebilirsiniz. Ayrıca çevrede bulunan veterinerleri arayarak sokak hayvanlarına ücretsiz tedavi uygulayıp uygulamadığını öğrenebilirsiniz. Özel klinik olsa bile çoğu veterinerler ücret almadan yardım edebiliyor.

SemtPati mobil uygulamasını iOS ve Android cihazlardan ücretsiz olarak indirmek mümkün.

Kedi ve Köpek Sahiplenmek İçin Göz Atabileceğiniz Web Siteleri

 

İBB’den Sahiplen İstanbul Projesi
Petlebi sayfasından sahiplenilen “Kıtır”

Fotoğraf: Duygu Naz Yaldız

Instagram sayfaları:

Sokaklar, ne yazık ki terk edilmiş canlılar ile dolu. Hatta birçoğu ilk sahipleri tarafından ücret karşılığı satın alınmış, sonrasında bakılamadığı için bırakılmış türler oluyor. Kedi, köpek veya başka bir evcil hayvanın bakımı ortalama 10-15 yıllık özveri ve bağlılık gerektiriyor. Yeni bir dost edinmeye hazır ve kararlıysanız barınaklardan ve bakımevlerinden sevginize ve ailenize ihtiyacı olan bir canı kurtarabilirsiniz.

Satın alma sahiplen!

Kapak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi