karantinada evde yapilabilecek kolay bakim uygulamalari

Evde Yapılabilecek Kolay Bakım Uygulamaları

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2023

Bundan sadece 4-5 hafta öncesine kadar yoğun iş temposu, geç saatlere kadar süren toplantılar, seyahatler derken kendimize vakit ayıramadığımızdan şikâyet etmiyor muyduk?

Bu vakitsizliğe rağmen yaza hazırlık için rutin bakımlarımız ve  estetik uygulamalar yaptırmak üzere güzellik enstitülerinden, kliniklerden randevu alıp gitmeye çalışıyorduk.

Tüm dünyayı yaşam tehdidi ile etkisi altına alan, kendi kurallarını koyan Covid-19’un 11 Mart’ta ülkemizde görülmesiyle birlikte tüm yaşam ve iş hayatımız evlere taşındı. Bir müddet için zaman bulamama konusu rafa kalktı.

Haydi o zaman bu krizi fırsata çevirelim ve evde yapılabilecek bakım uygulamalarına dair ipuçlarıyla bu süreyi iyi değerlendirelim.

Sağlık, estetik, güzellik ve kişisel bakım konusunda 32 yıllık deneyime sahip, Bioritm Beauty Institute kurucu ortağı Doktor Ayşegül Demirağ’a sizler için sorduk.

Evde kaldığımız bu dönemi estetik güzellik bakım olarak nasıl değerlendirmeliyiz? Neler önerirsiniz?

Bu dönemin hem olumlu hem olumsuz yönleri var. Öncelikle sağlığımızı korumak için sık sık ellerimizi sabunla yıkıyor, kolonya ve dezenfektan ürünlerle steril olmaya çalışıyoruz ve bu da başta ellerimiz olmak üzere, yüz ve vücudumuzda nemsizliğe ve yer yer çatlamaya sebebiyet veriyor.

Ayrıca bu dönem hepimizin mutfakla arası çok iyi olduğundan ellerimiz yıpranıyor. Mutfakla olan bu yakın ilişkiden doğan kilolara da dikkat etmemiz gerekiyor.

Olumlu yönden bakacak olursak, evde bakımızı yapmak için bol bol vaktimiz var.

Evde kalma döneminde dikkat edeceğimiz kolay bakım uygulamalarından örnekler verecek olursam:

Evde El Bakımı

Fotoğraf / Ian Dooley
Fotoğraf / Ian Dooley

El bakımı için iş yaparken eldiven kullanmak şart. Akşamları vücut peelingi veya yüz peelingi ile ellerimize hafifçe peeling uygulamak, arkasından varsa el maskesi veya el kremi ile hafifçe masaj yapmak çok iyi gelir.

İsterseniz pamuk bir eldivenle (ben Sensai’nin özel el bakımı için ipek-pamuk karışımı eldivenini kullanıyorum) 30 dakika bekletmeniz müthiş iyi sonuç verir, tabii ki anti aging ve nemlendirme özelliği yüksek el kremini unutmamak gerek.

Evde Yüz Bakımı

Yüzümüze gelince sabah ve akşam ikili temizleme ürünleriyle cildimizi temizlemeyi ve sonrasında suyla yıkamayı öneriyorum. Arkasından nemlendirici losyon, serum ve krem üçlüsünü ihmal etmiyoruz. Haftada 1-2 kez akşamları krem yerine maskeyi ince bir tabaka halinde sürerek gece boyunca cildimizde bırakabilir, sabah ipeksi bir ciltle güne uyanabiliriz. Cilt tipimize göre haftada 1-2 kez peeling yapmayı ihmal etmeyelim.

Gözleri İhmal Etmeyelim

Bu arada çok dikkat etmemiz gereken gözlerimiz var tabii. Zamanımızın çoğunu online geçirdiğimiz için gözler çok yoruluyor, kuruluk ve nemsizlik başlıyor. Göz kremimimiz ihmal etmediğimiz gibi özel içerikli anti aging kağıt göz maskeleri çok işe yarıyor. Haftada 1-2 kez bu maskeleri kullanmayı öneriyorum. Göz için çay maskesi de gözü rahatlatma açısından iyi.

Evde Vücut Bakımı

Vücut bakımını da aynı yüz gibi uygulayabiliriz. Duşta peeling, duş sonrası zengin içerikli nemlendirici vücut kremi veya vücut yağı kullanmalıyız.

