İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları

İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2022

Bahar aylarının gelişiyle birlikte özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için hafta sonu kaçamakları çok daha cazip bir hal aldı. İzmir şehrinde yaşayanlar ise bu konuda çok şanslı. Şehir çeperinde yer alan pek çok bölge, keyifli bir hafta sonu kaçamağı için harika seçenekler sunuyor. O halde gelin, İzmir’e yakın ilkbahar rotaları hangileriymiş, birlikte bakalım…

Seferihisar

İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları
İzmir’e yakın ilkbahar rotaları: Seferihisar

Fotoğraf. Wikimedia Commons

İzmir’e yakın gezilecek yerler arayışındaki kişiler için ideal bir rota olan Seferihisar, dört mevsimin yaşandığı bölgelerden biri. Ayrıca burası, Türkiye’nin ilk yavaş şehri olma unvanına da sahip.

Seferihisar’da dilerseniz doğa yürüyüşlerine çıkın, dilerseniz sahile yakın bir butik otelde konaklayarak deniz kokusunun tadını çıkarın. Bölgenin sakinlerine göre Seferihisar’ı ziyaret etmek için en güzel aylar kesinlikle bahar ayları. Eğer fotoğraf çekmeyi çok seviyorsanız İzmir’in en güzel gün batımı görüntülerinden biri için ünlü Şirin Mahallesi’ni gezi rotanıza almayı unutmayın. Ayrıca Orhanlı Köyü’nde bulunan Doğa Okulu da bölgenin doğası ile ilgili araştırma yapan ve seminerler düzenleyen araştırmacılara ve yerlilere ev sahipliği yapıyor. Eğer zamanınız uygunsa 5-6 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Hıdırellez Doğa Bayramı’na katılmayı da unutmayın. İzmir’e yakın ilkbahar rotaları arasında Seferihisar, pek çok açıdan mutlaka değerlendirilmesi gereken seçeneklerden biri.

Manisa Turu (Turgutlu-Salihli-Soma)

İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları
İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları: Manisa Turu

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İzmir, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olduğu için şehrin sakinleri açısından doğa ile iç içe olmak çok zor. Ancak aslında diplerinde doğanın her tonunu yakalayabilecekleri bir kardeş şehir var: Manisa!

Manisa, doğal güzellikleri sayesinde neredeyse her mevsimde eşsiz manzaralara ev sahipliği yapıyor. O halde gelin, beraber bir Manisa gezi rotası oluşturalım…

Turgutlu

Manisa’nın gözbebeği diye adlandırılan ilçe, hem tarihi açıdan hem de doğal güzellikleri açısında cezbedici. Tarih boyunca neredeyse tüm Anadolu medeniyetleri Turgutlu’yu ele geçirmeye çalışmış. Haliyle Turgutlu’nun ayak bastığınız her noktasından tarih fışkırıyor.

İşte Turgutlu’da gezebileceğiniz tarihi yerler:

  • Eski Saat Kulesi
  • Asartepe Höyüğü
  • Selvitepe Şehitler Abidesi

Salihli

Yorucu bir kıştan çıktığınızı tahmin edebiliyoruz. Bedeninizin muhtemelen dinlenmeye ihtiyacı var. Yaz başlamadan kendinizi yenilemek için kaplıcalara gitmeye ne dersiniz? İzmir’e yakın ilkbahar rotaları arasında yer alan ve Türkiye’nin en iyi kaplıca sularına sahip olan Salihli’de bunun dışında gezebileceğiniz çok fazla yer var.

  • Kurşunlu Kaplıcaları
  • Adala Kanyonu
  • Spil Dağı Milli Parkı
  • Kula Evleri

Soma

Manisa’nın her yanı cennet. Şehirde gezebileceğiniz diğer bölgelerden biri de Soma ilçesi. Hem tarihi güzellikleri hem de eşsiz kaplıcalarıyla öne çıkan Soma’yı Manisa turunuz için listeye eklemeyi unutmayın.

  • Darkale – Tarhala Köyü
  • Darkale Hamamı ve Minareli Camii
  • Menteşe Kaplıcaları

Urla

İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları
İzmir’e yakın ilkbahar rotaları: Urla

Sıkı bir Instagram kullanıcısıysanız Urla’yı bilmemenize imkan yok. Artık gezmeyi sevenler için vazgeçilmez noktalardan biri haline geldi fakat hala Urla’da keşfedilebilecek çok fazla yer var. Yerlilere göre Urla’yı ziyaret etmek için en iyi aylar bahar ayları. Çünkü Urla, yazları haddinden fazla kalabalık oluyor. Haliyle bu durum Urla’yı İzmir’e yakın ilkbahar rotalarımızdan biri yapıyor.

Henüz bağ bozumu tarihlerine çok fazla zaman var ama Urla, en iyi şarapları tadıp hoş fotoğraflar çekebileceğiniz üzüm bağlarına ev sahipliği yapıyor. Eşsiz bir deneyim için mutlaka Urla Bağ Yolu’nu ziyaret etmeyi unutmayın. Her bir köşesi fotoğraflanmaya layık sokakları, eşsiz plajları, ikonik evleri ve yerelliğe verilen önemiyle Urla kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bölgelerden biri.

Mordoğan

İzmir’e Yakın İlkbahar Rotaları
İzmir’e yakın ilkbahar rotaları: Mordoğan

Fotoğraf: Wikimedia Commons

İzmir’e yakın ilkbahar rotaları listemizde diğer yerlere göre biraz daha saklı cennet olarak kalmayı başaran Mordoğan’a yazımızda yer vermezsek olmaz. Konak’tan kalkan tek bir vapurla ulaşabileceğiniz Mordoğan, İzmir’deki en güzel plajlara ev sahipliği yapıyor. Mayıs aylarında girilebilecek seviyeye gelen suyu, sakin tatil köyü havası ile Mordoğan yerli turistlerin son zamanlarda ilgisini çekiyor.

Eğer siz de piknik yapar gibi denizin tadını çıkarmak istiyorsanız Mordoğan sizin için biçilmiş kaftan. Çünkü Mordoğan’ın eşsiz plajlarının neredeyse hepsinde sahile yakın bir ağaçlık alan bulunuyor. Denize girmeyi bir kenara bırakın, sakin bir öğleden sonra pikniği için bile Mordoğan ziyaret edilmeli.

Kapak Fotoğrafı: hasan-cilingir