kate moss gucchi fiat 500 campaign

Halk Otomobilinde Lüks Olur Mu?

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2023

Soru: Halk Otomobilinde Lüks Olur Mu?

Cevap: Olur..

Otomobil teknolojilerinin daha ulaşılır olması firmaların işini zorlaştırıyor.

Neden mi?

Artık tüm otomobillerin her şeyi var da ondan..

Küçüklüğümde sokakta park etmiş araçların hemen arka camlarından içeriye bakardım. Acaba arkadaki camlar otomatik mi değil mi diye. Sadece lüks markalar arkada oturanların camlarını otomatik yapardı çünkü. Lüks demek oydu bir zamanlar.

Şimdilerde ise artık bir zamanın ekstrası olan özellikler en küçüğünden en büyüğüne her otomobilde bulunuyor. Otomatik camların yerini, yaklaşınca otomatik açılan kapı kolları aldı. Otonom sürüşler, diz hava yastıkları, dijital ekranlar, deri koltuklar ve hatta özel müzik sistemi ekipmanları lüksü tarif etmeye yeterli değil.

2000’lerin başlarında markalar eski tarihi modelleri tekrar canlandırarak bir kanal yaratmaya çalıştı kendilerine. Amaç kimsede olmayan tarihsel kökleri kullanmaktı. Mini Cooper, VW Beetle yeniden can buldu. İşte bu dönemde FIAT elinin en güçlü olduğu küçük segmente atağını yaptı. İlk nesli 1957 yılında üretilmiş olan 500 serisini 50. Doğum gününde canlandırdı ve FIAT 500 ikon model olarak aramıza geri döndü. Başka hiçbir retro otomobil onun kadar satmadı. (Avrupa’da yılda ortalama 200.000 adet).

500 her haliyle FIAT’a iyi geldi. Firma doksanlardan beri üzerine yapışmış olan sıradan ve ucuz yaftalarını üzerinden bir kalemde atmış oldu.

fiat kapak

FIAT 500 – 2007

FIAT 500, kişiselleştirme seçenekleri sayesinde olabilecek her hale girdi. Elbette FIAT bu gazla modelin içinden model üretme stratejisine gitse de, ne modası geçmek üzere olan MPV 500 L ne de Jeep Renegade gölgesinde kalan platform kardeşi SUV 500 X, gerçek 500 ruhunu yansıtamadı. Hele 500 L’nin Living versiyonu İtalyan tasarımcılara ‘’ gözünüze gözlük ‘’ dedirtti.

fiat 500

FIAT 500 L Living

Tabii 500 kendi kendine bu kadar satınca marka da koşa koşa yenisini geliştirmek yerine bir tane kapsamlı sayılabilecek face lift ile ve bir dolu versiyon koyarak 13 yıl boyunca bu ekmeği bir güzel yedi.

500’ün lüks ile imtihanı…

Bu süre içerisinde dişe dokunur iki tane şıklık gördük. Onlarda hakkını veren versiyonlardı.

FIAT 500 Gucci ve FIAT 500 Riva

500’ün Gucci versiyonunda, Gucci’nin ikonik kırmızı yeşil şeritleri otomobili çepeçevre sarıyor emniyet kemerlerinde bile kendini hissettiriyordu. Düşünün bakalım kaçınızın otomobilinin koltuğunda Gucci logosu yer alıyor? Bu arada en fazla 80-90 Bin TL’ye  2013 yılında üretilen bu özel aracın ikinci elini alıp kullanabilirsiniz. 

fiat riva

2019 yılında üretilen Riva versiyonu ise 500’ü denizlerin lüks yat üreticisi Riva ile birleştirdi. Riva yatlarının özel gece mavisi rengi otomobilin dışındaki ahengi oluştururken içeride ise fildişi rengi döşemeler ile akça ağacı ve maun kaplamalar 500’ü birden havalı bir hale sokuyordu.

fiat riva 2

Mahşerin dört atlısı geliyor…

2020 yılına geldiğimizde tüm markaları eş zamanlı olarak hibrit ve full elektrikli model üretme sevdası sardı. Gerçi bu sevda biraz da zorunluluktan doğan bir sevda oldu.

