Kadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete GeçtiKadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçti

Kadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçti

İklim değişikliğine karşı mücadelede spor tarihinin en önemli adımlarından biri kadınlar tarafından atıldı. 20 Temmuz’da başlayacak olan FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na katılım sağlayacak olan 44 futbolcu, turnuva süresi boyunca karbon ayak izlerini azaltma sözü verdi.

Spor ve Karbon Salımı

Kadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete GeçtiKadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçti
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Dünyanın en çok izlenen spor etkinliklerinden olan FIFA Erkekler Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunları, her sene hem seyirciler hem de takımların yarattığı karbon emisyonları nedeniyle küresel ısıtmayı neredeyse her zaman kötü yönde etkiliyor. Yakın zamanda Katar’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası ve 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda karbon emisyonu konusunda organizasyonu üstlenen ülkeler tarafından büyük vaatlerde bulunulsa da raporlar, tam tersini gösteriyordu.

BBC’de yayımlanan bir habere göre düzenlenen son büyük etkinlik olan Katar Erkekler Futbol Dünya Kupası sırasında son 3 organizasyonun 2.5 milyon ton karbondioksit salımı tam 5 kat artarak 10 milyon ton karbondioksit salımına ulaştı. Her sene düzenlenen Şampiyonlar Ligi sırasında da özellikle final karşılaşmaları için ülkeler arası uçuşlar sırasında yüksek karbon salımı yapıldığı biliniyor.

Spor Dünyası İçin Milat Olabilir

Kadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete GeçtiKadın Futbolcular İklim Değişikliğine Karşı Harekete Geçti
Fotoğraf: Wikimedia Commons

Tarih boyunca insan sağlığını temsil eden bir uğraş olarak görülen sporun gezegenimizin geleceği için örnek teşkil edecek şekilde yapılması gerektiğini savunan Danimarkalı kadın futbolcu Sofie Junge Pedersen, turnuva boyunca uçuşlardan kaynaklı emisyonlarını dengeleme ve bağışta bulunma sözü verdi.

Kısa sürede meslektaşları arasında yankı bulan iklim eylemine toplamda 44 oyuncu katıldı. Turnuvanın başlangıç tarihi olan 20 Temmuz’a kadar en az 50 katılımcıya ulaşılması planlanıyor.

The Guardian’a konuşan Pedersen, “Yaklaşık beş yıldır karbon dengeleme yapıyorum ya da uçuş için tazminat ödüyorum, çünkü maalesef işim gereği bundan kaçınmak zor. Her zaman kendimi kötü hissediyorum çünkü uçuşun ne kadar kirliliğe neden olduğunu biliyorum. Her ne kadar çözüm olmadığının farkında olsak da, bunun yapmak istediğim ve gezegenin için iyi olan bir şey olduğunu hissettim.” dedi.

İklim aktivistleri ise kadınlar tarafından gerçekleştirilen eylemin dünya çapında daha büyük bir seyirci kitlesine hitap eden erkekler basketbol, futbol ve kriket turnuvalarına da örnek olmasını istiyor.

Kaynak: Ecowatch

Kapak Fotoğrafı: Wikimedia Commons