Evde kaldığımız günlerde kimimiz uzaktan çalışma modeli ile çalışıyor, kimimiz zoom, skype, microsoft team gibi iletişim araçlarıyla iş toplantıları veya görüşmeler yapıyoruz, yani günün büyük bir kısmı hareket etmiyoruz, bununla da kalmayıp mutfakta harika ekmekler, hamur işleri ve yemekler yaratmak motivasyonumuz oluyor.

Hareket Çok Önemli

Selülit ve yağlanma, arkasından kilo almak kaçınılmaz oluyor bu durumda. Öncelikle hareketimizi arttırmamız önemli. Bilgisayar başındayken her yarım saatte bir 2-3 dakika hafif gerinme hareketi yaparak evin içinde yürümek çok iyi olur.

Yeni Dünya Düzeninde Sürdürülebilirlik Çok Önemli

Keşke bu evde bakım önerilerine karantina döneminden sonra da uysak harika olmaz mı?

Hep zamansızlıktan şikâyet ederek ihmal ettiğimiz bu bakımları evde kaldığımız dönem düzenli uygulayıp, sonrasında genel alışkanlık haline getirerek harikalar yaratabiliriz. Hep şunu duyuyoruz; karantina sonrası yeni dünya düzeni gelecek, bu yeni dünya düzeninde sürdürülebilirlik çok önemli. Doğa, iklim, insan sağlığı ön planda olacak. O yüzden Pandemi döneminde ve sonrasında bedenimizi sağlıklı tutarak, duygularımıza önem vererek kişisel farkındalığımızı arttırmalıyız.

Mindfulness Önemini Arttıracak

Mindfulness önemini arttıracak bu yeni yaşam modelinde. Dolayısıyla Pandemi sonrasında kendimizi odağımıza alarak ‘nasıl daha iyi olurum’u sorgularken evde bakımlarımızı, sağlıklı beslenmeyi ve hareketli olmayı ihmal etmeden, güzellik enstitüsünde bakım yaptırmak, buna zaman ayırmak önceliklerimizin başında yer alacak.

Karantina sonrarı kişisel bakım, cilt bakımı ve vücut bakımı önerileriniz neler?

WhatsApp Image 2020 04 13 at 16.25.28

Eğer evde hareketsiz kaldıysak ve birkaç kilo aldıysak İnfrafit… Bir yandan kasları çalıştırıp, sıkılaştırırken diğer yandan yağları yakar.

İncelme ve selülit konusunda en başarılı sistem olan Velashape3 ile vücudumuzu ideal ve çok rahat bir görünüme kavuşturabiliriz. Bununla birlikte yapılan Mezoterapi ile eşsiz sonuçlara sahip oluruz. Ayrıca hareketsizlikten kaynaklanan dolaşım yetersizliği sonucu oluşan ödemi ise LPG Endermologie ile giderebiliriz. Bu sistemler ihtiyaca göre tek veya kombine kullanılabilir.

Karantina Sonrası Derin Bir Cilt Bakımı Şart

Karantinada Evde Yapılabilecek Kolay Bakım Uygulamaları

Cildimiz için öncelikle derin bir cilt temizliği ve bakımı önemlidir. Enstitü de Sensai(Kanebo)’nin  bakımları eşsiz ve vazgeçilmezimiz. Cilt bakımının hemen arkasından başlayacağımız 10 seanslık Caci Synergy kürü ile cildimizi on yaş geriye alıp yaza harika bir başlangıç yapabiliriz.

Karantina Sonrası El Bakımı

Ve eller için çok özel bir bakım Derma-Hand! Yoğun nemlendirici ve anti aging içeriklerle sahip ürünleri cilt altına penetre edebilen Dermapen uygulaması arkasından yoğun bir maske ve günlük el kremi ile yapılan masajdan oluşan bu bakım 20-30 dakika, haftada 1-2 kez toplamda 6-8 seans uygulanır.

Karantina Sonrası El Bakımı

Gözler için, Caci Synergy Göz bakımını öneriyorum. Evde kaldığımız süre boyunca uzun süre bilgisayar başında ve telefonda online olduğumuz için gözler kurudu, nemsizlik oluştu. Caci Synergy’nin bu eşsiz bakımından faydalanmak çok iyi olur. Sadece göz için kullanılan özel aparatları ve kolajen maskesiyle 6-10 seansta mükemmel sonuçlar almak mümkün.

Karantina Sonrası Lazer Epilasyon

Tabii ki epilasyona bu dönem sonrası çok ihtiyaç duyacağız. Özellikle 4 mevsim kullanılan elos teknolojili epilasyon sistemleri çok tercih edilecek.