Elektrikli otomobiller ‘şimdilik’ pahalı ama verimlilikte içten yanmalı motorlara tur bindiren bir teknolojiyi barındırıyor. Bu da özellikle motor gücü ve hızlanma değerlerinde rakipsiz olmalarını sağlıyor. Sıradan bir Tesla’nın hızlanma yarışlarında yılların lüks markalarını bir bir tokatlıyor olması bunun en önemli kanıtı. Hali hazırda toplumun büyük bir kısmının 1.4 cc hacminde maksimum 100 beygir gücünde otomobillerle hayatını sürdürdüğü bu günlerde birilerinin çıkıp geçmişte sadece Porsche ve BMW M serisi otomobillerinin sahip olabildiği 400-500 beygir gücünü öylesine bakkaldan 2 ekmek söyler gibi telaffuz ediyor olması herkesi epey bir gerdi. Neyse bu yazının konusu daha lükse yönelik olduğu için bu kısmı çok uzatmayacağım.

FIAT 2020 itibarı ile üreteceği ilk tam elektrikli modeli olarak göz bebeği 500’ü seçti

Velhasıl kelam FIAT 2020 itibarı ile üreteceği ilk tam elektrikli modeli olarak göz bebeği 500’ü seçti. Uzun uzun teknik detaylara girmeyeceğim. Bilmemiz gereken 85 kW hızlı şarj özelliğine sahip bir elektrikli motoru var. Evde şarj operasyonu içinde bir aparat otomobille birlikte veriliyor. En güzel tarafı ise yeni 500 sadece 5 dakikalık bir şarj ile şehir içinde ihtiyacınız olan 50 km’lik bir menzile müsaade ediyor. Toplam menzil ise 320 km. (Bu konu da benzin yakma meselesine dönecek ya neyse. Kağıt üzerinde 4 litre yakan otomobillerin gerçek hayatta iki katına yakın yaktığını unutmayalım). İkinci nesil otonom sürüş özellikleri bu boyda bir araç için bir ilki oluştururken aracın elektrikli motorunun sesi kendi içerisinde bir melodi barındıran ilk otomobil olacak.

Elektrikli 500 Ailesinin 4 Modeli

İşin güzel ve bizi ilgilendiren tarafı ise FIAT dört faklı versiyon ile elektrikli 500 ailesinin tekmili birden karşımıza çıkıyor olması. FIAT lansman serisi olan La Prima dışında ki diğer üç versiyona havalı da bir isim bulmuş: Şaheserler…

La Prima

Elektrikli 500 serisinin lansman modeli. Standart cabrio olarak satılacak. Bu da onu dünyanın ilk üstü açılır tek kapılı dört kişilik elektrikli otomobili yapıyor. Üç farklı rengi olacak (Yeşil, mavi ve gri). FIAT satılan her ülkeye 500 adetlik bir kota koyulmuş. Bir yıl boyunca kotamızı aşmamaya çalışacağız artık.

la prima

Şaheserler…

Gelelim şaheserlere. Şaheserler için FIAT yanına üç adet İtalyan markasını aldı. Marka; modaya mücevhere tasarım ve objelere yön veren üç farklı dizayn anlayışını 500’de birleştirmiş oldu.

saherserler

Kartell, Giorgio Armani ve Bvlgari işbirlikleri, FIAT 500’ün yeni dönemde adını segmentinde; Audi, Mini  ve BMW gibi markaların muadili olmasına imkan sağlayacak gibi görünüyor. Aynı zamanda bu işbirlikleri sadece tasarımdan ibaret değil. Şirketin yeni stratejisi doğrultusunda yenilenebilir malzemelerin kullanımı ile çevreci özellikler de sergiliyor.

