Hint İnciri: Eşsiz Bir Kaktüs Meyvesi

Hint İnciri: Eşsiz Bir Kaktüs Meyvesi

Hiç kaktüs meyvesi yediniz mi? Göz alıcı çiçekleri, dayanıklılığı ve ilginç görünümü ile tanınan kaktüsler, doğal dünyamızın harikalarından birisi. Ancak bu bitkilerin, pek çoğumuzun bilmediği bir mucizesi de var…

Kaktüsler, sert dikenleri arasında eşsiz ve lezzetli meyveler de barındırır. Evet, doğru duydunuz! Bu özel bitki türünün meyvesi, belki de bir çoğumuzun aklına gelmeyen, farklı bir tat deneyimi sunuyor. Bu yazıda, kaktüsün meyvesi hakkında daha fazla bilgi edinerek bu benzersiz lezzetin ve sağlığa faydalarının ne olduğunu keşfedeceksiniz.

Kaktüs Meyvesi Nedir?

Hint İnciri: Eşsiz Bir Kaktüs Meyvesi
Fotoğraf: Unsplash | Daniel Tuttle

Kaktüsü herkes evinde yetiştiriyor. Bu bitkinin çiçek açtığını hatta meyvesinin olduğunu ise çoğu insan bilmiyor. Ülkemizin güney kesiminin daha aşina olduğu ve daha fazla tükettiği kaktüs meyvesini gelin beraber keşfedelim…

Hint İnciri Meyvesi ve Kullanım Alanları

Hint İnciri: Eşsiz Bir Kaktüs Meyvesi
Fotoğraf: Unsplash | Miguel Urieta

Hint inciri, Cactaceae familyasına ait olup kurak ve yarı-kurak bölgelerde yetişmekte. Ülkemizde de farklı bölgelerde frenk inciri, babutsa, kaynanadili gibi birçok yöresel isim ile anılıyor. Kaktüs bitkisinin meyvesi olan Opuntia ficus-indica’nın 200-300 farklı türü olduğu biliniyor. 

Opuntia ficus-indica, dünyada ticari üretim için tarımı yapılan en yaygın Opuntia türü olarak geçiyor. Ülkemizde de Mersin, Antalya, Muğla gibi şehirlerde yetişiyor. Hint inciri meyveleri sarı, turuncu, kırmızı, mor ve beyaz renklere sahip olabiliyor. 

Meyvenin pulpu, çekirdeği ve kabuğu; aminoasitler, vitaminler, yağlar, mineraller ve fenolik bileşiklerce zengin olduğundan meyvenin bu parçaları farklı alanlarda kullanılıyor. Örneğin; meyve suyu, renklendirici gıda maddesi, toz ürünler, alkolsüz içecekler, reçel, marmelat olmak üzere birçok gıda ürünü üretiminde aynı zamanda kozmetik sektörü gibi alanlarda da kullanımı mevcut.

Hint İnciri Meyvesi Nasıl Tüketilir? 

Hint İnciri: Eşsiz Bir Kaktüs Meyvesi
Fotoğraf: @dyt. handeerkaya

Hint incirinin nasıl tüketildiğini biliyor musunuz? Cevabınız hayırsa, hemen anlatalım… 

Kaktüs meyvesi olduğu için doğal olarak üzerinde ince ince birçok dikeni var. Bu meyvenin tüketimi için takip edilmesi gereken aşamalar ise şu şekilde…

  • İlk olarak üzerindeki dikenlerden arındırmak için bol suda bekletiyoruz.
  • Suda beklettiğimiz Hint incirlerini kesinlikle eldivensiz kesmeye çalışmıyoruz. Bu nedenle eldivenleri taktıktan sonra önce iki baş kısmını, sonrasında ortasından dikey olarak kesiyoruz.
  • Bu aşamaya geldiyseniz bir çatalı hafifçe kestiğiniz yere batırıp sabit kalmasını sağlayarak bıçak yardımı ile dış kabuğunu açarak içindeki kısmı yavaşça alabilirsiniz. 

Hint inciri, ülkemizin güneyinde sokakta büyük buz kütlelerinin içerisinde satılan ve yaz aylarında yöre halkının oldukça sık tükettiği bir meyve. Tadı da oldukça ferahlatıcı… İsterseniz bu şekilde taze meyve olarak ya da içecek yaparak, isterseniz de bir tatlıda kullanarak tüketebilirsiniz.

Kapak Fotoğrafı: Unsplash | Earl Wilcox