Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları

Ankara, konumu dolayısıyla denize uzak olsa da Ankaralılar için bu hafta sonu kaçamakları yapamayacakları anlamına gelmez. Birkaç saatlik yolculuklarla ulaşılabilecek Ankara’ya yakın deniz olan yerler de mevcut. Bu yazımızda; şehrin koşuşturmacasından bir süre uzaklaşmak, kafa dinlemek veya denizin serin sularında huzur bulmak isteyenler için Ankara’ya yakın tatil yerlerini derledik. Hadi gelin, şehri geride bırakacak seçeneklere birlikte göz atalım!

Ankara’dan Deniz Tatili İçin Nereye Gidilir?

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Unsplash  | Leo Rivas

Ankara’da yaşayanların en çok özlediğini söyledikleri aktivite olan deniz tatili için günübirlik gidip dönülecek mesafede bir adres maalesef bulunmuyor. En yakın deniz mesafesi için 3-4 saat gerekse de aynı gün içinde gidip dönmek yorucu olabilir. Bu sebeple hiç değilse bir gece konaklamak iyi bir seçenek olabilir.

Ankara’ya en yakın deniz olan yerler için Karadeniz bölgesi sıklıkla tercih edilen yerlerden. Bununla birlikte yeni otobandan Akdeniz bölgesine de sadece 5 saatle ulaşmak mümkün! Dolayısıyla Karadeniz’deki tatil yerlerine gitmeyi istemeyenler için Akdeniz bölgesi de tercih edilebilecek Ankara’ya yakın tatil yerlerinden.

Soli Sahili I Mersin

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Mersin Belediyesi
  • Ne kadar uzaklıkta?

Ankara’dan yola çıkacaklar için deniz tatili yapılabilecek yerlerden biri Mersin’deki Soli Sahili. Mersin-Ankara arası yaklaşık olarak 510 km fakat otoban sayesinde oldukça hızlı ve güvenli bir yolculuk gerçekleştirilebiliyor. Ankara ve Soli arasındaki mesafe otobanla yaklaşık olarak 5 saat sürüyor. 

  • Neden tercih edilmeli?

Soli Sahili, Mersin’in merkezinde yer alıyor ve tatil sezonu uzun olduğu için mayıs ve eylül aylarında da tercih edilebiliyor. Sahilin, Mersin’deki diğer plajlara kıyasla hem kumu hem de suyu çok daha  iyi olarak biliniyor. Bununla birlikte denizin sığ kısımlarında yani ilk 5 metredesinde taşların bulunduğunu söylemekte fayda var. Ankara’dan deniz tatili için yola çıkanlar yanlarına deniz ayakkabısı almayı unutmasınlar!

Çakraz Plajı I Bartın

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Amasra  I Bartın Belediyesi
  • Ne kadar uzaklıkta?

Karadeniz bölgesinde yaygın olarak bilinen tatil rotası Amasra, Çakraz Plajı ile ünlü. Çakraz Plajı, temiz ve berrak deniziyle Ankara’ya en yakın deniz tatil yerleri arasında. Ankara’dan Amasra ise yaklaşık olarak 310 km ve neredeyse 3 saat 40 dakika kadar sürüyor.

  • Neden tercih edilmeli?

Çakraz, Bartın’daki İnkumu Plajı kadar uzun olmamakla beraber yaz aylarında yoğun ilgi duyulan plajlardan.

Sahilde konaklama, eğlence, yeme-içme gibi aktiviteler için gereken işletmeleri bulabilirsiniz. Ayrıca deniz sonrası duşa girmeden yapamayanlar için duş alanları ve üstünüzü değiştirmek için giyim kabinleri de plajda ulaşabileceğiniz diğer hizmetlerden. Ayrıca, konaklama için kamp alanları da bulunan sahilde dilerseniz çadırınızla keyifli bir doğa tatili yapabilirsiniz. Denizin zaman zaman dalgalı olabileceğini de hatırlatalım.

İnkumu Plajı |Bartın

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Güzelcehisar I Bartın Belediyesi
  • Ne kadar uzaklıkta?

Bartın, Ankaralıların hem yakın hem şehirden kaçmak için sıklıkla tercih ettiği deniz rotalarından. Bartın il merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta olan Bartın İnkumu Plajı, Ankara’ya 290 km’lik mesafesi ile yaklaşık 3 saat sürüyor.

  • Neden tercih edilmeli?

Orman ve denizin bir arada olduğu, doğayla iç içe olabileceğiniz bir yer olan İnkumu Plajı için en uygun tarihler mayıs ve kasım ayları arası. Sıcak deniz sevenler temmuz sonrası, soğuk deniz sevenler ise mayıs aylarını tercih edebilir. Karadeniz ikliminden dolayı deniz biraz dalgalı olsa da tuz oranının düşük olması, yüzme sonrası tuzlu kalma hissini sevmeyenler için bir avantaj. denizin biraz dalgalı olduğu söylenebilir. Ayrıca, Bartın’da Güzelcehisar, Mugada, Hatipler Plajı gibi birçok farklı plaj da bulunuyor.

Uzun bir sahili olan İnkumu Plajı, halk plajı olarak bilinse de sahilde özel işletmeler mevcut. Bu işletmelerden şezlong veya şemsiye kiralayabilir, üstünüzü giyim kabinlerinde kolayca değiştirebilirsiniz.

Akçakoca I Düzce

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Akçakoca I Akçakoca Belediyesi
  • Ne kadar uzaklıkta?

Düzce iline bağlı Akçakoca ilçesi, Ankara’dan arabayla yaklaşık 3 saat sürüyor. Ankara, Akçakoca’ya 272.5 km mesafede bulunuyor.

  • Neden tercih edilmeli?

Akçakoca sahilinde birçok farklı plaj bulunuyor. Değirmenağzı MTA, Ceneviz veya Paşalar, yaygın olarak bilinen plajlardan. Akçakoca plajlarını özel kılan şeylerden biri mavi bayrak sahibi olması. Diğeri ise siyah inci taneli kumlarının üstünüze yapışmaması.

Her mevsim bulabileceğiniz balık çeşitleri, doğası ve mimarisiyle her geleni kendine hayran bırakan Akçakoca, yaz aylarında oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Değirmenağzı MTA, Akçakoca sahilindeki gözde plajlardan biri.

Ceneviz Kalesi Plajı, ıhlamur ve kestane ağaçlarının yakınında ve eşsiz bir doğaya sahip. Bu nedenle özellikle piknik yapmak isteyenlerin de uğrak yerlerinden biri.

Ginolu Koyu I Kastamonu

Ankara’ya Yakın Deniz Tatili RotalarıAnkara’ya Yakın Deniz Tatili Rotaları
Fotoğraf: Ginolu Koyu I Kastamonu Gazetesi
  • Ne kadar uzaklıkta?

Adını çok fazla duymadığımız Ginolu Koyu, Kastamonu merkezi ile İnebolu arasında yer alıyor. Ankara’ya uzaklığı 262 km olan koya yaklaşık 4,5-5 saatte varılabiliyor.

  • Neden tercih edilmeli?

Ginolu Koyu, bölgedeki en iyi plajlardan biri olarak biliniyor. Hem Ankara’ya yakın hem de fazla keşfedilmemiş olmasından dolayı çok kalabalık olmayan bir koy, çadır kampı ve karavan tatili yapmak isteyenlerin ilgisini çekiyor. Tüm bunlara rağmen sahilin taşlı olduğunu ve denizin bir anda derinleşebildiğini de belirtelim.