Çevreci Fiat 500 ve Leonardo DiCaprio  Sürdürülebilrliğe Destek İçin Bir Arada

Yeni nesil Fiat 500’ün çevreci yapısı, sosyal alanda gerçekleştirilen çevreci oluşumlarla da destekleniyor. Biyolojik çeşitliliği savunan ünlü aktör ve aktivist Leonardo DiCaprio ile bir işbirliği de hayata geçiriliyor. Fiat 500’ün felsefesini benimseyen DiCaprio, YouTube üzerinden yapılan “All-In” video kampanyasıyla; “Elimizden geleni yapmalıyız” diyerek herkesi iklim değişikliği ile mücadeleye katkı sağlamaya ve sürdürülebilirliği desteklemeye davet ediyor. Yine kampanya kapsamında üç farklı tasarıma sahip birer adet otomobilin düzenlenecek açık artırma ile satışa sunulması ve elde edilen gelirin Leonardo DiCaprio‘nun kurucu ortağı olduğu “Dünya Birliği” isimli çevre organizasyonuna aktarılması amaçlanıyor. Videonun linki de bu https://www.youtube.com/watch?v=N6Wgfr7QHlQ

saherserler 2

Şaheserleri biraz daha yakından tanıyalım…

FIAT 500 Kartell

Plastiği sanat eserine dönüştürmesi ile ünlü Kartell; metal, cam, kauçuk, plastik ve kumaş gibi farklı malzeme türlerinin tek bir renk ile yorumlandığı “monoblok renk” konseptini 500’e uygulamış. Gövdede çevre dostu krom boya ile elde edilen Kartell mavisi ve derinlik hissi vermek için kumlanmış polikarbonat ile işlenen iki markanın logoları öne çıkıyor. Kullanım ömrünü tamamlamış ve geri dönüştürülmüş polikarbonattan üretilen ön ızgara ve ayna kapakları dış tasarımın en karakteristik ögeleri. Kartell Kabuki lambasının çiziminden esinlenilen şekiller iç mekanda ön konsolda ve koltuklarda da desen şeklinde kendini gösteriyor. İç mekanda kullanılan dokunma hissi uyandıran tekstil plastikler, yeni Kartell koleksiyonundaki sandalyeler gibi %100 geri dönüştürülmüş polipropilenden üretiliyor. Kumaşlar tamamen geri dönüştürülmüş polyester.

fiat 500 x kartell
fiat 500 x kartell 2

FIAT 500 Giorgio Armani

Daha maskülen hatlara yönelik bir model olan bu versiyonda Armani’nin gösterişli imzası otomobilin dışında size karşılıyor. Titanyum oksitten üretilmiş mat opak boya, jantlardaki GA logosu, lazer teknolojisi ile gövdeye uygulanan mikro şevron gravürleri ve 3 boyutlu şekillenen iç mekan kumaşları aracın estetiği ile çevreciliğini işaret ediyor. Yine iç mekanda koltuklar gri renkli Poltrona Frau sertifikalı doğal yüzeyli doğal deriden döşenirken, mikro şevron yün bantlarla en iyi deri işçiliği detayları sergilenmiş. İnce alüminyum katmanlarla süslenen ve açık gözenekli ahşap ile kaplanan ön göğüs bu segment bir otomobil için fazla şık!

FIAT 500 Bvlgari

Gün batımı renk çeşitliliğinden esinlenen safran rengi sedefli boya otomobilin “mücevher” karakterini vurguluyor. Cam tekniği ile işlenen yan eşik çıtaları ve ön çıtalar, özenle işlenen yıldız şeklinde tasarlanan jantlar, Bvlgari’nin sembolü, altın süslemeli siyah lake ve parlak altın renkte yan “Juwel” rozeti ve elmasla işlenen B.500 logosu gibi detaylar otomobilin farklılaşma noktaları. İç mekandaki gösterge paneli, Bvlgari ipek eşarplarlarının zarif deseniyle kaplı. Koltuklar,”Diva” kabartma deseni, altın rengi detaylar ve fular eklere sahip deniz mavisi deri ile kaplanıyor. Bvlgari’nin usta kuyumcuları tarafından hazırlanan ve direksiyonun ortasına yerleştirilen çıkarılabilir broşun üzerinde bulunan ametist, topaz ve sitrin olmak üzere üç yarı değerli taş iç mekanın gerçek mücevheri olarak öne çıkıyor.

Sözün özü FIAT, yeni elektrikli 500 modeli için yeni dönem temalarının hepsini harmanlamış. Çevresel sürdürülebilirlik, abartısız lüks ve kullanışlılık ögelerini bir araya getirmiş. Geriye özellikle Türkiye’de şarj ünitelerinin sayısının artmasını beklemek kalıyor olacak. Yoksa uzun süre bu otomobillerin ülkemizde yollarda görülebilmesi bir hayal olmaya devam eder.